Vozy Land Rover a Range Rover nemusíte mít v lásce, ať už je to kvůli jejich slavné nespolehlivosti, neobvyklému vzhledu nebo čemukoliv jinému. Ale jedno přeci jen musíte, uznávat je kvůli jejich nepřekonatelným schopnostem. Moderní kousky už jsou spíše na silnice než do terénu, i když tam zvládnou hodně. Ale my před sebou máme Land Rover Discovery Series II, který se na svou pouť vydal už v roce 1998.

Je to kus auta. Hranaté tvary sice působí zastarale, ale retro je dnes v módě. Má jednoduchý design se zajímavými detaily, které jsou patrné především na zadních partiích. Světlá výška je obrovská a nájezdové úhly jsou takové, až je skoro jedno jaké. Představte si ho s nějakým mohutným rámem, navijákem a světelnou rampou na střeše. To by byla paráda, nemyslíte?

Uvnitř je vše, co běžný smrtelník potřebuje. Automatická klimatizace, okna v elektrice, rádio a přebytek prostoru na předních i zadních sedadlech a v kufru, který má nakládací hranu tak vysoko, že osoby menšího vzrůstu si na ni ani nesednou. Na první pohled je interiér docela ucházející, takový obyčejný, ale po bližším ohledání se objeví nekvalitní materiály a nepříliš povedené zpracování.

Pod kapotou je starý klasik, řadový pětiválec turbo-diesel o objemu 2.5 litru. K tomu si představte, že celé auto stojí na žebřinovém rámu, má obě nápravy tuhé a napadne vás jediné. Vždyť to musí být nesnesitelné auto na běžné silnici! Bude hlučné, uskákané a celé posádce navodí atmosféru, že cestuje v traktoru. Jenže to je velký omyl. Motor je tichý a kultivovaný, odhlučnění vynikající a podvozek poměrně komfortní, vyhnete-li se větším výmolům, na kterých nepříjemně poskakuje. Spojka jde hodně ztuha a řadící páka je docela daleko na středovém tunelu, ale dodává to na jedinečnosti. Dynamiku pětiválec poskytuje takřka nulovou a vyšší otáčky doslova nesnáší, takže na nějaké křižování dálnic stopadesátkou zapomeňte. Sluší mu klidná jízda, kterou si zamilujete díky specifickému pocitu z řazení, dlouhému a lehkému řízení a luxusnímu výhledu ven. Ideální kára na výlety.

Ale co by to bylo za výlet, pokud byste zůstali někde u silnice. Správné dobrodružství člověk přece zažije až v divočině. A tam je Discovery jako doma. Je mu jedno, jestli jedete po šotolinové cestě, poli, lesem přes kořeny nebo se pomalu hrnete blátem či brodíte řeku. Zvládá všechno na jedničku. A když už je v úzkých, tak stačí zařadit redukci a uzamknout středový diferenciál, případně zvednou zazní nápravu díky měchům, čímž se zvětší nájezdový úhel. Potom už v 90 % dojdou schopnosti spíše řidiči než autu.

Měl bych takové přirovnání. BMW 330Ci E46 je milované a obdivované kvůli tomu, jak skvěle umí kombinovat zábavnou jízdu na okreskách s dlouhým a pohodlným cestováním. A tady bych k E46 přirovnal Land Rover Discovery Series II. Jen si zábavnou jízdu na okreskách vyměňte za návykovou jízdu těžkým terénem. Jasně, interiér není nejlepší, ale je v něm hodně odkládacích ploch a má místa na rozdávání. A nákladnější servis, to je daň za ten povedený zbytek auta. Land Rover Discovery Series II Td5 si zaslouží 7 hvězdiček.

Za propůjčení vozu Land Rover děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • zajímavý retro vzhled karoserie

  • odhlučnění

  • vynikající schopnosti v terénu

  •  prostorný interiér

  • horší materiály a zpracování v interiéru

  • motoru by slušelo více výkonu

  • podvozek odskakuje na velkých výmolech

Technické parametry

Motor 2495 ccm L5 Turbo
Výkon 137 koní při 4200 ot./min.
Točivý moment 300 Nm při 1950 ot./min.
Převodovka 5-st. manuální
Pohon AWD
Hmotnost 2050 kilogramů
0-100 km/h 15.3 sekundy
Maximální rychlost 157 km/h
Průměrná spotřeba 10 litrů
Objem kufru 1100 litrů