Jaguar F-Type R už jsem tady jednou měl. Šlo o verzi AWD Convertible, ze které jsem byl docela nadšený. Fajn design, hodně trakce, dostatek rychlosti, vítr ve vlasech a neskutečný zvuk. Jenže teď přede mnou stojí hezčí provedení Coupe, navíc s pohonem zadních kol a hydraulickým posilovačem namísto elektrického. Vypadá to, že zde máme řidičsky zajímavější auto, opravdovou šílenost k zamilování. Jenže je tato šelma opravdu tak dobrá? To zjistíme v dnešním testu.

Z čistě designového hlediska je za mě Coupe jednoznačně líbivější. Může za to šmrncovně svažující se zadek. Strašně sexy. Zajímavě honosné je auto i uvnitř. Připadáte si, že sedíte v kusu těžkotonážního železa. A to je bohužel pravda. Toto na první pohled nepříliš velké auto váží mohutných 1730 kilogramů. Celkově vás však uvnitř neobklopuje takový luxus jako třeba v konkurenčním Mercedsu AMG GT.

Pod kapotou dřímá 5.0 litrový V8 dopovaný kompresorem, který produkuje ďábelský výkon 550 koní a točivý moment 680 Nm. Motor spolupracuje s osmistupňovým automatem od ZF, který můžete znát z BMW. Při seznámení plynu s podlahou se začnou dít věci. Auto začne nekontrolovatelně hrabat a vyrazí kupředu. Agresivní akceleraci doprovází zvuková definice absolutního bordelu. Řve, práská, burácí. Přesně takto má znít auto z plakátu. K dokonalosti už mi chybí akorát jekot kompresoru. Ten je kupodivu docela utlumen. Ačkoliv se zdá akcelerace brutální, na rivaly v podobě Porsche 911 GT3 nebo Audi R8 V10 Plus nestačí, o čemž se můžete přesvědčit v žebříčku 100-200 km/h. Nicméně požitkově je motor mistrovským dílem, což platí i o převodovce. Ta umí řadit velice rychle, ale i hladce.

Podvozek je naladěný dobře, ale na konkurenci trochu ztrácí. Kazí mu to především celková hmotnost a těžký motor vpředu. Jako by se mu nechtělo do zatáčky, hrne se všemi směry ven. Působí hodně těžkopádně, nevěřím mu. Spojte si to s hrabáním při každém přidání plynu a o děsivé zážitky máte vystaráno. Bohužel nejde o tu sympatickou agresi, kterou mnozí milují. Spíš si připadám jako v nedotaženém autě. Sakra já jsem to fakt napsal. A to se mi verze s pohonem všech kol tak líbila. Buď jsem se změnil já a nebo je rozdíl fakt markantní.

Řízení je příjemné, ale dokázal bych si představit o něco strmější převod. I když možná dobře, že strmější není. Při tom nepředvídatelném chování v zatáčkách by to mohlo být ještě víc o hubu. Fenomenální jsou však obří karbonkeramické brzdy, které se zdají být absolutně k neutahání.

Úžasně vypadá, božsky zní, ale na klikaté okresce to žádná sláva není. Kdo by si ho teda měl koupit? Někdo, kdo chce stylové a poměrně komfortní GT, které za to umí vzít a po polechtání plynu vše zahalí chaosem. Na bordel je to auto stvořené. Coffee kára na cool jezdění? Asi fajn. Bohužel to ale není můj šálek kávy. Napadá mě nespočet aut z dané cenové relace, které jsem nedávno řídil a koupil bych si je radši. Třeba Chevrolet Corvette C7Porsche 911 GTS nebo Mercedes-AMG GT S. Je mi líto, ale nemůžu dát víc než 5 z 10 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • famózní zvuk motoru
  • wau efekt, dělá strašný bordel
  • skvělá převodovka
  • těžkopádnost a nepředvídatelné chování v zatáčkách

Technické parametry

Motor:5000 ccm V8 Kompresor
Výkon:550 koní při 6500 ot./min.
Točivý moment:680 Nm při 3500 ot./min.
Převodovka:8-st. automatická Steptronic
Pohon:RWD
Hmotnost:1730 kilogramů
0-100 km/h:4.2 sekund
Maximální rychlost:300 km/h
Průměrná spotřeba:15 litrů
Objem kufru:314 litrů