Z cirkusového klauna divadelním hercem

Ačkoliv je práce v cirkusu náročná, až na výjimky není respektovaná natolik, jako herectví v divadle. Můžete předvádět nejlepší cirkusové kousky, ale nikdy nebudete uznávaní jako ti nejlepší divadelní herci. Ti mají určitou prestiž, která se jen stěží překonává. A podobně na tom je i Lamborghini. Některé jeho kousky byly naprosto výjimečné a neuvěřitelné, ale nikdy nebylo bráno tak vážně jako Ferrari. Byla to bláznivá auta, která uměla okouzlit na plakátu, ale v reálném světě zrovna nejlíp nefungovala. Bylo to extrémní cirkusové vystoupení na kolech. Jako by Dwayne Johnson v klaunském oblečku krotil hladového tygra. Je to sranda. Ale mnohem více obdivu smetánky sklidí Robert De Niro při vystoupení na New Yorském Broadway theatre. Lamborghini se tak pod taktovkou Audi (od 1998) rozhodlo, že ubere trochu na extrémnosti, která zajímá jen malé kluky a kolemjdoucí, a do svých aut přidá trochu vážnosti. Jako první v roce 2001 světlo světa spatřilo Murcielago. O 2 roky později ho následovalo první baby Lambo jménem Gallardo. Nejcivilnější Lamborghini všech dob, se kterým by neměl být problém jezdit denně. To bylo důvodem, proč Lamborghini původní fanoušci na nějakou dobu zavrhli. Nicméně později se ukázalo, že to byl krok správným směrem. My se v dnešní recenzi podíváme na první Gallardo po lehké technické modernizaci z roku 2005 (pro modelový rok 2006).

Není to extravagantní playboy, ale hlavy otáčí úplně všude

Gallardo už není tak extravagantní playboy, jakým byl například Countach nebo Diablo, ale i tak doslova kroutí krky všude, kudy projede. S Ferrari 360 je to jeden z prvních moderních supersportů, jehož tradice pokračuje až dodnes. Ostře řezané kupé ve výrazné žluté a s motorem uprostřed se nikdy neokouká. Zajímavým detailem je převodovka, která trčí z difuzoru. Skalní fanoušky značky při představení zklamalo, že Gallardo je příliš uhlazené a už nemá vzhůru vyklápějící se dveře (poprvé po 15 letech).

Interiér je díky Audi uživatelsky přívětivý a kvalitní

Pro někoho může být zklamáním, že uvnitř najde nespočet ovladačů a informační systém z dobových modelů Audi. Nicméně já se na to dívám z druhé strany. Interiér je díky tomu kvalitně zpracování, funkční a útulný. Do Gallarda se oproti jiným supersportům skvěle nastupuje a uvnitř je překvapivě hodně místa. Sedadla jsou pohodlná a zajišťují ideální pozici za volantem. Bohužel postrádají výraznější boční vedení. Druhým problémem jsou pádla řazení pod volantem, která jsou malá a za jízdy se špatně trefují. Kufr vpředu má objem 110 litrů.

Na motoru prý spolupracoval Cosworth, ale Lamborghini to popřelo

5.0 V10 je posledním motorem, který byl vyvinut čistě v Lamborghini bez vnějších zásahů Audi. Proslýchá se, že na motoru spolupracovala i anglická firma Cosworth, která v té době taktéž patřila pod Audi. Lamborghini ale tuto spolupráci popírá. Výkon motoru je 520 koní při 8000 otáčkách a točivý moment 510 Nm při 4250 otáčkách. Výkon je přenášen přes šestistupňovou robotizovanou manuální převodovku na všechna kola. K dispozici byl i manuál. Převodovka po drobné technické modernizaci v roce 2005 dostala kratší stupně. S tím přišlo taky komunikativnější o 20% rychlejší řízení. Přepracované bylo i odpružení a výkon vzrost z 500 na 520 koní. Pohon všech kol rozděluje výkon v poměru 30:70 ve prospěch zadní nápravy. V případě prokluzu zadních kol je středový diferenciál s viskózní spojkou schopen poslat až 50% na přední kola. Mezi zadními koly se nachází samosvorný diferenciál. Hmotnost je 1430 kilogramů. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 4 sekundy a jede až 315 km/h. Ze 100 na 200 km/h akceleruje za 9.33 sekundy. O zastavení se starají kotouče o průměru 365 milimetrů vpředu a 335 milimetrů vzadu. 19 palcová kola obouvají pneumatiky o rozměru 235/35 vpředu a 295/30 vzadu.

