Lexus RX 450h

Luxusní limuzíny jsou krásné, ale lidé chtějí i SUV. A tak proč neudělat to, že luxusní limuzínu přesunete do těla velkého SUV, jak to udělal Lexus?

Není to žádný drobek

Slovo velké je na místě, už v základní velikosti má model RX téměř pět metrů. Na tuto hranici se může hravě dostat, pokud zvolíte prodlouženou verzi L. Ta se hodí, pokud chcete luxusně převážet více pasažérů. V třetí řadě nebudou mít sice tolik komfortu, jako ti před nimi, i tak to bude jedno z nejpohodlnějších svezení ve třetí řadě, jaké jim můžete dopřát.

Svojí velikost se nesnaží nijak maskovat, na první pohled se jedná o velké auto. A také se na první pohled jedná o jasný Lexus. Přední část s obří maskou a světly s denním svícením do písmen L, která rozráží nejen vzduch, ale i provoz před vámi na dálnici. Zadní část s velkými světly, které mají moc hezký podpis, když svítí. Všechna světla samozřejmě LED, jak jinak. Lexus má obecně masky, které jsou velké, ale když se taková maska dá na velké auto, je vyloženě obří. Je to špatně? Podle mě vůbec ne, samozřejmě ale záleží na vkusu.

Uvnitř jako v luxusním obýváku

Asi nikdo nepochybuje o tom, že je uvnitř dostatek místa. Je. Do kufru můžete umístit 539 až 1612 litrů zavazadel. Prostor pro zavazadla ale není to hlavní, sedíte v Lexusu a ten se má starat hlavně o komfort posádky. A dělá to jak nejlépe umí. Zadní sedačky mají sklopná opěradla, takže si cestující vzadu mohou cestou opravdu kvalitně odpočinout. Navíc jsou to spíše pohodlná křesla, do kterých člověk zapadne a nechce se mu vystoupit.

Pro nohy je dost místa a podle mě by vzadu klidně mohl cestovat nějaký VIP cestující. Já vím, nejedná se o limuzínu, která se pro tento účel hodí, ale díky tomu, že je to kategorie SUV, tak mají cestující více místa nad hlavou a lépe se jim nasedá. Ne každý VIP cestující je třicetiletý podnikatel, který chodí každý den do posilovny. Často tu však budou sedět ti nejdůležitější pasažéři, tedy děti. Pak je praktické spíše to, že se dveře dají celkem široce otevřít a sedák je vysoko, takže se tam dětská sedačka lehce umisťuje.

Venkovní svět zůstává venku

Křesla pro ty vpředu jsou také parádní. Moc příjemná funkce je automatické vyhřívání, nebo naopak ventilování sedaček. Nemusíte se tedy o nic starat. Tohle auto není rozhodně primárně stavěné pro cestující vzadu. Já si jako řidič cestu nesmírně užíval, jel jsem se jen tak projet pár set kilometrů, protože to bylo tak pohodlné. Cestou tam jsem jel po dálnici, aktivoval adaptivní tempomat a pustil muziku. Byla to pohoda. Cestou zpět zase po okreskách a ano, jak tušítě, byla to pohoda. Nebyla to sportovní jízda, to ani náhodou! Ale je vlastně jedno, po jakém povrchu jedete. Vás se to netýká.

Kontakt s okolním světem je omezený na nutné minimum. Výhled máte výborný, to je důležité. Ale podvozek odfiltruje nepříjemnosti a dvojitá skla zase dovnitř nepustí žádný nepříjemný hluk. Jízda v RX působí tak, že pokud do auta nasednete vystresovaní po náročném dni, vystoupíte odpočatí a jen se budete divit, proč jste to vlastně byli ve stresu.

Hodně Lexusu, trocha Toyoty

V interiéru mě trochu mrzelo to, že občas narazíte na prvky, které má i Toyota. Třeba páčka pro ovládání tempomatu. Nebo displej mezi budíky, což je celkem škoda, ani v Toyotě není moc hezký. A zde navíc nezobrazí digitální rychlost, takže pokud nemáte head-up displej, je orientace v tom, kolik jedete, trochu náročnější, protože podle zvuku to nepoznáte.

Jinak je ale uvnitř vše takové, jak v Lexusu má být. Někomu tento styl interiéru nesedí, protože trochu působí tak, že už chybí jen gramofon. Podle mě je to vše naprosto v pořádku. Nemusí vždy hrát prim velké dotykové displeje. Někdo chce žít stále ještě v analogovém světě.

Lexus si vždy dává záležet na kvalitním ozvučení. Já měl zatím štěstí, že jsem většinou měl v autech to nejlepší, tedy Mark Levinson, což je audiosystém, který si chcete vzít domů. Ten tady nebyl. A je poznat, že kvalitní poslech je tu důležitý i tak, protože za to, jak hraje vlastně základní audio, by se jiné značky nemusely stydět ani u jejich prémiových systémů.

Uklidňující síla s výbornou spotřebou

Model RX je u nás vždy 450h. Což znamená, že se o pohon stará benzínový šestiválec o objemu 3,5 litru, kterému pomáhá elektřina. Ano, je to hybrid, proto to písmeno h. A jak to tak u Toyoty/Lexusu bývá, hybridy umí skvělé. I takto velký. Výkon je 313 koní, což stačí na dostatečně rychlou jízdu. Zrychlení na sto za 7,7 sekundy není to hlavní, zde je o komfort, který takový motor nabízí. A ten je perfektní.

Někoho by mohlo napadnout, že tak velké SUV by si zasloužilo naftový motor. Jenže tenhle hybrid kombinuje oba světy – kultivovanost benzínového šestiválec s velkým objemem a rozumnou spotřebu. Ta udávaná je 7,6 až 8 litrů na sto. A reálná? V mém případě 7,1 litru. Protože pokud toto auto používáte tak, jak je mu přirozené, tedy na pohodovou jízdu a žádné závodění, tak se motor jen pohodově převaluje. A ve městě zase využívá elektřinu.

Prostě klasický Lexus ve velkém balení

Až mě překvapilo, kolik nadšených reakcí toto auto získávalo. A to bylo od lidí, kteří ho jen viděli a nejeli s ním. Já v něm najel hodně kilometrů a i mojí nadšenou reakci si zaslouží. Protože je to plnohodnotný Lexus se vším, co k němu patří. Cestování na velké vzdálenosti je odpočinkovou záležitostí pro celou posádku. Tento je však mohutnější a schopnější v terénu, pohon všech kol máte samozřejmě vždy.

Cena začíná na 1 499 000 Kč v aktuální akční nabídce. To mi přijde jako naprosto přijatelná cena za to, co dostanete. Nejen pořádný kus luxusního auta, ale i originalitu, díky které vystoupíte z německé šedi ostatních velkých SUV.

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Fotogalerie Lexus RX 450h