Mám rád auta z různých zemí – Francie, Německo, Japonsko, všude dokáží vyrábět úžasné stroje, avšak žádná z těchto zemí do svých aut neumí vdechnout tak čarovnou duši jako Itálie a Velká Británie (až na výjimky, dle mého subjektivního názoru). Britská auta mám v oblibě čím dál víc, obzvláště ta starší. Minulý rok jsem tady pěl ódy na Jaguar XKR X150, XJ8 X350 a skvostný XJ12 Series 2, kupodivu mě okouzlil i mnohými kritizovaný Rover 75 2.0 V6. Proto jsem se moc těšil na recenzi další kočky. Model S-Type je po X-Type pravděpodobně tím nejkritizovanějším Jaguarem. Říká se, že je to jen překapotovaný Ford, k tomu je prý otřesně zpracovaný. Proto mě velmi zajímalo, jak na mě zapůsobí v reálném světě, a to hned v nejlepší možné verzi S-Type R.

Za půjčení děkuji Rikovi z Expert na dovozy automobilů, který se dlouhodobě věnuje dovozu aut z Evropy. Pokud hledáte někoho, kdo by vám přivezl nové auto ze zahraničí, určitě navštivte jeho web expertnadovozy.cz.

V plánu bylo vyrábět 50 000 aut ročně, nakonec se za 9 let vyrobilo “pouze“ 291 386 kusů.

Důvodem, proč je S-Type tak nenáviděný, není jen jeho bájná nespolehlivost, ale pro mnohé i nezajímavý design. Přiznám se, dříve jsem ho taky nemusel, ale poslední roky dozrává a začíná se mi líbit. Už při představení v roce 1998 (S-Type R 2002) skvěle kloubil moderní styl s retro prvky. Málokdo ví, že s tímto modelem Jaguar vstoupil do vyšší střední třídy, protože do té doby vyráběl pouze limuzínu XJ a coupé/cabriolet XK. Tento vůz byl představen na autosalonu Birmingham 1998 s plánem prodávat 50 000 kusů ročně, což se nepovedlo, jelikož do roku 2007 se jich vyrobilo 291 386. Avšak i navzdory tomu šlo o nejrychleji prodávající se Jaguar historie. Na stejné akci jako S-Type byl představen i Rover 75 ze střední třídy, který taky neměl nejsnazší život, a ani dnes nemá nejlepší pověst, ale tehdy bohužel pro Jaguar budil větší rozruch než větší S-Type. Mohl za to především interiér, ten byl dle dobových recenzí tou největší slabinou nové šelmy, obzvláště před faceliftem (v testu mám poměrně vzácný mezi-facelift).

Jaguar S-Type není žádný Ford!

Když někomu ukážu S-Type, každý odvětí, že to není pravý Jaguar, ale překapotovaný Ford. To však není vůbec pravda, nýbrž mýtus. Ale možná i díky němu jej stále koupíte za tak nízké peníze (k roku 2024 za 150-400 tisíc Kč). S Fordem sdílí jen minimum, povětšinou přepracovaných dílů. Platforma, ačkoliv se jmenuje Ford DEW, byla vytvořena pro Lincoln LS, Jaguar S-Type a Ford Thunderbird, později Jaguar XF. Pokud vám tedy ještě někdo bude tvrdit, že jde o Mondeo, pošlete ho zpátky do školy. Převážně kvůli těmto pověrám jde pravděpodobně o druhý nejméně oblíbený Jaguar, tím prvním je X-Type, trochu právem.

Do S-Type jsem si sedl a okamžitě se cítil jako doma, tak útulné je málokteré auto.

Málokdy se mi stává, že bych sednul do auta, nastavil si sedadlo s volantem a už nic neměnil. S-Type mi padnul jako na míru ušitý, hned jsem se cítil jako doma. Sedadla jsou pohodlná, ale zároveň dostatečně drží tělo v zatáčkách. Bohužel, cestující vzadu se musí smířit s menším prostorem pro hlavu. Při rychlém pohledu je interiér hezký, líbí se mi kombinace šedého čalounění s dřevěnými dekory, ale i displej infotainmentu nebo rozmístění ovládacích prvků. Při bližším ohledání však začnou na světlo světa vystupovat nedostatky – nedokonalé slícování materiálů, laciné chromování a chatrné pohyblivé části.

Konkurencí byla ta nejvyšší německá liga – Audi RS 6, BMW M5 a Mercedes-Benz E 55 AMG.

