Lexus ES 300h

Lexus ES není sice vrcholný sedan, na druhou stranu ale zase stojí výrazně méně. Také to není vstupní model. Prostě ideální zlatý střed.

Novinka pro nás, pro svět ne

Pryč jsou doby, kdy bylo možné koupit model IS. Ten vzal čas a na náš trh se před dvěma lety dostal ES. Není to však žádná novinka, aktuální generace je již sedmá. Jen zatím žádná nebyla u nás. Jedná se o elegantní sedan, který nenabídne noblesu a pohonné jednotky, jako vrcholný model LS. Je mu však hodně blízko.

Jeho křivky jsou naprosto elegantní, v modré metalíze zaujme všude, kam přijede. Ačkoli je maska pro Lexus typicky hodně výrazná, auto jako celek nepůsobí vůbec nijak agresivně. Auta vám sice v levém pruhu dálnice ochotně uhnou, ale majitel takového auta není brán za někoho, koho je třeba se bát. Spíše za znalce a požitkáře.

Požitků nabídne Lexus ES hodně, v interiéru je to totiž ten správný Lexus. Nabídne naprostý komfort pro čtyři cestující, typicky hůře přístupný sedanový kufr, do kterého se toho ale vejde dost. A pak třeba klasiku v podobě přehrávače na CD a intuitivní tlačítkové ovládání všech hlavních funkcí.

Lexus ES 300h

Interiér je noblesně svůj

Člověk, který s Lexusem nikdy nejel, bude chvíli možná trochu ztracený. Než mu dojde, jak je vše vlastně přesně na svém místě. Ovládání teploty pomocí dotykového pásku chce trochu cviku, ale pokud chcete, nemusíte využívat posun prstu, můžete prostě jen zmáčknout šipku a je to.

Kdo však už Lexus měl, tak ten bude jako doma. Je to výhoda a zároveň nevýhoda – koncepce interiéru zůstává hodně podobná, stylová a luxusní, na druhou stranu může působit trochu zastarale.

Lexus ES 300h

Z cestování jde udělat požitek

Cestující si na palubě připadají jako v pokojíčku. Nejen kvůli pohodlnému podvozku i ve výbavě F Sport, kterou jsem měl k dispozici, ale i díky pohodlným sedačkám a skvělému odhlučnění. Dvojitá skla odvádí svou práci na jedničku a posádka si tak jede ve svém soukromém světě.

A skvěle ozvučeném světě, pokud majitel při koupi zvolí výbavu s audiosystémem Mark Levinson. Ten patří mezi naprostou špičku a zde to potvrzuje. Osobně jsem se nesetkal s lepším audiosystémem a pokud bych mohl, vzal bych si reproduktory domů. A klidně i sedačky, protože to je zkrátka radost.

Lexus ES 300h

Hybrid v hlavní a jediné roli

Nebyl by to moderní Lexus, aby pod kapotou nebyl hybrid. Což je v případě ES jediná volba. Základ tvoří benzínový motor o objemu 2,5 litru a k němu je elektromotor. Celkový výkon má tato jednotka 218 koní. Nezní to jako extra veliké číslo. Zvlášť, když vrcholný sedan LS nabídne 359 koní. Jenže také stojí dvakrát tolik.

Hybridní pohon se povedl, jedná se o nejnovější generaci, která má výrazně lepší reakce na plyn a navíc dokáže uhánět čistě elektricky až do 125 km/h. Je také krásně kultivovaná, přesně tak, jak se k luxusnímu sedanu hodí. I na nesportovní režim příjemně zatlačí do sedačky, na sportovní je to pak ještě lepší. Ale mně osobně sport a ES nejde dohromady. Ačkoli je i sportovnější výbava F Sport stále úžasně pohodlná, sám bych šel do nějaké jiné. A bylo by mi jedno do jaké, podmínkou by byl audiosystém Mark Levinson. Pohonné ústrojí a pohodlí nabídnou všechny.

Když se řekne hybrid, představím si Toyotu. A Lexus samozřejmě. Hybridy prostě umí. Charakterizuje je to, že prostě fungují a po řidiči nic nevyžadují. Nějaký úsporný naftový motor by mě sice také vůbec neurazil, ale když se hybrid udělá dobře, tak proč by ne. S tímto motorem jsem jezdil za 5,1 l/100 km, což mi přijde jako skvělá hodnota. Ani mě nemrzela maximální rychlost omezená na 180 km/h, v Německu jsem na dálnici nebyl a k pohodě na palubě mi stejně vysoká rychlost nejde.

Lexus ES 300h

Menší a levnější brácha

Pokud to shrnu, Lexus ES je krásný, pohodlný, tichý a úsporný. Není tak luxusní a výkonný jako větší LS, na druhou stranu stojí polovinu. A i tak to není málo. Začíná totiž na 1 366 000 Kč. Kdo chce levný Lexus, musí sáhnout například po UX. To také není úplně zadarmo, pod milion se ale už podívá. Jenže… já osobně mám rád sedany. Vím, že to není populární, ale mám je rád. A ES by tak pro mě byla jasná volba. Je to moc zajímavá alternativa německé konkurence. Nezapadne v davu a okolí vás bude mít za požitkáře, ne za piráta silnic.

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Fotogalerie Lexus ES 300h