Pokud chcete SUV, ve kterém nezapadnete v davu a leckdo se za vámi otočí, potřebujete buď miliony nebo hodně pečlivě vybírat. Zajímavou volbou může být ojetý Jaguar F-Pace, jehož ceny začínají padat na přijatelné částky. Třeba dnes recenzovaný kousek z Auto ESA pořídíte za 800 000 Kč (2019, 122 000 km). Jako bonus dostanete jedno z nejlepších silničních SUV, které nejen skvěle jezdí, ale s motorem 30d i málo žere, pokud teda nesežere vás servisními náklady, nebo?
F-Pace patří mezi nejstylovější SUV na trhu.
F-Pace se svým designem výrazně inspiroval sedanem XF, což je znát hlavně na masivní přídi, která budí respekt. Zajímavá jsou i zadní světla, která se zase vzhlíží ve sportovním coupé F-Type. Petrolheady dokáže vzrušit dvojice koncovek výfuku, ty připomínají XE S. Zní to jak nesmyslný mix, ale výsledek je více než dobrý, jde o jedno z nejhezčích a nejstylovějších SUV na trhu, v tomto směru výrazně předčí třeba i kategorii vládnoucí BMW X3.
Interiér je kvalitní a útulný, stěžovat si budou jen vzrostlejší cestující na zadních sedadlech.
Interiér je kvalitně zpracováný a moc hezky rozvržený. Pořekadlo „v jednoduchosti je síla“ zde platí dvojnásob, protože uvnitř nejsou žádné zbytečnosti, což musí lahodit každému oku, kterému bylo dáno alespoň trochu vkusu. Líbí se mi i kombinace černé s tmavým dřevem, už schází jen tmavá stropnice. Infotainment je fajn, to platí i pro audio Meridian. Vpředu je prostoru hromada, což však nemůžou říct cestující na zadních sedadlech. Naopak kufr má slušný objem 508 litrů, po sklopení sedadel 1740 litrů. Pozice za volantem je v rámci SUV fajn, ale uvítal bych možnost dát sedadlo ještě o kousek níž.
Podvozek F-Pacu zajišťuje solidní komfort a parádní ovladatelnost, v dané kategorii ho zřejmě překoná jen Porsche Macan S Diesel.
U tohoto kusu cením jeho předchozího majitele, který ho prodal do Auto ESA. Proč? Neobul ho na velká kola s nízkoprofilovými pneumatikami, ale na 19″ disky s gumami o rozměru 255/55. Tato pryž v kombinaci s velmi dobře naladěným podvozkem zajišťuje dostatek komfortu i na rozbitých silnicích. Skvěle tlumí nerovnosti, ale nejen to, zajišťuje i solidní ovladatelnost. Příjemně se řídí a chvályhodně zatáčí. Člověk díky ideálně naladěnému řízení cítí, co se děje pod předními koly. V zatáčkách je znát, jak zadní kola pod návalem točivého momentu pomáhají zatáčet. Nedotáčivost se projevuje, až se překročí hranice hodně svižné jízdy a přiblíží se blížit limitům, kde už fyziku nelze obelhat, a to i navzdory poměrně nízké hmotnosti 1884 kilogramů, za což F-Pace vděčí hliníkové karoserii. Mimochodem, platformu D7a sdílí nejen s XE a XF, ale i s Range Roverem Velar. V kategorii jde o jedno z nejřidičtějších SUV s naftovým motorem, líp je na tom zřejmě jen Porsche Macan S Diesel.
Vznětový šestiválec 30d potěší nejen kultivovaností, ale i ukázkovou spotřebou.
30d se zdá být tou nejlepší volbou pro velké SUV. Díky šesti válcům do V, objemu 3.0-litru a dvojici turb má výkon 300 koní při 4000 ot./min. a točivý moment 700 Nm při 2000 ot./min. Motor překypuje silou v širokém spektru otáček, ale nemá takovou výkonnostní špičku jako konkurenční agregáty od BMW. Je tichý, kultivovaný a dobře si rozumí s osmistupňovým automatem od ZF. Okouzlen jsem byl spotřebou, která se při běžném jezdění pohybovala okolo 8 l/100 km, když jsem jezdil jako prase, podíval jsem se na 10 l/100 km. Naopak zrovna slavné to není s dynamikou, z 0 na 100 km/h sice zrychlí za slušných 6.2 sekundy, ale ze 100 na 200 km/h už mu to trvá 21.50 sekundy, což ho řadí jen o 32 setin před Škodu Kodiaq RS 2.0 TSI s nižším výkonem 245 koní.
Jak si vede jako ojetina? Žádná sláva to není, jde hlavně o to, jak se kdo stará.
Jak je na tom se spolehlivostí? U Jaguaru je to hodně ošemetná otázka, často jde o pokladničky, které ze svých majitelů dělají nešťastníky. Ti si to však mnohdy dělají sami zanedbáváním servisu, na což jsou britské kočičky citlivé. Problémem může být i malá servisní síť a velmi omezené množství dílů z druhovýroby. To znamená, že díly z drtivé většiny musíte kupovat originální (čti drahé). V průzkumu spolehlivosti magazínu whatcar.com se F-Pace umístil na 15. místě z 24 velkých SUV. Překonal například Range Rover Velar, ale skončil za Porsche Macan nebo Mercedesem GLC. Nejčastěji byly zaznamenány různé problémy s karoserií, klimatizací a infotainmentem. Jaguar celkově se mezi 32 značkami umístil až na smutném 29. místě. Pokud po F-Pacu toužíte, hledejte co nejméně ojetý kus s jasnou servisní historií. Okamžitě vyměňte náplně všude, kde se dá a následně zkraťte servisní intervaly na 15 000 kilometrů. Pokud nejste znalí jeho techniky, určitě si sebou vezměte mechanika, případně kohokoli, kdo Jaguarům rozumí, za těch pár tisíc navíc to stojí. U testované motorizace 30d může téct těsnění vík ventilů. Dalším problémem bývají turbodmychadla, která mnohdy odchází už před 150 000 kilometry. Často berou olej, takže bez pravidelných kontrol může dojít až k přidření motoru.
Jaguar F-Pace patří nejen mezi nejhezčí, ale i nejlépe ovladatelná SUV, což z něho dělá lákavou koupi.
Zamyslím-li se nad všemi moderními SUV této kategorie, žádné se mi neřídilo tak dobře jako Jaguar. Má skvělý podvozek, příjemné řízení a parádní motor. Třeba sourozenec Land Rover Discovery Sport je schopnější v terénu, německému BMW X3 zase nelze upřít celkovou promyšlenost, ale muset si pořídit SUV, asi bych vzal Jaguar. Ačkoliv eS-Ú-Véčka v lásce nemám a z 99% bych si koupil obdobné auto v karoserii sedan/kombi, F-Pace mě štve ze všech nejmíň, a to je z mé strany docela poklona (nechtějte po mně, abych řekl, že ho mám rád). Odvézt si může 8 z 10 hvězdiček.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 2993 ccm V6 BiTurbo |
Výkon: | 300 koní při 4000 ot./min. |
Točivý moment: | 700 Nm při 2000 ot./min. |
Převodovka: | 8-st. automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 1884 kilogramů |
0-100 km/h: | 6.2 sekundy |
Maximální rychlost: | 241 km/h |
Spotřeba: | 8 l/100 km |
Objem kufru: | 508/1740 litrů |