Nezastavitelný Rus je s námi už od roku 1977, ale stále má co nabídnout

Lada Niva je opravdovou legendou (známá je i pod názvy VAZ-2121, Lada 4×4, Niva Legend). Jde o první masově vyráběný offroad se samonosnou karoserií. Cesty brázdí už od roku 1977. Za tu dobu se stala miláčkem nejen ruských vesničanů, ale i lesních dobrodruhů po celé Evropě. Dokonce si stihla zahrát důležitou roli ve slavném seriálu Návštěvníci. My se v dnešní recenzi podíváme na jeden z nejmodernějších kousků – Niva Urban z roku 2016, která je aktuálně na prodej v Auto ESA. Protáhneme ji přes překážky v offroad centru nedaleko Prahy – Hummer Centrum. Bude to opravdu tak schopný stroj do terénu, jak praví legenda?

Uvnitř je to stará Lada, ale „luxusní“ Urban je na poměry Nivy „našlapaný výbavou“

Po nasednutí se stanete cestovatelem v čase. Jako byste se objevili v 80. letech minulého století. Všude jsou odolné plasty a robustní ovladače. Retro sedadla jsou pohodlná a v kabině je dostatek místa, ale zadní lavice je spíše nouzová. V automobilce Lada tvrdí, že verze Urban umí být i městským SUV, proto tady narazíte na výhřev pozadí, elektrické ovládání zrcátek a oken, ale klimatizaci byste hledali marně. Zapomeňte i na rádio. Chybět nemůže trojice řadících pák – jedna standardní, druhá pro redukci a třetí pro uzávěrku středového diferenciálu. Docela dlouho mi trvalo, než jsem se dostal do kufru. Ten se otvírá zevnitř páčkou za B sloupkem. Zajímavé je i řešení světel. Dálková, blinkry, vše má svou jedinečnou páčku. Dokonce i při ostřikování okna musíte stěrače zapínat zvlášť. Rezervní kolo je schováno pod kapotou, která se otvírá naopak.

Jízda je hlučná, slabý motor si bere 10 litrů, ale podvozek poskytuje překvapivý komfort

Jako bych se vrátil do svých dětských let, kdy po silnicích jezdila jedna Škoda 120 za druhou. Podvozek je poměrně komfortní, úzké pneumatiky nemají dostatek přilnavosti a celé auto se v zatáčkách naklání jako Šikmá věž v Pise. A vlastně je to docela sranda. Zábavné jsou i zvuky, které tento stroj vydává. Za jízdy slyšíte kvílení převodovky, vrčení motoru i hluk od kol. Až otravně pak hučí ventilátor topení. O dynamice se tady samozřejmě bavit ani nedá. Z 0 na 100 km/h zrychluje 17 sekund a maximální rychlost je 142 km/h. Spotřeba se hodně odvíjí od stylu jízdy, ale počítejte s dlouhodobým průměrem okolo 10 litrů. Z pozice řidiče je však jízda naprosto pohodová. Řízení jde lehce, spojka má příjemný chod a kulisa řazení je překvapivě krátká a přesná, skoro jako v mém bývalém Peugeotu 106 Rallye, to jsem vážně nechápal.

V terénu je to hlavně o řidiči, Niva za vás nic neudělá

Světlá výška je 200 milimetrů, přední nájezdový úhel 38°, přechodový 36° a zadní 28°. Brodivost činí 500 milimetrů, boční náklon až 43° a stoupání maximálně 36°. Ještě zajímavěji je na tom offroad verze Bronto – 240 milimetrů, 43°, 48°, 40°, ponoří se do 540 milimetrů, nakloní do 47° a vystoupá až 38°. Pro porovnání, jeden z nejlepších offroadů současnosti – Land Rover Defender, má světlou výšku 290 milimetrů, přední nájezdový úhel 37.5°, přechodový 27.8° a zadní 40°. Bez vzduchového podvozku to je 31.5°, 22.2° a 37.5°. Brodit se umí hloubkou 900/850 milimetrů. Stoupat zvládne do 45° kopce. To znamená, že Lada Niva 4×4 Urban se na papíře blíží britskému offroadu, jehož cena startuje na 1 560 678 Kč, což je skoro pětinásobek.

