XJ generace X351 to má těžké, mnozí fanoušci značky ho nepovažují za pravý Jaguar

Do Jaguaru XJ poslední generace X351 jsem sedal s obavou, že mě zklame. Jeho design se mi sice nadmíru líbí, ale fanoušci značky ho často kritizují, už to prý není ten pravý Jaguar. Já si však myslím opak, že jde o jeden z těch posledních. Naplnil má očekávání, nebo upadne v zapomnění? To zjistíme v dnešní recenzi, do které přijel modernizovaný Jaguar XJ v prodloužené verzi Long s naftovým 3.0 V6 Diesel v druhé nejvyšší výbavě Portfolio.

Autor: Adam Václavek
Foto: WikiCars.cz/Adam Václavek

Větší část vývoje XJ generace X351 má na svědomí ještě Ford, nikoli indická společnost Tata

Mnoho lidí vám bude tvrdit, že Jaguar XJ X351 vznikl pod křídly indické společnosti Tata Group, ale to je omyl. Vývoj XJ generace X351 začal už v roce 2005, tedy pod taktovkou Fordu. Automobilka Tata Motors Jaguar vlastní od roku 2008, což můžeme považovat za přínos, protože v poslední fázi vývoje dala k dispozici potřebné finanční prostředky. Jaguar XJ X351 byl představen v roce 2009, facelift proběhl roku 2015 a výroba skončila o 4 roky později. A kam až sahá jeho historie? Dá se jít hodně hluboko, ale prvním Jaguarem XJ je XJ6 Series 1 vyráběný od roku 1968. Následoval slavný XJ6/12 Series 2, poté Series 3, jejich nástupci jsou generace XJ40, X300, X308 a X350. Chcete vědět zajímavou informaci, se kterou budete moct machrovat v hospodě? XJ je zkratkou pro „eXperimental Jaguar“. Tím automobilka chtěla říct, že jde o unikátní, v mnohém první nebo jinak výjimečné vozidlo. Dříve toto označení používaly prototypy.

Model XJ X351 přivezl nový designový jazyk, ze kterého je čerpáno dodnes, velmi se mu podobá například novější XF X260

S modelem XJ generace X351 udělal Jaguar velkou změnu. Od tradičních linek karoserie předchůdců XJ40, X300, X308 a X350 se vzdálil co možná nejdále. Má oblé tvary a vysoké čelo, pod kterým jsou umístěny dynamicky tvarované světlomety, ty však ani po faceliftu nemají Matrix LED technologii. Jakmile poprvé spatříte prodlouženou verzi Long, především z profilu si zamilujete pomalu svažující se střechu. Trochu více rozporuplná jsou svislá zadní světla, ta karoserii opticky zužují. Co se unikátnosti týče, konkurovat mu může snad jen Maserati Quattroporte.

Výbava Portfolio je druhou nejvyšší

Výbava Portfolio je druhou nejvyšší (pod Autobiography), ale dají se najít věci, které tady chybí, například lednička nebo polohovatelná zadní sedadla s masážní funkcí. O prvotřídní zvuk se zde stará Meridian Surround Sound System s 20 reproduktory o výkonu 825 W, připlatit se dal ještě výkonnější Meridian Reference Sound System s 26 reproduktory o výkonu 1600 W. Na co se můžete těšit? Vyhřívání volantu, vyhřívání/odvětrávání sedadel vpředu i vzadu, panoramatickou střechu, výhřev čelního skla nebo obrazovky a stolečky pro cestující vzadu. Jaguary jsou vždy něčím jiné, chcete-li výjimečné, čím vyniká X351? Přihrádka před spolujezdcem se otvírá dotykovým tlačítkem, na tlačítko je i kufr, to je bohužel nevkusně umístěno v pravé části nárazníku.

Interiér Jaguaru XJ X351 je nejen krásný, ale i kvalitně zpracovaný

Že jde o XJ, které navazuje na své předchůdce, naznačuje i fakt, že zadní cestující s výškou nad 185 centimetrů nemají moc místa pro hlavu, naopak pro nohy je ho královsky. Vpředu je místa, řekl bych, tak akorát. Kabina není vzdušná jako u konkurenčního Mercedesu třídy S, což by mnozí mohli považovat za mínus, ale já to beru jako plus. Líbí se mi, že XJ je limuzínou pro řidiče, čímž se více než německé trojce (Audi A8, BMW řady 7 a Mercedes-Benz třídy S) podobá vozům jako Maserati Quattroporte nebo Porsche Panamera. Tuto šelmu si oblékáte, padne jako kožešina na míru ušitá. A podívejte se na tu majestátní palubní desku, vypadá nádherně. Líbí se mi velké dřevěné plochy i oranžovo-hnědé kožené čalounění. Na materiálech se tady nešetřilo, kůže je i na palubní desce, ve spodní části středového tunelu jsou koberce a na stropě najdete Alcantaru. Na vysoké úrovni je zpracování, po 6 letech a takřka 140 000 kilometrech v autě nic neskřípe ani nevrže. S infotainmentem se dá docela dobře žít, ale Android Auto/Apple CarPlay byste tady hledali marně, mají ho až poslední vyrobené kusy. Nemůžu si však pomoct, že by sem více seděly klasické budíky, displej místo nich sice je přehledný a docela hezký, ale k té aristokratické tváři britské limuzíny se tato digitální serepetička nehodí.

