Skoro každého časem potká jedna zajímavá věc, která je prvních pár měsíců vlastně jen otravná – dítě. Musí hodně spát, díky čemuž se i často budí, poté velmi hlasitě brečí a pořád chce pít mléko. V neposlední řadě rychle roste a je potřeba neustále kupovat nové oblečení, pokud tedy nejste movitější, finančně vás to zatíží. A pak je tady ještě jeden problém, váš vymazlený sporťák nestačí, nevleze se do něho sedačka, má malý kufr a manželka si stěžuje, že je nepohodlný. Vy nemáte dostatek peněz na pořízení rodinného vozu, bohužel se musíte s tím milovaným strojem rozloučit a pořídit něco praktičtějšího. Zároveň se pořád nechcete nudit v MPV, a protože rádi řídíte, naskytují se zajímavé alternativy. Jednou z nich je i Mazda 6 Kombi s 2.5-litrovým benzinovým čtyřválcem.

Po vzhledové stránce kombinuje elegantnost se špetkou sportovního šmrncu, auto je jednoduché a i po letech náramně působivé. Jenže po nasednutí vás úžas přejde, posed je sice dobrý a prostoru je dostatek vpředu i vzadu, ale ergonomie je v porovnání s rivaly slabá, materiály neoplývají kvalitou a zpracování není nejlepší. Kufr je velký dostatečně, ale srovnáte-li ho s konkurencí, je mírně pozadu. Takže tady je potřeba přivřít oko.

Podvozek je překvapivě měkký a na rozbitých silnicích komfortní, což mě mile překvapilo, ale bál jsem o následné chování v zatáčkách – zbytečně. Na dálnici hezky pluje a komfort může narušovat jen větší hluk při vyšších rychlostech.

Motor je zajímavý a já bych si z nabídky jiný nevybral. 2.5-litrový čtyřválec s atmosférickým plněním má již odspodu dostatek točivého momentu a zní hrubě, až naštvaně, s rostoucími otáčkami zní sametověji a sametověji, až dosáhne výkonu 170 koní při 6000 otáčkách. Má ojedinělý projev, který se jen špatně k něčemu přirovnává. Sice netáhne s takovou razancí jako koncernové 2.0 TFSI, ale zase je jednodušší a odvděčí se i rychlejšími reakcemi na přidání nebo ubrání plynu. Spotřeba se časem ustálí někde pod devíti litry.

Ačkoliv jsem se bál, že bude podvozek pro rychlou jízdu příliš rozbředlý, tak je to přesně naopak. V zatáčkách se auto sice citelně naklání, ale stopu drží s jistotou a v zatáškách umí být pěkně rychlé, za což vděčí i dobrému vyvážení. Řízení je sice lehké a bez výraznější zpětné vazby, ale je strmé a reaguje okamžitě.

Ve výsledku je to praktické a při občasné projížďce zábavné auto. Jen je potřeba i něco objetovat –  v tomto případě ergonomii, materiály a zpracování. Do karet Mazdě 6 nehraje ani fakt, že u konkurenčních aut si můžete výbírat s mnohem silnějších motorů – u VW dostanete 3.2 l V6, u Fordu 2.5 l R5 Turbo a u Škodovky 3.6 l V6. Jenže i navzdory těmto neduhům Šestka kouzlo má, velké, takže bych při koupi kombíka pro petrolheady hodně přemýšlel. Odváží si 7 hvězdiček.

Za propůjčení vozu Mazda 6 děkujeme společnosti Auto Esa.

Hodnocení WikiCars

  • komfortní a obratný podvozek

  • charizmatický motor

  • svěží vzhled

  • horší ergonomie

  • méně kvalitní materiály v interiéru

  • oproti konkurenci menší kufr

Technické parametry

Motor:2488 ccm L4
Výkon:170 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment:226 Nm při 4000 ot./min.
Převodovka:6-st. manuální
Pohon:FWD
Hmotnost:1330 kilogramů
0-100 km/h:8.3 sekund
Maximální rychlost:217 km/h
Průměrná spotřeba:8-10 litrů
Objem kufru:504 litrů