Picanto je auto dvou tváří. Praktický prcek do města a zábavné vozítko na okresky. Stačí si jen vybrat.

Každé kilo se počítá

Zatímco ve městě oceníte velikost, na okreskách zase hmotnost. Ne, není to hot-hatch, ale zábavu si užijete. A oproti autu pro sportovní jízdu vytvořenému, je Picanto za méně peněz. Pojďme ale postupně na tu praktickou městskou tvář, kterou ocení nejspíš většina majitelů.

Do města patří Picanto jako ulité. Dobře zatáčí, vejde se do každé uličky a parkovat s ním je radost. Zároveň nestojí moc peněz, takže vás nějaký ten škrábaneček od dveří auta parkujícího vedle nemusí tak mrzet. Podvozek příjemně žehlí i nerovnou dlažbu a spotřeba je příznivá. Zde se dostává ke slovu motorizace bez turba, která sice nenabídne tolik zábavy, jako ta s turbem, zato má ale stabilnější spotřebu a můžete k ní mít i automat!

A takový automat ve městě rozhodně oceníte. Manuál není vůbec špatný, vlastně je opravdu povedený, mnoho lidí ale raději řazení přenechá na technice. Je tak trochu škoda, že k nejvýkonnější motoru, který jsem měl v autě, ho mít nemůžete. Ale k motorům s výkonem 67 a 84 koní ano.

I pro čtyři dospělé

Auta ve městě jezdí s dětmi do školek, škol a na nákupy. Jak je pro takové určení Picanto vybavené? Naprosto dostatečně! I pokud máte už dospělé děti, tak si dozadu celkem pohodlně sednou. Tedy ve dvou, ale aby si vzadu sedli tři lidé pohodlně, je potřeba spíše dodávka, to málokterý osobák nabídne. Natož takto malý.

Do kufru o objemu 255 litrů nákup dáte bez problému. Co mě potěšilo, tak pod podlahou se nachází ještě rezerva. Pokud sklopíte zadní opěradla, dostanete se na 1010 litrů.

Radost na každé okresce

Ale co když budete chtít vyrazit na okresku? Tam oceníte více manuál, který má sice delší, ale přesné dráhy. Řízení je přesné, podvozek drží a jediné, co vám může trochu kazit pohodu, je horší odhlučnění podvozku, kdy víte o každém kousku štěrku. Spojení hmotnosti, která je v nejtěžší variantě 1000 kilogramů a výkonu 100 koní, je prostě recept na zábavu.

Je jedno, zda zvolíte sportovněji laděnou výbavu GT Line, nebo X Line, která je zase více dobrodružná. Jedná se jen o vzhled, na funkci to nemá vliv. Já měl tu dobrodružnější a zábavy jsem si i tak užil dost. Jistě, sedačky sportovní boční vedení nenabídnou a palivo z nádrže mizí nepříjemně rychle, to však není dáno až tak spotřebou, ale nádrží, která má jen 35 litrů.

Apetit by mohl být i nižší

Spotřebu se mi podařilo ustálit na 5,8 litrech na 100 kilometrech. A to jsem absolvoval i rychlý dálniční přesun, Picanto se neztratí ani v levém pruhu. Nižší a stabilnější spotřeby dosáhnete s motory bez turba, pak ale také přicházíte o zábavu. Je tedy na vás, čemu dáte přednost.

Nejzákladnější Picanto vás vyjde na 270 tisíc s motorem o výkonu 67 koní. Výbavy moc nenabídne, ale sedmiletá záruka je samozřejmě v ceně. Pokud zaplatíte 335 tisíc, získáte více výkonu, konkrétně 85 koní a vyšší výbavu. X-Line a GT Line stojí stejně, stačí si jen vybrat, co vašemu oku více lahodí. Ve výbavě X-Line a testované limetkové barvě vypadalo auto opravdu sympaticky.

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Fotogalerie Kia Picanto