Vozy Jaguar mají nezaměnitelné kouzlo
Pokaždé, když procházíte kolem Jaguarů, něčím vás zaujmou. Mají kouzlo, díky kterému vyčnívají nad převážně německou konkurencí. Nedávno testovaný XKR 5.0 V8 Supercharged jsem si absolutně zamiloval. Teď tady mám staršího bráchu XJ8 Sovereign 4.2 V8 X350. Vzbudí ve mně stejné pocity lásky? To zjistíme v dnešní recenzi.
XJ X350 je první Jaguar s hliníkovou konstrukcí
XJ X350 se vyráběl v letech 2003 až 2009. Po faceliftu v roce 2005 se přejmenoval na X356, po další modernizaci roku 2007 se nazýval X358. Šlo o první Jaguar s celohliníkovou konstrukcí. Díky tomu byla oproti předchůdci XJ X308 nejen snížena hmotnost na 1539 kilogramů, ale o 50% zvýšena tuhost karoserie. Zajímavostí je, že prodloužená verze se stala nejdelším Jaguarem historie. O kvalitu jízdy se stará víceprvkové zavěšení se vzduchovým odpružením. V nabídce se objevilo několik motorů – naftový 2.7 TDVi V6 a benzinové 3.0 V6, 3.5 V8, 4.2 V8 a 4.2 V8 kompresor. Testovaný 4.2 V8 má výkon 300 koní při 6000 ot./min. a točivý moment 420 Nm při 4100 ot./min. Pohání zadní kola přes šestistupňovou automatickou převodovku od ZF. Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 6.4 sekundy a maximální rychlost je 250 km/h. Co znamená Sovereign? Sovereign označuje nejvyššího vůdce. Slovo je odvozeno od staro-francouzského souverain, které vzniklo z latinského superānus. Jde o nejluxusnější výbavový stupeň, zahrnoval například čalounění z kvalitnější kůže.
Jak je na tom Jaguar XJ X350 se spolehlivostí? Na co si dát pozor?
Jaguary z této doby mívaly problémy s lakem, pod kterým se dělaly bubliny. Taky je potřeba zkontrolovat rám pod motorem, může korodovat. Rovnou se vyhněte naftovému 2.7 TDVi V6, ten vznikl ve spolupráci s PSA a je to servisní neštěstí. Benzinový šestiválec se spotřebou blíží osmiválci a není tak spolehlivý. Ideálními motorizacemi jsou 3.5 a 4.2 V8, které odborníci považují za nejspolehlivější motory značky. Netrápí je žádné výraznější neduhy. Kazí se akorát senzory polohy plynu a výjimečně motorek škrtící klapky. Pokud se v automatické převodovce mění olej po 60 000 kilometrech, je takřka nesmrtelná. Výměny jsou však často zanedbané. Vzduchové podvozky jsou na tom podobně jako u německé konkurence, ale jejich opravy bývají kupodivu levnější. Občas zamrzá displej informačního systému. Poslední mouchou, která stojí za zmínku, je praskající expanzní nádobka.
Designově jde o evoluci předchozí generace X308
Design X350 je evolucí předchozích generací X300 a X308. Atleticky vyhlížející karoserie se zamračenou přídí budí respekt. Neexistuje jiné auto, se kterým byste si tyto jedinečné Jaguary mohli splést. Vedle rivalů s moderními výstřelky působí usedle, jako by se zasekl v čase. To platí i pro interiér, vypadá jako poskládaný z vyřazeného nábytku Buckinghamského paláce. Líbí se mi dřevěné obložení i kvalitní kůže. Bohužel to kazí pár lacinějších detailů, Němcům se nedokáže rovnat ani dílenským zpracováním. Vpředu je místa dostatek, ale vzadu bych u luxusní limuzíny očekával o něco více prostoru. V tomto směru za Mercedesem třídy S, který je považovaný za krále dané kategorie, mírně zaostává. Zavazadlový prostor má solidní objem 470 litrů, což v řeči mafiánů znamená dvě dobře živené mrtvoly.
