Jezdil jsem se stovkami aut, ale jen minimum z nich mi přirostlo k srdci tak jako Mazda 6 MPS. Je totiž krásná, dostatečně komfortní, prostorná, kvalitní a při rychlé jízdě dokáže vyvolat velký a upřímný úsměv od ucha k uchu. Po celém týdnu jsem na ní nenašel žádnou výraznější chybu a musím uznat, že toto se Mazdě opravdu povedlo. Dnes si ji navíc můžete koupit za cenu okolo 200 tisíc Kč, což je směšná částka za to, co dokáže.

Víte, v dnešní době se spousta výrobců snaží udělat praktické a zároveň sportovní auto. Jenže skoro nikdy se to úplně nepovede. S honbou za nejkratším časem na Nürburgringu jsou tato auta příliš tvrdá a nepohodlná, ve výsledku bohužel i sterilní, aby s nimi mohl jezdit rychle každý. Co máte teda dělat, pokud chcete opravdu řidičský stroj, který vás pobaví a zároveň pohodlně odveze do práce? Je to jednoduché, vraťte se o deset let zpět a možností je spousta. Movitější si můžou pořídit brutální monstra typu BMW M5 E60 nebo třeba Mercedes-Benz E 63 AMG W211, která nabízejí výkon přes 500 koní, parádně odladěné podvozky a prostoru tolik, že ho mají na rozdávání. Pokud však nemáte minimálně půlmilionový rozpočet, je ještě pár možností. Těmi jsou třeba Ford Mondeo ST220 nebo úžasná Mazda 6 MPS, které se budeme věnovat v dnešním testu.

Jen se na ni podívejte, Šestka má opravdu nádherné proporce. Tvar sportovně střiženého sedanu s elegantním, ale zároveň dynamickým nádechem. Že jde o ostře naladěnou verzi jinak běžného auta, poznají jen automobiloví nadšenci – najevo to dává agresivním nárazníkem, kapotou s dvojitým prolisem, drobným spojlerem na víku kufru a dvojicí koncovek výfuku po stranách.

Uvnitř se nachází prakticky vše, co se očekává od nejnovějších aut. Vyhřívaná a elektronicky stavitelná sedadla s pamětí, která jsou čalouněná perforovanou kůží, automatická klimatizace, prémiové ozvučení Bose, multifunkční volant a u některých kusů dokonce informační systém s velkou barevnou obrazovkou. Nechybí dostatek prostoru na všech sedadlech a ani kufr o objemu 500 litrů se nenechá zahanbit. Povedený je posed za volantem a do rukou padnoucí tříramenný volant. Rozložení pedálů je geniální a řadicí páka s ruční brzdou hezky po ruce. Budíky jsou přehledné a do první zatáčky mě nenapadá nic, co bych mu mohl vytknout. Jenže při ostřejší jízdě zjišťuji, že sedadlům docela rapidně schází schopnější boční vedení.

Vpředu se nachází přeplňovaný čtyřválec, který posádku doslova zaráží do sedadel výkonem 260 koní a točivým momentem 380 Nm. Při seznámení plynového pedálu s podlahou v nižších otáčkách se nic moc neděje. Jenže s jejich růstem se začínají dít věci, ve 2500 se začíná probírat k životu a při 3000 otáčkách už přichází peklo, pořádný kopanec a silná exploze dynamitu. Otáčky z ničeho nic letí vzhůru extrémním tempem a zrychlení je pocitově brutální. Zátah neustává až do 5500 otáček, ve kterých ze sebe motor dává maximum. K omezovači, zasahujícímu někde nad 6000 otáčkami, se nemá smysl hnát, protože motor začne ztrácet a je lepší přeřadit – vlastně to je jediné mínus motoru, výkonnostní špičku bych uvítal o něco výše. Ale shrňme si to, první tři rychlostní stupně jsou devastující záležitostí a zrychlení navíc umocňuje ”turbodíra” s následným kopancem do zad. Zajímavý je i zvukový projev motoru. V nižších otáčkách je to jen lehce hlučnější čtyřválec, jenže s narůstajícím tempem vydává působivé mechanické tóny. Vše je navíc doplněno o legendární “turbo-zvuk” a odfuk blow-off ventilu. Šestistupňový manuál je parádně naladěný a samotná spojka extrémně krátká, což jen dodává na jedinečnosti MPS.

Doslova fantasticky funguje podvozek, je naladěný k mírné přetáčivosti a na reakce volantu reaguje okamžitě. Při jízdě na limitu se lehce vybočující záď snaží srovnat příď auta a je slast projíždět zatáčky tímto mírně rozevlátým stylem. Inteligentní čtyřkolka dokáže ještě zintenzivnit přenos výkonu na výjezdech z ostrých zatáček a jízda se stává až nebezpečně rychlou a adrenalinovou záležitostí. Nedotáčivost prakticky nezná – ta přichází až při přehnaně rychlých nájezdech a špatném stylu jízdy. Na jistotě přidávají silné a dobře dávkovatelné brzdy, ale nebál bych se je vyměnit za nějaké silnější. Rychlá jízda s Šestkou MPS je slast a velký zážitek, vůbec jsem nečekal, že bude tak skvělá a živelná.

Pokud si kupujete sportovní sedan, asi máte v plánu jej používat i jako auto pro běžné jezdění, takže žádný kostitřas typu Subaru Impreza WRX STI nebo Mitsubishi Lancer EVO, nechcete. Ano, i u MPS je znát tužší nastavení podvozku, ale není to nic nepříjemného – jen prostě víte, co se pod vámi děje. Rázy do karoserie díky své propracované konstrukci téměř nepřenáší a v rámci možností umí být i komfortní. Na dálnici uvítáte slušné odhlučnění do 140 km/h a směrovou stabilitu. Ve vyšších rychlostech už je znát deset let stáří, což přináší mírně hlučnější jízdu.

Je to auto, které plní každý úkol na jedničku a jízda pod plným plynem se rovná velký úsměv na tváři – má skvělý motor, podvozek a komunikativní řízení. Spokojená bude i rodina, jelikož se jedná o prostorný a poměrně komfortní sedan. Za mě 9 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • silný motor

  • krátký spojkový pedál a dobře naladěná převodovka

  • decentně tuhý a velmi jistý podvozek

  • komunikativní řízení

  • praktičnost

  • sedadla se slabším bočním vedením

  • vyšší spotřeba i při klidné jízdě

  • mírná ztráta výkonu nad 5500 otáčkami za minutu

Technické parametry

Motor:2261 ccm L4 Turbo
Výkon:260 koní při 500 ot./min.
Točivý moment:380 Nm při 3000 ot./min.
Převodovka:6-st. manuální
Pohon:AWD
Hmotnost:1565 kilogramů
0-100 km/h:6.6 sekund
Maximální rychlost:240 km/h
Průměrná spotřeba:12-13 litrů
Objem kufru:501 litrů