Proč mu skalní fanoušci původního Defenderu nemůžou přijít na chuť?
Land Rover Defender generace L316 vyráběný od roku 1983 se stal legendou, kterou si fanoušci offroad jezdění absolutně zamilovali. Je to čistě mechanický stroj, ze svých majitelů dělá lepší řidiče. S jeho technikou musíte umět zacházet, ale potom je nezastavitelný. Tato čistá mechaničnost je důvodem, proč většina skalních fanoušků odmítá nový Defender L663, který v roce 2019 nahradil posledního mohykána. A těch důvodů je víc. Už nevypadá jako nekompromisní offroad, ale jako načančané auto. Dokonce i technika je velmi podobná té z velkého Range. O vše se tady stará elektronika, takže Defender už nemusíte umět řídit, vše udělá za vás. Kritiku těch bláto milujících šílenců docela chápu, ale díky těmto změnám si nový Defík najde mnohem více majitelů. Pojďme se v dnešní recenzi podívat, jak jezdí Defender 110 D300 75th Limited Edition slavící 75. narozeniny značky Land Rover.
Nový Defender si mnozí pletou s vrcholným Range Roverem
Už to není ten oldschool offroad, ale moderní kolos budící pozornost. Vypadá jako Range Rover v brnění. Když jste do centra Prahy postavili starý Defender, byli jste za dobrodruha, který náhodou zavítal do města. S novým jste za aristokrata s dobrým vkusem na auta.
Interiér je bohatě vybavený, ale stále vhodný pro práci i náročné dobrodruhy
Trochu jsem se bál, že nový Defender bude mít příliš načančaný interiér, který se budu bát ušpinit. To se nakonec ukázalo jako zbytečná starost. Všechny materiály jsou odolné a snadno čistitelné, což platí i pro „vanu“ v prostoru pro nohy, kde nejsou žádné zbytečné záhyby a mezery, kam by se dostaly nečistoty. Prostor pro nohy můžete bez ostychu vystříkat vodou. Je to Defender, takže samozřejmostí je nadprůměrná vzdušnost kabiny, hromada místa pro všechny cestující a nespočet velkých odkládacích ploch. Pohodlná sedadla s možností dofukování bočnic a odvětráváním nabízí dobrou pozici za velkým volantem. Už nesedíte namáčknutí na okně s vyosenými pedály, což bylo specifikum předchůdce. K tomu všemu tady máte digitální přístrojový štít, head-up displej a velkou dotykovou obrazovku. Systém patří k těm nejlepším na trhu. Má vysoké rozlišení, rychle reaguje, neseká se, je přehledný a nabízí široké možnosti individualizace. Dobře přístupný kufr je snadno využitelný k převozu nejen zavazadel, ale i pracovního materiálu nebo psů. Má objem 786/1875 litrů.
Nekomfortní Defender? Zapomeňte, připadáte si jako v Discovery nebo Range Roveru
Když jste normálně jezdili původním Defenderem, tekla vám krev z uší. Po vystoupení jste vypadali, že máte Parkinsonovu chorobu. Ačkoliv to bylo úžasné auto s osobitým kouzlem, museli jste být masochista, abyste s ním chtěli žít každý den. Výjimkou jsou lidé, kteří se denně potýkají s náročným terénem. U nového Defenderu nic takového řešit nemusíte. Stačí sednout, zařadit D a vyrazit. Nemohl jsem uvěřit, jaký posun mezigeneračně nastal. Kdybyste mi zavázali oči, klidně bych tipoval, že jedu v Discovery nebo Range Roveru. Podvozek je extrémně pohodlný a skvěle filtruje všechny typy nerovností. Chcete letět 100 km/h po rozbombardované polní cestě? Žádný problém. V jiných autech byste si vybili zuby. Takové klukoviny zvládají jen některé pick-upy, Géčko a z běžných SUV možná Forester. Pokud byste však chtěli projet rychle okresku, Defender vám okamžitě naznačí, že po něm nemůžete chtít všechno. Výrazně se naklání a je těžkopádný. To se ale mění na kluzkém povrchu (sníh/bláto/tráva), kde krásně rozděluje točivý moment mezi jednotlivá kola. Na slušné úrovni je odhlučnění. Při rychlostech nad 130 km/h to kazí akorát plátěná střecha, kterou bych si v konfigurátoru spíše nezaškrtnul. Na druhou stranou zvýrazní zážitky při dobrodružných cestách. Působivý je kamerovým systém. Můžete si prohlížet okolí ze všech stran. Je to skvělý pomocník nejen při manévrování ve městě, ale hlavně v terénu. Navíc umí navádět tažným zařízením k vozíku. Po zapojení se začnou přepínat světla, abyste mohli zkontrolovat, jestli na vozíku vše správně funguje. Samozřejmostí je asistent, který s vozíkem couvá skoro sám, jen přidáváte plyn, brzdíte a zbytek ovládáte přes obrazovku. Přívěs může vážit až 3.5 tuny.
Defender D300 má nejen oslnivou dynamiku, ale i překvapivě nízkou spotřebu
Pochvalu si zaslouží motor. Jde o přeplňovaný šestiválec s válci v řadě o celkovém objemu 3 litry. Má výkon 221 kW/300 koní při 4000 otáčkách a točivý moment 650 Nm při 1500-2500 otáčkách. To zajišťuje solidní dynamiku. Z 0 na 100 km/h zrychlí za rovných 7 sekund a maximální rychlost je 191 km/h. Jen pro porovnání, opravdu rychlý hot-hatch Ford Fiesta ST 1.5 EcoBoost se pyšní hodnotami 6.5 sekundy a 232 km/h, takže s tímto obřím offroadem budete dýchat na záda malému sporťáku. Jaká je spotřeba? Ve městě se dá jezdit za 9 litrů, na okreskách se podíváte pod tuto hranici, na dálnici k 11 litrům. Kombinovaný průměr se dá udržet pod 10 litry.