Jízdou se vymyká zaběhlým standardům
Zavzpomínám-li na dobové limuzíny této kategorie, ani jedna mi jízdním projevem XJ8 nepřipomíná. I když všechny jezdí obdivuhodně, zpravidla jde o těžkopádné, pocitově až nezastavitelné tanky rozrážející auta před sebou. Ale to vůbec neplatí pro XJ8. Už po nasednutí si nepřipadáte jako v limuzíně, ale spíše sportovním sedanu s aristokratickým vzezřením, jehož interiér vás hezky obepne. Tomu odpovídá i jízda. Jag pluje po asfaltu s přesností motorového člunu. Promyšlené vzduchové odpružení zvládá eliminovat výraznější náklony karoserie, takže nezaklekává vnější přední kolo, jak je v této třídě zvykem. Českými okreskami se proplétá takovým způsobem, až bych tipoval, že je o třídu menším autem. Avšak XJ u toho neřídíte, ale kormidlujete, protože řízení je za každé situace velmi lehké. Nejlepší na tom všem je, že pro skvělé jízdní vlastnosti nebyl obětován komfort. Podvozek si dobře rozumí s 19″ koly a efektivně filtruje nástrahy silnic. Výmoly sice nedokáže přeplout stylem zaoceánského parníku, jak to umí například Mercedes-Benz třídy S, ale ráz do karoserie nepropustí ani v tom nejhorším snu. Skvělé je odhlučnění, kterému to kazí akorát zvýšený aerodynamický hluk od A sloupků.
Samostatnou kapitolou je 4.2-litrový V8 s atmosférickým plněním. Můžete sice namítnout, že jeho dynamice se vyrovná kdejaká střední třída s třílitrovou naftou, ale o rychlosti to vůbec není. Jde o to, jakým způsobem britský osmiválec výkon produkuje. Je neuvěřitelně kultivovaný, do kabiny nepřenáší žádné vibrace ani hluk. Při zrychlování slyšíte pouze charismatické bublání a pod plným plynem utlumený řev. Při volnoběhu nepoznáte, jestli motor běží. Příjemné jsou i reakce na plyn a jeho síla v celém spektru otáček. Dobře si rozumí s automatickou převodovkou, ta si dává na čas, ale řadí hladce. Pochvalu si zaslouží spotřeba, protože dlouhodobě se dá jezdit za 11l/100 km.
Hledáte-li výjimečnou limuzínu za rozumnou cenu, XJ8 4.2 je skvělou volbou
Jaguar XJ8 4.2 ve slušném stavu koupíte za 300-500 tisíc Kč. To je rozumná cena za auto, které je spolehlivé, výjimečně vypadá, skvěle jezdí a nepotkáte ho na každém rohu. Z pohledu luxusních limuzín rozhodně nejde o ten nejlepší stroj – není v něm mnoho místa, interiér má podprůměrné zpracování a komfortem za králi kategorie zaostává. Na XJ8 se musíte dívat jinak. Poté si jeho přednosti absolutně zamilujete a nebudete chtít jezdit jiným autem. Pocitově bych řekl, že jde o vylepšenou vyšší střední třídu (segment E), nikoli tu luxusní (segment F). Mezi německými podnikateli v oblecích je to úspěšný bad man vykračující z davu. Nebere ohledy na pravidla, ale i tak má ten největší respekt. Taky se mi líbí, že jde o docela moderní auto, ale dýchá z něho aura sedanů 90. let, kterou jsem si zamiloval u předchozích generací X300 a X308. Odvézt si může 8 z 10 hvězdiček.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 4196 ccm V8 |
Výkon: | 300 koní při 6000 ot./min. |
Točivý moment: | 420 Nm při 4100 ot./min. |
Převodovka: | 6-st. automatická |
Pohon: | RWD |
Hmotnost: | 1539 kilogramů |
0-100 km/h: | 6.4 sekund |
Maximální rychlost: | 250 km/h |
Spotřeba: | 11 l/100 km |
Objem kufru: | 470 litrů |