První Gallardo je překvapivě komfortní při běžném jezdění, až na převodovku

Čekal jsem starý supersport, u kterého se při běžném jezdění musí dělat spousta kompromisů. Opak je ale pravdou. Podvozek skvěle žehlí nerovnosti a na vysoké úrovni je i odhlučnění. Zároveň je z něho skvělý výhled do všech stran. Už minule jsem byl spokojený, jak skvěle použitelným autem pro běžné jezdění je Porsche 911 Carrera 4S 996, ale Gallardo ho v tomto směru o pořádný kus překonává. Je tady jen jeden problém. I při běžné jízdě bych radši zůstal u řazení pádly, protože v automatickém režimu je robotizovaný manuál E-Gear otřesný. Neustále cuká a neví, který převodový stupeň zařadit. Taky je potřeba smířit se se spotřebou překračující 16 litrů.

Motor vydává zvuky jako mýtický vlk Fenrir

Po otočení klíčem se ozve respekt budící štěknutí a desetiválec se usadí na dominantním volnoběhu. Pedál plynu bořím do podlahy a desetiválec s chutí zabírá už od nejnižších otáček. Výkon graduje a řidiči i spolujezdci se ježí chlupy po těle. Za hranicí 8000 otáček motor doslova ejakuluje, tahám za pravé pádlo, brutální kopanec do zad a všechno začíná znova. U toho zní jako obří vlk Fenrir vraždící Ódina za Ragnaröku (severská mytologie). Když jede pod plným plynem, zvuk se nese vzduchem kilometry daleko. Je uřvaný jako desetiválcové Formule 1. Svou roli v tom hraje i straight pipe, díky čemuž nejen vydává zvuky jako monstrum, ale zároveň plive plameny. Reakce na plyn jsou bleskurychlé a hrubiánská převodovka, která posádce při každém přeřazení nakope zadek, se k tomu brutálnímu projevu skvěle hodí.

Není to nejobratnější supersport, ale je to sranda

Gallardo není tak přesné a ostré jako Ferrari F430, ani tak obratné a řidičské jako Porsche 911 996, ale i tak dokáže okouzlit natolik, že si ho zamilujete. Čtyřkolky z této doby byly známé tím, že se při rychlé jízdě nedotáčely. Gallardo však nedotáčivost posunuje až k samotným limitům auta. Naopak se umí divoce přetáčet a ukazovat, že je to stále ten splašený býk ze Sant’Agaty. Řízení je rychlé a komunikativní, ale ne tak přesné jako u Ferrari a upovídané jako u Porsche. Brzdy mají slušný účinek a dobrou trvanlivost, ale brzdový pedál působí tupě. Výkon 520 koní je pak na okresce tak akorát. Gallardo umí být rychlé, opravdu hodně rychlé.

Jakmile roztočíte ten desetiválec, zapomenete na všechny chyby a zamilujete se

Lamborghini Gallardo bych možná neoznačoval za klasický nabroušený supersport. Je to spíše supersportovní GT. Nebude vás štvát při běžném jezdění, na okresce je velmi efektivní, dají se s ním dělat puberťácké vylomeniny a občas si ho můžete užít i na okruhu. A i když z mnoha úhlů pohledu najdete v řadách konkurence lepší auta, stejně si oblíbíte Lambo. Jakmile totiž vytočíte ten mocný desetiválec a zatáhnete za pádlo pod volantem, zamilujete se. Pokud bych měl jednou své budoucí dítě vyrůstající v elektromobilitě posadit do auta, které zastoupí éru spalovacích motorů, klidně to může být právě toto desetiválcové Lamborghini. Gallardo si odváží 8 z 10 hvězdiček.

Lamborghini Gallardo zapůjčila firma Carboland s.r.o., která se věnuje výrobě karbonových dílů. Společnost má více než desetiletou tradici a vyrábí extrémně pevné, lehké a elegantně opracované karbonové díly. Design i vlastnosti uhlíkových vláken umí přizpůsobit na míru.

  • Komfortní podvozek a dobré odhlučnění

  • Úžasný desetiválec, zvučný a točivý

  • Hulvátský projev převodovky při rychlé jízdě

  • Dobrý výhled ven

  • Kvalitní interiér

  • Převodovka v automatickém režimu při normální jízdě

  • Boční vedení sedadel

  • Malá pádla pod volantem

Technické parametry

Motor: 4961 ccm V10
Výkon: 520 koní při 8000 ot./min.
Točivý moment: 510 Nm při 4250 ot./min.
Převodovka: 6-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1430 kilogramů
0-100 km/h: 4.0 sekundy
Maximální rychlost: 315 km/h
Spotřeba: 16+ l/100 km
Objem kufru: 110 litrů