Jaguar XJ není klasickou limuzínou, jezdí dost specificky, ale díky tomu ho milujeme již dlouhé dekády

Tento Jaguar XJ stojí na 20″ kolech s pneumatikami 245/40 R20 vpředu a 275/35 R20 vzadu. Z dobových testů prvních XJ X351, tedy verzí před faceliftem, si pamatuji, že novináři mu vyčítali odskakování na rozbitých cestách a propouštění rázů od příčných nerovností. Proto mě velmi mile překvapilo, jak dobře modernizovaný kus zvládá nástrahy pražských silnic. Nerovnosti sice nežehlí tak schopně jako Mercedes-Benz třídy S nebo Audi A8, taky není tak dokonale odhlučněný jako tito Němci, ale stále poskytuje jízdu na vysoké úrovni. A vzpomeňme si třeba na novější BMW 750Ld (G12 LCI), které jsem nedávno testoval, jeho vzduchový podvozek měl s nízkoprofilovými pneumatikami a městskými výmoly nemalý problém.

Britská šelma miluje široké okresky s táhlými zatáčkami a hezkým asfaltem

Nejvíce mu sluší svižná jízda po širokých okreskách s mírnými zatáčkami. Podvozek v tu chvíli poskytuje nadprůměrnou dávku stability, kterou doplňuje pohodlí a ticho. A špatné to není ani v zakroucenějších pasážích, vlastně je to výborné! Díky bezkonkurenčně nízké hmotnosti 1860 kilogramů (karoserie je z velké části hliníková) se velice ochotně vrhá do zatáček. Jelikož jsou poháněna zadní kola, má výkon 300 koní, sílu 700 Nm a ESP lze částečně deaktivovat, na výjezdech umí sympaticky házet zadkem. Nedotáčivosti se vyhýbá jako čert kříži, ale když už přijde, je zaděláno na malér, protože přesné a strmé řízení je extrémně přeposilované, takže řidič nemá žádný přehled o tom, kolik trakce zbývá předním pneumatikám.

Naftový šestiválec by mohl být trochu kultivovanější, ale vynahradí to nízkou spotřebou

Když do něho sednete z běžných aut, budete uneseni kultivovaností motoru a hladkým řazením osmistupňové automatické převodovky, kterou Jaguaru dodávala renomovaná společnost ZF. Kdo se však svezl v některých z konkurentů, všimne si nejen mírně hlučnějšího motoru, ale i drobných vibrací, které se přenášejí do kabiny. Vznětový šestiválec se to snaží vyvážit alespoň spotřebou, kterou lze dlouhodobě držet pod 7.5 l/100 km.

3.0 V6 Diesel (221 kW) bohužel nepatří mezi spolehlivé motory

Co se spolehlivosti týče, je to britské auto, takže se musíte připravit na nemalé mouchy a bez štěstí i velké investice. Já mám třeba takovou smůlu, že asi 1/3 anglických aut, do kterých jsem kdy sedl, se během testu menším či větším způsobem porouchala. Zmínit je potřeba především motor, ten je nechvalně známý úniky okolo těsnění vík ventilů. Navíc je přeplňovaný nikoli jedním, ale rovnou dvěma turbodmychadly, která nezřídka kdy udělají pápá ještě před dosažením 150 000 kilometrů. Je potřeba kontrolovat hladinu oleje, ten turba ráda usrkávají. Jsou známé i případy, kdy došlo až k přidření motoru. A tím nekončím, zmínit můžu ještě praskání klik. Rozvody? Ty by se měly dělat každých 100-150 tisíc kilometrů. Jejich cena se odvíjí od toho, kdo a kde vám je bude dělat, ale nic levného to není, s dalšími věcmi okolo se můžete dostat hrubě přes 200 000 Kč. Nový motor? Okolo 380 000 Kč. To jen tak pro představu. Levnou záležitostí není ani aktivní vzduchový podvozek, jehož systém Adaptive Dynamics až 500x za sekundu monitoruje dění, načež podvozek na míru přizpůsobuje daným podmínkám.

Jaguar XJ X351 v ničem vyloženě nevyniká, tedy až na jednu věc, díky které si ho zamilujete

Jaguar XJ X351 to má těžké, protože ve srovnání s německou trojkou Audi A8, BMW řady 7 a Mercedes-Benz třídy S neposkytuje takovou dávku komfortu ani prostoru. Ačkoliv oslní ovladatelností při rychlé jízdě, s Porsche Panamera se rovnat nemůže. Exkluzivita? Tady prohrává s trojzubcem Maserati Quattroporte. Proč byste si tedy měli koupit Jaguar XJ? Vypadá unikátně, na silnici působí jako zjevení, za nímž se otáčejí i majitelé zmíněných rivalů. Měřitelně je málo věcí, ve kterých je nejlepší, ale je možné, že se do něho zamilujete. Je to aristokrat, jenž si vás získá svým šarmem. Jen bych asi obětoval několik litrů benzínu a pořídil jeden z benzinových motorů, ideálně některý z osmiválců, protože až ty z XJ udělají 100% dravce. Jaguar XJ L 3.0 V6 Diesel Portfolio (X351) si může odvézt hodnocení 7 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • ovladatelnost při rychlé jízdě

  • hladce řadící automatická převodovka

  • nízká spotřeba

  • unikátní design karoserie i interiéru

  • komfortem na německou konkurenci mírně ztrácí

  • do kabiny se přenáší mírné vibrace od motoru

  • motor by mohl být lépe odtlumený ve vyšších otáčkách

  • vyšší cestující na zadních sedadlech mohou mít málo místa pro hlavu

Technické parametry

Motor: 2993 ccm V6 BiTurbo
Výkon: 300 koní při 4000 ot./min.
Točivý moment: 700 Nm při 2000 ot./min.
Převodovka: 8st. manuální
Pohon: RWD
Hmotnost: 1860 kilogramů
0-100 km/h: 6.2 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Průměrná spotřeba: 7-8 l/100 km
Objem kufru: 520 litrů

Fotogalerie: Jaguar XJ L 3.0 V6 Diesel Portfolio (X351)