Fanoušci značky Jeep model Renegade s otevřenou náručí rozhodně nepřijali, ale vyberete-li správnou verzi, je to stále pravý Jeep.

Jeepy se mi roky vyhýbaly. Změnilo se to před pár týdny, kdy jsem otestoval první. Šlo o exkluzivní Cherokee Trailhawk, kterých je nejen na českých silnicích, ale v Evropě celkově jako šafránu. Vlastně jsem do té doby ani nevěděl, že verze Trailhawk existují. A shodou náhod se teď v Auto ESA objevil další Trailhawk, tentokrát ten nejmenší – Renegade (v překladu odpadlík). Proto jsem neváhal a okamžitě si ho šel půjčit, protože mě velmi zajímalo, jestli si s terénem poradí alespoň z poloviny tak dobře jako větší brácha. V dnešní recenzi přivítejte Jeep Renegade 2.0 MultiJet Trailhawk.

Není to stylovka jen na oko, protože tvary a designové prvky jsou uzpůsobeny pro jízdu v terénu.

Renegade Trailhawk je roztomilý drsňák. Takový ten malý týpek, který tráví hodiny v posilovně. Obzvláště slušivý je žlutý lak, kterému sekunduje černé oplastování a široký pruh na kapotě. Maska se sedmi svislými nádechy odkazuje na legendární Jeep Willys (1941-1945), což platí i pro kulatá světa. Světla u modelů po modernizaci vypadají opravdu skvěle, líbí se mi LED denní svícení i dynamicky působící dioda uprostřed. Na autě najdete plaketky Trail Rated a Trailhawk, což by u mnohým automobilek znamenalo jen označení nějaké rádoby terénní výbavy, to však neplatí pro Jeep, protože ten má pro terén uzpůsobené nárazníky, přičemž v tom zadním je tažné oko (americké verze je mají i vpředu, ale to v EU nelze kvůli předpisům). Samozřejmostí je vyšší světlá výška a ochrana podvozku. Nechybí ani schopnější celoroční pneumatiky na 17″ kolech.

Interiér sice není nejkvalitnější, ale ostudu rozhodně neudělá.

Podobnost s Fiatem 500X, ze kterého Renegade vychází, je znát hlavně uvnitř. Ale i navzdory tomu se Jeep vydal vlastní cestou a neznalí by si vůbec nevšiml, že sedí v italském autě. Tvrdé plasty tady sice jsou, ale vše je poměrně hezky zpracované, ovládání palubního počítače je pohodlné a kupodivu se mi docela líbil i infotainment s dotykovou obrazovkou. Ovládání všeho je nečekaně přehledné. Sedadla jsou příjemná, místa je s přimhouřeným oken dostatek dokonce i vzadu a kufr má objem 351 litrů, případně 1297 se sklopenými sedadly.

Nepamatuju si auto, které by uvnitř mělo tolik zajímavých detailů.

Interiér jako takový je fajn, ale nijak nevykračuje z řady. To začne, až prozkoumáte jeho detaily. Třeba výlisky na rámečku reproduktorů nebo na zpětném zrcátku mají tvar masky původního Jeepu Willys. Na sedadlech jsou vyšity nápisy Trailhawk a toto logo se objevuje i na síťované kapse u levé nohy spolujezdce. V neposlední řadě zaujme silueta Jeepu v rohu čelního okna.

Vznětový motor 2.0 MultiJet nemá ten nejlepší jízdní projev, převodovka je naopak příjemně naladěná.

Naftový motor 2.0 MultiJet sice má výkon 170 koní a točivý moment 350 Nm, ale o žádného rychlíka nejde. Do 100 km/h zrychluje obstojně, tuto hranici pokoří za 8.9 sekundy, ale dál už je akcelerace spíše vlažná. Zároveň patří k těm méně kultivovaným jednotkám, obzvláště za studena. Bohužel, neokouzlí ani spotřebou – na dálnici si vezme 8, ve městě 9 a mimo město 7 l/100 km. Naopak příjemně naladěná je devítistupňová automatická převodovka, řadí docela chytře a hlavně hladce.

Jak jsou na tom ojeté Jeepy Renegade se spolehlivostí? Ačkoliv jde o Itala kříženého s Američanem, tak výborně!

Řekněte automobilovému fanouškovi, že máte italské auto, které kompletně přestavěli Američani. Ten člověk se zděsí a řekne vám, že se musí během pár let rozsypat. Ale opak je pravdou, Renegade je nadprůměrné spolehlivé auto. Obzvláště motor 2.0 MultiJet je odolnou jednotkou. Výměna oleje je předepsaná na 20 000 km/1 rok a řetězové rozvody se mění po 120 000 km/6 letech, u čehož se doporučuje i výměna vodní pumpy. Výhodou výkonnějšího motoru (125 kW) je, že není spárován s šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou DDCT, nýbrž se spolehlivějším devítistupňovým automatem od ZF.