Ačkoliv tak může působit, vyloženě sportovní sedan to není. Nemá v sobě ostrost BMW M5, ale ani ani brutalitu Mercedesu E 55 AMG, nebo vážnou tvář Audi RS 6, oproti nim jezdí vznešeněji, ale stále se špetkou rebélie. Je to komfortní sedan s dokonale naladěným podvozkem a charismatickým motorem. Šlápněte na plyn a ozve se mocné burácení doprovázené jekotem kompresoru. Auto se s klidem britského gentlemana žene kupředu, stovku mine za 5.6 sekundy a zastaví se až na obligátní maximální rychlosti 250 km/h, kde zasahuje omezovač. 4.2-litrový V8 dosahuje maxima 400 koní při 6100 ot./min., točivý moment 540 Nm je dostupný při 3500 ot./min. Nástup výkonu je lineární, i s pomalým šestistupňovým automatem má poměrně slušné reakce na plyn, zadní gumy pak pálí na požádání. Driftovat s ním však není snadné. Nestačí jen šlápnout na plyn, protože s absencí samosvorného diferenciálu akorát začne hrabat vnitřním kolem. Je potřeba správně nabrzdit zatáčku, dobře si auto rozhodit volantem a pak ho do přetáčivosti poslat plynem. Jak už se začne přetáčet, je to nefalšovaná divoká šelma. Při tomto dovádění oceníte silné, trvanlivé a hlavně dobře dávkovatelné brzdy. Naopak velmi vyklidněné je přeposilované řízení s dlouhým převodem.

Největší předností je úžasný podvozek, jenž zajišťuje nadprůměrnou kvalitu jízdy. Počítejte však s vysokými prvotními investicemi.

V čem S-Type R vyniká, je kvalita jízdy. Podvozek ukázkově žehlí nerovnosti, ale zároveň poskytuje hromadu přilnavosti a jistoty v zatáčkách. Je radost s ním svižně plout po okreskách, nebo dosahovat nelegálních rychlostí na dálnicích, přičemž vynikne kvalitní odhlučnění. Je jedním z těch aut, se kterým bych rád vyrazil na trip po Evropě, třeba na takový, na jaký jsem vzal DS 7 E-Tense 300 Esprit de Voyage, o čemž si budete moct přečíst v následujících dnech.

Co se spolehlivosti a ceny servisu týče, kvůli složitosti celé problematiky se do toho s omluvou nepustím. Počítejte s tím, že do S-Typu během prvního roku vlastnictví do něho investujete klidně 50 až 100 tisíc Kč. V jeho neprospěch hraje i fakt, že si ho jako ojetý koupilo mnoho lidí, kteří na jeho údržbu nemají finance, takže většina S-Typů se hodí maximálně tak na náhradní díly. Hledejte pěkný kus, do kterého sice taky trochu vytečete, ale pak už budete provádět převážně jen běžnou údržbu a bezstarostně jezdit.

Jaguar S-Type R má spoustu chyb, ale i tak patří mezi má oblíbená auta.

Jaguar S-Type R má mnoho chyb, například nad absencí samosvoru a prostorem pro hlavu vzadu se dají přivřít oči, ale s kvalitou zpracování už to pokulhává výrazněji, servis se i kvůli zanedbanosti většiny kusů může proměnit v nikdy nekončící peklo. Avšak i navzdory tomu jsem si ho zamiloval. Hned po usednutí za volant jsem měl pocit, že mi je na míru ušitý. Osmiválec řve, kompresor kvičí a podvozek nejen bravurně žehlí nerovnosti, ale k tomu poskytuje hromadu přilnavosti. S-Type R má duši a charisma, zamiloval jsem se. Odvézt si může 7 z 10 hvězdiček.

Za půjčení děkuji Rikovi z Expert na dovozy automobilů, který se dlouhodobě věnuje dovozu aut z Evropy. Pokud hledáte někoho, kdo by vám přivezl nové auto ze zahraničí, určitě navštivte jeho web expertnadovozy.cz.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Charismatický motor – síla a zvuk.

  • Sice pomalu, ale hladce řadící automat.

  • Dokonale naladěný podvozek kombinující komfort se sportem.

  • Dobré odhlučnění.

  • Útulná sedadla.

  • Vzadu málo místa pro hlavu.

  • Kvalita interiéru.

  • Většina ojetých S-Typů je v zanedbaném stavu.

  • Cena údržby.

Technické parametry

Motor: 4196 ccm V8 Kompresor
Výkon: 400 koní při 6100 ot./min.
Točivý moment: 540 Nm při 3500 ot./min.
Převodovka: 6-st. automatická
Pohon: RWD
Hmotnost: 1800 kilogramů
0-100 km/h: 5.6 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 14 l/100 km
Objem kufru: 400 litrů

Fotogalerie: Jaguar S-Type R