Jaguár je kočkovitá šelma rodu Panthera. Narazit na něho můžete od Mexika přes velkou část Střední Ameriky jižně do Paraguaye a severní Argentiny. Doma je hlavně v pralesích, ale vyskytuje se i v zalesněných a otevřených terénech. Žije blízko vody a stejně jako tygr je dobrým plavcem. Je to samotářský predátor a v potravním řetězci je na vrcholu. Jeho skus je neobvykle silný, a to i ve srovnání s tygrem nebo lvem. Díky tomu může lovit živočichy s krunýřem a používat zajímavou metodu usmrcování, prokousne lebku oběti a zabije ji narušením mozku.

Na první pohled roztomilá kočička tak nemá skoro žádnou konkurenci, a to stejné platí i o Jaguaru F-Type R AWD Convertible – zprvu hezký sportovní roadster, ale následně zabíjácká a úřvaná šelma, která na běžných okreskách konkurenci najde jen málokdy.

Jaguar F-Type s kompresorem přeplňovaným šestiválcem je skvělé řidičské auto s charakterickým zvukem, takový gepard. Se stejně plněným osmiválcem je to monstrum, které lítá ze strany na stranu, řve a dělá strašlivý bordel, dal by se přirovnat k velkému lvovi s výraznou hřívou. Ale co se stane, když se shodí hříva a přidá pohon předních kol? Zrodí se Jaguár, zákeřná a tichá šelma, která nakonec udeří s řevem a brutální silou.

Pětilitrový osmiválec s kompresorem produkuje 550 koní, ale pod plným plynem a se staženou střechou mi připadá, že má ještě o 50 koní víc, dokonce i stovka za 4.1 sekundy se mi zdá dlouhá, hádal bych 3.5. Díky přeplňování táhne od nejnižších otáček až k 6500 otáčkám a reakce na plynový pedál jsou bleskurychlé. Potom je tady převodovka, která umí řadit hladce i pekelně rychle. No a nakonec, výfuk – ten se dokáže rozvášnit takovým způsobem, že nad tím zůstává rozum stát. Zprvu duní, potom hlasitě huláká, při přeřazení si odprskne a po ubrání plynu ještě dlouhé sekundy práská a střílí.

Podvozek si zaslouží pochvalu, není přehnaně tuhý a při běžném jezdění dokáže nabídnout dostatek komfortu. Na okresce dokonale drží stopu a díky povedené čtyřkolce je náchylný spíše k přetáčivosti, ale jen hodně jemné přetáčivosti, kterou hned likviduje záběr předních kol. Trakce je neskutečná, až jí je možná trochu moc, na driftování zapomeňte, pořád se chce chytat asfaltu a všemožně se zase dostat k přesné jízdě. Chtít jezdit bokem s tímto F-Typem, je jako chtít po skalpelu naštípat dříví.

K tomuto jistému podvozku a čtyřkolce si přidejte dechberoucí zátah motoru a máte auto, které na běžné silnici ujede téměř všemu, a to s volným nebem nad hlavou. Řízení je sice oproti autu se zadním náhonem elektrické, nikoliv hydraulické, ale i tak je příjemně tuhé a částečně komunikativní.

Za mě je to povedené auto, na první pohled spíše sportovně elegantní, ale potom se z něho vylíhne opravdový supersport, jaguar, který umí být agresivní a nebezpečný. Nevadilo by mi ani na běžné jezdění do práce a o víkendu bych si rád pohodově dojel na oběd se staženou střechou. Zaslouží si 8 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • famózní zvuk motoru

  • zrychlení

  • vysoká trakce díky čtyřkolce

  • není to taková zábava jako se zadokolkou, ale zase je mnohem rychlejší

Technické parametry

Motor: 5000 ccm V8 Kompresor
Výkon: 550 koní při 6500 ot./min.
Točivý moment: 680 Nm při 3500 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická Steptronic
Pohon: AWD
Hmotnost: 1745 kilogramů
0-100 km/h: 4.1 sekund
Maximální rychlost: 300 km/h
Průměrná spotřeba: 15 litrů
Objem kufru: 201 litrů