Jaguar XKR je stejně úchvatný jako jeho jmenovec ze zvířecí říše

Zpoza lesů se ozývají zlostné, husí kůži nahánějící zvuky. Všichni zpozorní, když v tom se náhle vyřítí nebezpečný predátor. Je přikrčený, doslova přisátý k asfaltu a zatáčky projíždí s jistotou dravé šelmy. Vmžiku zase mizí v dáli, přičemž vzduchem se ještě chvíli line charismatický baryton vzdalující se bestie. Dámy a pánové, právě kolem vás proletěl mocný Jaguar XKR, který je stejně úchvatný jako jeho jmenovec ze zvířecí říše.

Podoba s vozy Aston Martin není náhodná

Říkáte si, že vypadá jako Aston Martin? Podoba není náhodná, protože karoserii navrhnul Ian Callum, který má na svědomí i Aston Martin DB9, což je defacto konkurenční sportovní kupé, taktéž z Velké Británie. Design pro XK X150 byl představen už v roce 2002 na Advanced Lightweight Coupé (ALC), v sériové podobě až na 2005 North American International Auto Show. Díky nadčasovým tvarům se vyráběl do roku 2014. Za těch 9 let vzniklo necelých 54 000 Jaguarů XK generace X150.

Dřevo, kůže a Alcantara, to je interiér Jaguaru XKR

Původní Jaguar XKR byl kritizován za lacině působící části interiéru. S modernizací v roce 2009 se objevil nejen vyjíždějící volič převodovky, ale zlepšena byla právě kvalita použitých materiálů. A že se to povedlo. Krom plastu okolo displeje tady není nic, na co byste si mohli stěžovat – všude kůže, Alcantara a dřevo. Ačkoliv karoserie vypadá jako tělo nezdolného dravce, komfortní sedadla s decentním bočním vedením napovídají, že půjde o pohodlné GT. Milovníky kvalitní hudby potěší audio Bowers a Wilkins.

Speed Pack zvyšuje přítlak a posouvá maximální rychlost

Původní Jaguar XKR dostal 4.2-litrový V8 s kompresorem – 420 koní při 6250 ot./min. a 560 Nm při 3500 ot./min. V roce 2009 se ukázal facelift, který krom honosnějšího interiéru a lehce přepracovaného designu přinesl nový motor – 5.0 V8 kompresor, který produkuje výkon 510 koní při 6000-6500 ot./min. a točivý moment 625 Nm při 2500-5500 ot./min. V roce 2011 přišla další modernizace, tu poznáte především podle přepracovaných předních světel. S 5.0 V8 Supercharged, o kterém čtete v této recenzi, spolupracuje šestistupňová automatická převodovka od ZF. Podvozek je vybaven aktivním systémem Computer Active Technology Suspension (CATS) a přední brzdové kotouče mají průměr 355, ty zadní 326 milimetrů. Kompletně hliníková karoserie využívá převážně lepené spoje, což zajišťuje nejen tuhost, ale i lehkost. Oproti předchůdci X100 je o 90 kilogramů lehčí a o 50% tužší. Hmotnost je 1800 kilogramů. Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 4.6 sekundy a maximální rychlost je 250 km/h. Náš kousek má posunutý omezovač na 280 km/h. Vděčí za to příplatkovému paketu Speed Pack, se kterým startoval na ceně 78 445 GBP (přes 2 300 000 Kč). Tento paket dále zahrnuje přepracovaný přední i zadní spoiler a difuzor, aby se snížil vztlak a zvýšil přítlak.

Zapomeňte na pubertální sporťáky, XKR je gentleman, ze kterého jde respekt

Sportovní a supersportovní auta jsou často nevychovaná – pubertální šílenosti, ve kterých můžete působit jako bohatý extrovert. Při jízdě se většinou nedokáží úplně uvolnit, stále z nich cítíte určitou napjatost. Ve chvílích, kdy chcete sportovní auto využívat denně, a to i na dlouhé trasy, musíte dělat kompromisy. V těchto případech přichází na řadu kategorie GT. Ta se snaží kombinovat sport s komfortem. Jedním z nejlepších zástupců je právě XKR, jehož podvozek dokonale filtruje nástrahy českých silnic. Na nerovnostech vůbec neodskakuje a tlumí je s grácií. Tomu sekunduje působivé odhlučnění. Mocný osmiválec se při klidné jízdě jen převaluje, u čehož nedělá otravný hluk a do karoserie nepřenáší žádné vibrace. Skvěle si rozumí s automatickou převodovkou, ta řadí chytře a hladce. Spotřeba? Svižnějším stylem se dá jezdit pod 15 l/100  km.