Podvozek byl naladěn takřka dokonale, ale s aerodynamickým hlukem při vyšších rychlostech je to horší.

Při jízdně mě překvapuje, že ačkoliv jde o poměrně malé SUV, na silnici si připadám jako v o kategorii větším autě. Může za to zřejmě výhled přes vysokou kapotu, tlusté A sloupky a kolmé čelní okno, což dělá kabinu vzdušnější. Parádně naladěný je podvozek, který skvěle tlumí nerovnosti, ale zároveň se v zatáčkách naklání méně než bych očekával. Díky tomu a poměrně přesnému řízení se nebojí ani svižnější jízdy. Kdybyste potřebovali něco odtáhnout, tento drobek zvládá brzděný přívěs o hmotnosti až 1500 kilogramů. Ale stejně jako v odstavci o motoru, ani teď se nevyhneme kritice. Ta směřuje hlavně k odhlučnění, protože především při dálničních rychlostech je aerodynamický hluk značně zvýšený.

V terénu jasně dokazuje, že Jeep se za něho rozhodně stydět nemusí.

Kdo by si myslel, že Renegade je pouze stylový crossover do města, měl by si zjistit, jaké Jeepy mají označení Trailhawk, a co znamená označení Trail Rated – to rozebírám v testu Cherokee Trailhawk. Sice je tady podceňovaná čtyřkolka, která zadní kola připojuje jen v případě prokluzu těch předních, ale u této vrcholné varianty se dá pohon všech kol uzamknout. Navíc se zde nachází převodovka s redukcí. Světlá výška činí slušných 210 milimetrů a brodivost je vysokých 480 milimetrů. Takřka dokonalé jsou nájezdové úhly – přední 30°, přechodový 24° a zadní 34°. Z podobně starých malých offroadů ho překonává snad jen dvojice Lada Niva a Suzuki Jimny, ale ani jedno z těchto aut není tak praktické a příjemné při běžném jezdění. S Renagade Trailhawk jsem projel vše, co zvládl větší Cherokee Trailhawk, což byl mimochodem jeden z nejlepších sériových offroadů na bázi SUV, jaký jsem do terénu vzal. Nedostatky? Výjimečně jsem si škrtnul břichem a neumí tak schopně křížit nápravy, u čehož navíc chyběla uzávěrka zadního diferenciálu, kterou minule testovaný sourozenec měl. Ale jinak? Jinak je to pohádka, milé překvapení.

Jeep Renagade Trailhawk patří mezi nejschopnější SUV v terénu, je to ideální auto pro manželku, které jí o víkendu rádi ukradnete.

Sice má pár nedostatků – méně kultivovaný motor s vyšší spotřebou a zvýšený aerodynamický hluk, ale Renagade Trailhawk jsem si i tak moc oblíbil. Je to stylový, komfortní a docela praktický společník, který se v terénu řadí ke špičce mezi SUV. Ještě trochu zvýšit světlou výšku, dozadu nainstalovat uzávěrku diferenciálu, obout offroadové pneumatiky a bude z něho doslova nezastavitelný stroj. Na YouTube lze narazit na videa, kde takto upravený Renagade stačí Wranglerům. Jak je na tom s cenou? Starší kousky z roku 2015 se dají koupit od 350 000 Kč, za auta po modernizaci dáte alespoň 600 000 Kč. Nový Renegade Trailhawk už nemá naftový dvoulitr, ale plug-in hybrid 1.3 Turbo, jenž sice poskytuje lepší dynamiku díky výkonu 240 koní, ale taky za něho dáte minimálně 1 124 900 Kč (ceny jsou aktuální k listopadu 2023). Hlavně pro jeho jedinečnost mu dávám 8 z 10 hvězdiček.

Za umožnění vjezdu na offroad dráhu děkuji Hummer Centru, kde se můžete projet nejen se svým autem, ale třeba i s legendárním Hummerem H1.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Skvěle naladěný podvozek.

  • Příjemné řízení.

  • Průjezdnost terénem.

  • Spousta zajímavých detailů odkazujících na počátky značky.

  • Při vyšších rychlostech zvýšený aerodynamický hluk.

  • Hrubý chod vznětového motoru.

  • V těžším terénu absence uzávěrky zadního diferenciálu.

Technické parametry

Motor: 1956 ccm L4 Turbo
Výkon: 170 koní při 3750 ot./min
Točivý moment: 350 Nm při 1750 ot./min.
Převodovka: 9-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1617 kilogramů
0-100 km/h: 8.9 sekundy
Maximální rychlost: 196 km/h
Spotřeba: 8 l/100 km
Objem kufru: 351/1297 litrů

Fotogalerie: Jeep Renegade 2.0 MultiJet Trailhawk