Land Rover je ikonou ve světě SUV a offroadů

Land Rover je ikonou ve světě SUV a offroadů. Vstupním modelem do tohoto světa byl dlouhá léta (1997-2014) model Freelander. Po jeho bok se v roce 2011 zařadil o něco luxusnější Range Rover Evoque. A právě z něho si spoustu technických vymožeností bere nástupce Freelanderu – Discovery Sport, který přišel v roce 2014. My se v dnešní recenzi podíváme na značně modernizovanou verzi, ta opanovává silnice od roku 2019.

I za nejmenší model britské prémie musíte pořádně zaplatit

Benzinový P200 AWD MHEV Sport S koupíte od 1 370 712 Kč. O poznání lépe vybavený a hezčí Sport R-Dynamic SE už vyjde minimálně na 1 547 832 Kč. Přidejte lak, zatmavená skla, Matrix LED, panoramatickou střechu, kožená sedadla s vyhříváním, posuvná zadní sedadla, interaktivní displej řidiče, head-up displej, Cold Climate Pack, bezdrátové nabíjení, a okamžitě jste na 1 740 999 Kč. Zánovní kousek z Auto ESA za 1 190 000 Kč tak najednou dává docela smysl.

Základní model, který si lidé pletou s luxusnějším Range Roverem

Freelander a Discovery Sport před modernizací nevypadali zrovna nejlépe. Stále jste z nich cítili, že jde o základ nabídky. To se však změnilo s příchodem modernizované verze, která už umí pořádně zapůsobit. Vždyť lidé si ho pletou s luxusnějším Range Roverem, což je velká pochvala.

Starší Freelander neměl nejkvalitnější interiér, ale Discovery Sport vše napravuje

Díky dlouhému rozvoru 2741 mm a šířce 2064 mm je interiér pohádkově prostorný. Celková délka je 4597 mm, díky čemuž se dovnitř vlezou až 3 řady sedadel. V pohodlných předních sedadlech je dostatek místa pro dva urostlé chlapy, štědrá jsou i polohovatelná zadní sedadla. Samozřejmostí je hojný počet odkládacích ploch a objemný zavazadlový prostor. Na první pohled nejzajímavějším detailem je zpětné zrcátko, které umí být úplně normální, ale má i jednu zajímavou funkci. Ve střešní ploutvi je umístěna kamera, která snímá prostor za autem a vše promítá na displej v zrcátku. To usnadňuje manévrovatelnost nejen při plně naloženém kufru, ale i v terénu. Co se mi příliš nelíbí, je páka automatické převodovky. Zabírá zbytečně moc místa a v moderním světě joysticků, otočných koleček a jiných drobných páček, působí zastarale. Naopak fajn je informační systém s krásným dotykovým displejem. Mezigeneračně se od dob Freelanderu posunula i kvalita zpracování a použitých materiálů. Není to sice ten luxusní Range Rover, ale už se rozhodně nemusí stydět vedle prémiových konkurentů.

Většina Discovery Sport se do terénu nepodívá, ale schopnosti v těchto nehostinných místech jsou výjimečné

Discovery Sport je velmi schopný mimo silnici. Můžou za to nejen dobré nájezdové úhly a světlá výška 212 mm. K tomu si přidejte úžasnou brodivost 600 mm a nespočet asistenčních systémů do terénu – automatické udržování rychlosti, rozjezd na kluzkém povrchu, různé nastavení pohonu všech kol a další. S těmito vymoženostmi jde o skvělého parťáka do drsných podmínek. Parádní to je i při rychlejší jízdě na polní cestě, kde Discovery sebejistě funguje a s grácií přejíždí všechny výmoly. Takový podvozek nemá žádný z rivalů. Land Rover zase ukazuje, že ve světě prémiových SUV je králem, co se jízdy v terénu týče. Něco podobného jsem zažil jen v Subaru Forester.

Název Sport by mohl naznačovat skvělé schopnosti při rychlé jízdě, ale na to zapomeňte

Discovery Sport trochu klame svým jménem. Mohlo by se zdát, že jde o sportovní SUV, ale to je jeden velký omyl. Řízení je tupé a přeposilované, karoserie se na měkkém podvozku výrazně naklání a motor žádnou oslnivou dynamiku poskytnout neumí. Proto se rychle zklidníte a začnete si užívat jeho komfortní stránku. Podvozek skvěle žehlí všechny nástrahy českých silnic, čemuž sekunduje kvalitní odhlučnění. Benzinový turbo čtyřválec s mild-hybridní technologií má velmi silný spodek, takže leckdo by uvěřil, že jde o naftový agregát. Vedle naftových motorů je ale krásně kultivovaný. Dobře si rozumí s devítistupňovou automatickou převodovkou. Bohužel stejně jako dynamikou, nedokáže oslnit ani spotřebou. Ta se i při klidném stylu jízdy nenechá stlačit pod 10 litrů. Řešením by mohla být jedna z naftových motorizací, ale ty se naneštěstí pod 8-9 litrů dívají nerady a dynamika je ještě horší.

Land Rover Discovery Sport vám dá vše, co byste mohli potřebovat, ale musíte přimhouřit oko

Land Rover Discovery Sport je působivé auto. Skvěle vypadá, má útulný i praktický interiér a posádku zahrnuje pohodlím za každé situace. K tomu je velmi schopným společníkem v terénu. Jako rodinné SUV plní vše naprosto dokonale. Horší to však je, podíváte-li se na spotřebu a dynamiku. Disco P200 není rychlé, ale ani úsporné. Bohužel zajímavé nejsou ani naftové varianty. Řešením by možná mohla být plug-in hybridní verze P300e, za kterou ale dáte minimálně 1 594 487 Kč. Discovery Sport P200 si zaslouží 7 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Působivý design

  • Útulný a prostorný interiér

  • Komfortní podvozek a kvalitní odhlučnění

  • Schopnosti v terénu

  • Podprůměrná dynamika a spotřeba

  • Ovladatelnost při rychlé jízdě

Technické parametry

Motor: 1997 ccm L4 Turbo
Výkon: 200 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment: 320 Nm při 1200-4000 ot./min.
Převodovka: 9-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1902 kilogramů
0-100 km/h: 8.9 sekund
Maximální rychlost: 207 km/h
Spotřeba: 10 l/100 km
Objem kufru: 963/1574 litrů

Fotogalerie