Jakmile se dostanete na okresku, stačí stisknout tlačítko se závodní vlaječkou a zatlačit pedál plynu do podlahy. Osmiválec díky kompresoru neotálí a na kola posílá maximum točivého momentu v jakýchkoliv otáčkách. Při předjíždění úplně stačí 2500-3000 ot./min. Drtivý zátah neustává až do 6500 ot./min., kde převodovka zařadí vyšší rychlostní stupeň. Trochu lepší by mohly být reakce na sešlápnutí plynového pedálu, taky pádla řazení nepatří k těm nejsvižnějším. Avšak při každém podřazení si motor hrubiánsky odplivne do výfuku. Podvozek i ve sportovním nastavení dokonale filtruje nerovnosti a u toho nepochopitelně dobře drží stopu. Připadáte si, že letíte luxusním letadlem Gulfstream G280 a u toho krájíte zatáčky jako se stíhacím letounem F-35 Lightning. Ale to není vše. Stačí vypnout elektronické pomocníky a z XKR se stane šílenec. Gentleman v luxusním obleku, který to na večírku přehnal s alkoholem. Lítá ze strany na stranu, okolí zahaluje kouřem od pneumatik, přičemž zlostně burácí a prská. Při jízdě driftem se řídí jako máloco. Slabou stránkou jsou bohužel brzdy, které nepatří k nejsilnějším a rychle vadnou. Někomu nemusí vyhovovat ani velmi lehké, avšak přesné řízení.

Jak je na tom Jaguar XKR se spolehlivostí? Na co si dát pozor?

V dané kategorii jde o nadprůměrně spolehlivé auto. Avšak počítejte s tím, že je to luxusní sportovní GT, čemuž odpovídají náklady na běžný servis. Tlumiče se doporučuje měnit po 100 000 kilometrech, kdy už se snižuje jejich efektivita. Při těchto kilometrech výrobce předepisuje i výměnu spodních příčných ramen a pouzder zavěšení. Nicméně náš kousek z roku 2011 se 150 000 kilometry má podvozkové díly originální a funguje stále skvěle. Jelikož brzdy jsou poddimenzované, počítejte, že vydrží méně než u jiných sportovních aut. Může se objevit problém s ucpanou odtokovou trubicí od klimatizace, kvůli čemuž zkondenzovaná voda teče do prostoru pro nohy. Samotný motor je spolehlivou jednotkou, ale potřebuje kvalitní palivo a včasné výměny oleje, následně i rozvodů. Zanedbaný servis zpravidla prozradí nepřirozené chrastění. Pozor si dejte na chrastění od ventilů s variabilním časováním. Méně častou závadou je porucha termostatu, která může vést k přehřátí motoru. Zřídka se objeví vadný ventilátor.

Jaguar XKR Speed Pack 5.0 V8 Supercharged (X150) si absolutně zamilujete

Kategorie GT kombinující adrenalin s luxusem je velmi zajímavá, protože každá značka na to jde úplně jinak. Maserati GranTurismo nemá nejlepší interiér ani nejkomfortnější podvozek, ale pyšní se nejúchvatnějším zvukem atmosférického osmiválce od Ferrari. Mercedes-Benz SL 63 AMG je německy precizní, vše plní uspokojivě, k tomu má jeden z nejlepších osmiválců od AMG. BMW M6 se může chlubit povedeným řízením a jedinečným desetiválcem. Zapomenout nemůžu ani na Aston Martin DB9, který je nejexkluzivnější, za což pořádně zaplatíte. A potom tady máme právě Jaguar XKR. Ten má úchvatný podvozek, možná ten nejkomfortnější v kategorii, ale zároveň je velmi jistý v zatáčkách. Taky miluje jízdu dveřmi napřed. K tomu si přidejte charismatický osmiválec s kompresorem, povedenou převodovku a elegantní design. Má sice pár nedostatků v podobě pomalejších reakcí na plyn a vadnoucích brzd, ale to se u luxusního GT dá překousnout. Vlastě je to jedno z mála aut, které jsem si opravdu zamiloval. 9 z 10 hvězdiček. Za půjčení děkuji kamarádovi Filipovi.

Plusy a mínusy

  • Síla motoru ve všech otáčkách

  • Hladce řadící automatická převodovka

  • Komfortní a zároveň jistý podvozek

  • Solidní odhlučnění

  • Umí se proměnit v driftujícího chuligána

  • Materiály v interiéru (po prvním faceliftu)

  • Elegantní a respekt budící design

  • Pomalejší reakce motoru na plynový pedál

  • Pomalé reakce převodovky na pádla pod volantem

  • Slabé a vadnoucí brzdy

  • Někomu nemusí vyhovovat přeposilované řízení

Technické parametry

Motor: 5000 ccm V8 Kompresor
Výkon: 510 koní při 6000-6500 ot./min.
Točivý moment: 625 Nm při 2500-5500 ot./min.
Převodovka: 6-st. automatická
Pohon: RWD
Hmotnost: 1800 kilogramů
0-100 km/h: 4.6 sekundy
Maximální rychlost: 280 km/h
Spotřeba: 15 l/100 km
Objem kufru: 330 litrů