Lada 4×4

Při prvním pohledu je to jasné, toto je Niva. Ale zda je nová, nebo 30 let stará? To je otázka. Je to zkrátka auto, které si na nic nehraje.

Nová a stále stejná

Vypadat od roku 1967 vlastně stále stejně je sen mnoha žen. U aut to tak oblíbené není, stačí se podívat snad na všechny automobilky, které mají modely, které se již takto dlouho vyrábějí. Změny jsou za tu dobu takové, že se jedná o naprosto jiná auta. Lada na to jde jinak – vytvořila novou Nivu, ta stará ale zůstává vlastně stále stejná. Někdo to bere jako důkaz nadčasovosti, někdo zase jako typický přístup, kdy není potřeba měnit to, co funguje.

A ono to funguje! Ne úplně tak, jak je člověk zmlsaný moderními auty zvyklý, ale funguje. Je ale pravda, že moderní prvky se dostávají i sem. Třeba elektrické ovládání oken, klimatizace, denní svícení. A nebo systém nouzového volání. Ten je sice napojený na nějaký ruský systém, ale je tu. Nebo airbag! No, u něj je to trochu zvláštní, protože v autě je, ale jen jeden a navíc ne tam, kde by ho člověk čekal. Je v boku sedačky řidiče. U Nivy je nejspíš větší pravděpodobnost, že se převrátí, než že čelně nabourá.

Lada 4x4

Název se mění, auto zůstává

Píšu Niva, ale na autě je označení 4×4. Je to tak, v době testu se tak jmenovala. Nyní se zase jmenuje Niva, i když s přídomkem Legend, který je dost výstižný. Když jsem ji měl půjčenou, tak se mě sousedé ptali, co jsem si to pořídil za veterána. A ono je to nové auto. Znalci však poznají nový model. Třeba právě podle denního svícení. To je elegantně ve světlech pro denní svícení vedle blinkru. A pokud začnete blikat, tak zhasne, což je pro výraznost blinkru hodně praktické.

Lada 4x4

Ve městě jich moc nepotkáte

Automatika světel tu však není, takže při každém vjezdu do tunelu je na to potřeba myslet. Ale taková situace moc často nenastane, protože tohle auto do města moc není. Já s autem jezdil v Praze a okolí nějakých deset dní. A za celou tu dobu jsem nepotkal ani jednu Nivu. Přemýšlel jsem, jestli se mezi sebou řidiči zdraví. Nezjistil jsem to. Ale na silnici asi ano, protože je to celkem výjimečné auto, ačkoliv mi dříve přišlo, že ji vídám stále. Ono to nebylo stále, ale spíše dlouho. No a když se potkají dvě Nivy v lese, tak se určitě také pozdraví, protože řidiči budou ze stejného mysliveckého spolku.

Netušil jsem, kolik pozornosti bude v civilizaci Niva přitahovat. A vlastně to bylo fajn. Naposledy jsem si takto připadal v elektrické Hondě e, což je naprostý opak tohoto auta.

Lada 4x4

Stará známá technika

Niva stále sází na benzínovou jednasedmičku, která nabídne 80 koní a tak nějak stabilní spotřebu mezi 9 a 11 litry. Světlá výška je 21 centimetrů a nájezdové úhly skvělé. K dispozici má řidič tři páky – jednu klasickou řadicí, další pro redukci a třetí pro uzávěrku mezinápravového diferenciálu. Pohon všech kol je stálý a díky tomu jsem používal jen řadicí páku a dostal jsem se naprosto všude i bez pomoci dalších dvou. Dalo by se říci, že v naší zemi nenajdete terén, který by toto auto nezdolalo.

Řazení má dlouhé dráhy a pětka je tak daleko, že si musíte trochu poposednout, aby bylo možné ji zařadit. Převodovka je také hodně hlučná. Je tak hlučná, že nejde ani ocenit to, že je v autě rádio. A už vůbec ne, jakou má kvalitu reprodukce. Je totiž slyšet hlavně při stání. Ani různé drnčení není snadné hodnotit, protože ho většina není slyšet právě přes hluk převodovky. Ten je ale jen při určitých rychlostech, takže pokud na pětku překonáte přibližně stovku, už můžete jet relativně v pohodě na dálnici. Pokud vám tedy nebude vadit nestabilita a aerodynamický hluk. Toto auto prostě na vyšší rychlosti není. Zvládá je, ale neužívá si je.

Lada 4x4 motor

Pohodlí a ergonomie mají mezery

Sedačky jsou měkké, boční vedení nemají. Vzadu je místa opravdu málo, ale pořád je super, že tu zadní sedačky jsou. Někteří konkurenti o zadní sedačky přišli, ale o tom až v závěru. Ta řidiče nejde posunout tak dozadu, jak by pro člověka měřícího 184 centimetrů bylo pohodlné. Na druhou stranu – pak bych pětku řadil ještě hůře. Přes volant není vidět na část otáčkoměru a rychloměru, to je ale prostě vlastnost.

Ačkoliv interiér prošel modernizací (stále moderně nevypadá), tak páčky pod volantem ne. Je to výlet do dob minulých a třeba na to, že máte samostatnou páčku pro blinkry a další pro dálková světla, si člověk musí chvíli zvykat. Ostřikovače se zase neaktivují společně se stěrači, to je ale spíše výhoda, pokud budete mít čelní sklo plné bahna, můžete ho nejdříve odmočit. U zadního ostřikovače už to funguje klasicky, ten běží rovnou se stěračem, ale zase se netradičně ovládá tlačítkem. Zadní ostřikovač má samostatnou nádržku – výhody jsou dvě – máte hodně kapaliny do ostřikovačů a nehrozí zamrznutí a poškození hadičky vedoucí přes celé auto.

Vlastností ruských vozů, která stále zůstává, je topení. A to je i tady skvělé, auto topí vlastně ihned. Já měl chudší verzi bez klimatizace, co jsem se ale dozvěděl, tak ta je velmi oblíbená a pokud se prodá nová Niva, tak s klimatizací. A s litými koly! To mě samotného překvapilo, ale majitelé i takového auta chtějí, aby nějak vypadalo.

Lada 4x4 interiér

Auto, které je zkrátka své

Předchozí odstavce zní možná trochu negativně. Tak to ale vůbec není. Lada Niva je prostě svá. A to na ní mají lidé rádi! Je svá i v tom pozitivním smyslu – projede cokoliv a stojí málo peněz. Setkal jsem se s názory, že by měla stát do 300 tisíc, aby to bylo akceptovatelné. Tak málo nestojí, ale je potřeba srovnávat s konkurencí. Které také moc není.

Nová Niva Legend vás vyjde na 395 tisíc, v plné výbavě pak pod 430 tisíc. Jako nové auto se zárukou. Konkurencí je například Suzuki Jimny. Jenže ten je nově jen dvoumístný, mnohem dražší a hlavně vyprodaný. A pak třeba Dacia Duster. Ta s pohonem všech kol vyjde na téměř půl milionu, nabídne sice rozhodně více komfortu, ale zase méně schopností v terénu.

Nemůžu říct, že by se jednalo o retro auto. Tohle auto je prostě jen staré. Ale to není špatně. Je to staré nové auto. Auto pro ty, kteří nechtějí moderní věci, chtějí jen techniku, železo a průjezdnost terénem.

Lada 4x4 test auta

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Lada 4×4