Legenda byla pravdivá, Niva je úžasně schopný offroad. Tomu mimo již zmíněné napomáhá čtyřkolka s uzávěrkou středového diferenciálu a převodovka s redukcí. Výhodou je i nízká hmotnost 1332 kilogramů, krátký rozvor 2200 milimetrů a skvělý rejd. Dokud nedojde na křížení náprav, tento Rus je doslova nezastavitelný. Při křížení už schází uzávěrky diferenciálů, případně elektronický pomocník, který dokáže omezit prokluzování odlehčených kol (verze Bronto má samosvorné diferenciály). V tomto oldschoolový pohon 4×4 trochu zaostává proti některým moderním čtyřkolkám. Například u Subaru Forester nebo Land Roveru Discovery Sport elektroničtí pomocníci fungují skvěle. Do prudších stoupání to zase chce větší rozjezd, aby motoru nedošel dech. Občas jsem taky škrtnul tažným, které mimochodem utáhne 1.5 tuny. S Ladou dokážete projet takřka vše, jen musíte být sakra dobrý offroadista. Zvýšit podvozek, přidat uzávěrky diferenciálů, nahodit šnorchl a máte tady ruskou mašinu, kterou zastaví až apokalypsa.

Obrovskou výhodou proti veškeré konkurenci je technická nenáročnost. Ať už s Nivou uděláte jakoukoliv klukovinu, opravíte ji velmi snadno a často i levně. Pokud byste s nějakým autem měli přejet nekonečnou divočinu, málokteré se tohoto úkolu ujme tak odhodlaně, jako právě Lada Niva.

S levnou Nivou si dovolíte mnohem víc, než s výrazně dražšími, technologiemi nabitými konkurenty

Nejlepší offroad na světě to z mnohých úhlů pohledu není, ale z některých určitě ano. O Ladu Nivu se totiž nebudete bát. Dovolíte si s ní mnohem více, než s dražšími, technologiemi nabitými offroady. Jízda mi trochu připomněla dávné zkušenosti s Land Roverem Defender L316. Navíc ji můžete snadno upravit a udělat z ní nezastavitelný stroj. Je to ideální auto třeba pro myslivce, kteří se ho nebudou bát ušpinit. Jestli chcete offroadovou hračku, Lada Niva 4×4 Urban je skvělou volbou. Tento mírně ojetý exemplář (2016, 39 000 kilometrů) si můžete pořídit za 257 000 Kč. Cena nového v roce 2015 byla 332 629 Kč, později se vybavenější kousky vyšplhaly k 400 000 Kč. A to je ve světe offroadů zdaleka nejmíň (bohužel kvůli válce na Ukrajině spíše bylo). Když se na toto ruské umění díváte jako na klasické auto, je to krám, ale jakmile vjedete do lesa, začne vás přesvědčovat o tom, že si zaslouží 9 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Nenáročnost oprav

  • Průjezdnost terénem – světlá výška, nájezdové úhly

  • Uzávěrka středového diferenciálu a redukce převodovky

  • Komfortní podvozek

  • Absence uzávěrek diferenciálů při křížení náprav

  • Nedostatek výkonu v prudkých stoupáních

Technické parametry

Motor: 1690 ccm L4
Výkon: 83 koní při 5000 ot./min.
Točivý moment: 129 Nm při 4000 ot./min.
Převodovka: 5-st. manuální
Pohon: AWD
Hmotnost: 1332 kilogramů
0-100 km/h: 17 sekund
Maximální rychlost: 142 km/h
Spotřeba: 10 l/100 km
Objem kufru: 420/780 litrů

Fotogalerie