Defender v číslech + porovnání s dalšími členy rodiny
Už na první pohled zaujme světlá výška až 290 milimetrů, nájezdový úhel 37.5°, přechodový 27.8° a odjezdový 40°. Když už jsme u těch čísel, brodivost činí 900 milimetrů. Otočit se dokáže na 12.84 metrech. Hmotnost je 2340 kilogramů. Bez vzduchového odpružení s klasickými pružinami je světlá výška 226 milimetrů, úhly 31.5°, 22.2°, 37.5° a brodivost 850 milimetrů.
Land Rover Discovery má světlou výšku až 283 milimetrů a úhly 34°, 27.5° a 30°. Brodivost čítá 900 milimetrů a otočí se na 12.41 metrech. Váží 2311 kilogramů.
Range Rover Sport se dokáže zvednout na 281 milimetrů, úhly jsou 33°, 26.9° a 30°. Ponoří se 900 milimetrů pod hladinu a k otočení potřebuje 12.53 metru (10.95 s natáčením zadních kol). Hmotnost je 2315 kilogramů.
Velký Range Rover má jako jediný výraznější světlou výšku až 295 milimetrů, ale horší úhly 34.7°, 27.7° a 29°. Brodivost je zase 900 milimetrů. K otočení mu stačí pouze 10.95 metru díky systému natáčení zadních kol. Ručička váhy ukáže 2430 kilogramů.
Z pohledu čísel Defender jednoznačně vítězí, ale z hlediska techniky a systémů se hra vyrovnává. Zatímco dřív byl proti ostatním čistě mechanický, tady už využívá stejné elektronické pomocníky v čele se systémem Terrain Response. Vše se v závislosti na zvoleném režimu nastavuje samo – chytrý pohon 4×4, elektroničtí pomocníci, ale i dvojice uzávěrek diferenciálů (uprostřed a vzadu). Samozřejmostí je redukce a nespočet různých asistentů, jako například kontrolovaný rozjezd nebo sjezd z kopce.
V terénu je to nezastavitelné monstrum s nejlepší čtyřkolkou, jakou jsem zažil
Je až neuvěřitelné, jak snadné je s Defenderem jezdit v terénu. To, že se dokáže přehoupnout přes všechny hrany, je jasné hned při pohledu na světlou výšku a úhly. Nepřekvapí ani nadprůměrnou brodivostí. Kde však zůstává rozum stát, je při rozjezdech do kopce na velmi kluzkém podkladu. Tam, kde ostatní čtyřkolky hrabou a dlouze přemýšlí, jak rozdělit výkon, se Defender pohodově rozjede. Žádný problém mu nedělá ani křížení náprav. Všechna kola se snaží neustále držet v kontaktu se zemí, čímž získává dostatek trakce za každé situace. Nescházela mi ani uzávěrka předního diferenciálu. V žádném jiném autě jsem si v Hummer Centru nevěřil tak, jako v Defenderu. Ta čtyřkolka funguje absolutně fantasticky. Z aut, která jsem řídil, může konkurovat maximálně Mercedes-Benz třídy G.
Jeden z nejlepších offroadů planety, ale už není tak odlišný
Land Rover Defender je stále jedním z nejlepších offroadů planety. Mezigeneračně se stal komfortnějším, rychlejším a celkově lepším autem pro běžné jezdění. Tím však ztratil něco z jedinečnosti první generace. Nový Defender se jízdně podobá ostatním rodinným příslušníkům. Na silnici je podobně pohodlný a stejně dynamický. V terénu je hlavně díky větším nájezdovým úhlům o kousek lepší. Výhodou může být odolnější a snadno čistitelný interiér, který má velké množství odkládacích ploch. A jak si vedle ostatních vede z pohledu cen? Ve srovnatelných, vysokých výbavách HSE dáte 2 457 610 Kč za Defender, 2447 604 Kč za Discovery, 2 931 357 Kč za Range Rover Sport a 3 645 659 Kč za velký Range Rover. V základech to je 1 560 678 Kč, 1 998 698 Kč, 2 513 653 Kč a 3 328 415 Kč. To znamená, že Defender je nejen nejschopnější v terénu, ale i nejlevnější. Navíc ho můžete mít v pracovních/dobrodružných verzích (kratší 90, delší 130) s offroad pneumatikami na plechových discích. Limitovaná edice Defender 110 D300 75th Limited Edition stojí od 2 952 049 Kč. Má vůbec nějaké chyby? Při jízdě jsem žádnou výraznější neobjevil. Praktičnost, schopnosti v terénu, komfort, design, spotřeba, za vše si zaslouží jedničku. Do tohoto auta se dá snadno zamilovat. Proto mu dávám 10 z 10 hvězdiček. Na závěr bych tuto luxusněji vybavenou variantu přejmenoval. Není to Land Rover Defender, nýbrž Range Rover Defender.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 2997 ccm L6 Turbo |
Výkon: | 300 koní při 4000 ot./min. |
Točivý moment: | 650 Nm při 1500-2500 ot./min. |
Převodovka: | 8-st. automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 2340 kilogramů |
0-100 km/h: | 7.0 sekundy |
Maximální rychlost: | 191 km/h |
Spotřeba: | 10 l/100 km |
Objem kufru: | 786/1875 litrů |