Současné nabídce aut kralují malé motory s turby. Bereme je už pomalu jako samozřejmost. Člověka pak úplně překvapí, když na to jde někdo jinak. Jako třeba Mazda s CX-30.
CX-30 totiž žádné malé turbomotory nenabízí. Její motorizace jsou jen benzínové dvoulitry. Dva jsou v podobném provedení, liší se výkonem, tedy 122 a 150 koní. Třetí je tak trochu revoluční Skyactiv-X, který kombinuje vlastnosti spalovacího a vznětového motoru. Ten nabídne 186 koní.
Já měl k testu zlatou střední cestu, tedy Skyactiv-G150. Vzhledem k tomu, že se jedná o atmosférický motor, musíte výkon trochu dolovat v otáčkách. Když si ale pohrajete s řazením, odmění se vám krásným projevem a dostatkem síly. Ten by vám u slabší verze mohl chybět. Nejsilnější Skyactiv-X186 má zase dost plochý projev, takže co se týká zážitků za volantem, je pro mě tato 150 koňová verze nejlepší volbou.
A to i díky řazení. To je totiž skvělé. Řadicí páka je umístěná vysoko, dráhy jsou naprosto přesné, krátké a s odporem, který je tak akorát. Řadit v Mazdě CX-30 je prostě radost. To samé platí i pro menší Mazdu 3, jedná se o téměř identická auta.
Můžete mít i automatickou převodovku, ale i já, ačkoliv jsem příznivce automatů, bych vybral manuál. Protože je prostě výborný. V mé verzi byl i pohon všech kol, který funguje výborně, což jsem na zasněžených cestách několikrát vyzkoušel. A je dobře, že tu může být. Občas se setkáme s módními crossovery, které ale pohon všech kol ani nenabízí. To Mazda CX-30 ano.
Co by však od této motorizace mohlo odradit, tak to jsou možnosti výbav. Mazda, jako typický japonský výrobce, nabízí jen pakety výbav. A těch můžete mít celkem dost, pokud ovšem nezvolíte tuto motorizaci. Pak jste omezeni na dva. Jistě, pokud je zvolíte, máte plně vybavené auto, ale někdo by možná stál jen o lepší audiosystém a ten samostatně pořídit nejde.
A ještě jedna věc může odradit – ceny. Protože nejsilnější motor s vyšší výbavou vás vyjde jen o pár tisíc dráž. To si pak člověk rozmyslí, jestli trochu nepřiplatit a nemít silnější a vybavenější auto.
Zkoušená verze příplatky neměla, takže žádný audiosystém Bose, žádná adaptivní světla. A ani LED denní svícení. Což vypadá trochu zvláštně vzhledem k tomu, že všechna ostatní světla jsou LED a ve vyšší výbavě máte i LED denní svícení, tak zde prostě není. To je ale jen kosmetický detail, ve výbavě mi vlastně nic nechybělo. Skvělý head-up displej promítaný na čelní sklo máte v základu, stejně jako adaptivní tempomat a třeba hlídání mrtvého úhlu.
To si zaslouží samostatný odstavec. Nejen kvůli tomu, že je v základu, což nebývá často. Ale také kvůli tomu, že vás o přítomnosti ukrytého auta upozorňuje nejen viditelně v zrcátku, ale i na head-up displeji a budíkách. Takže nemusíte vůbec koukat do stran a máte neustále přehled o tom, co se kolem vás děje.
Vzhled si každý musí zhodnotit sám. Podle mě je Mazda CX-30, stejně jako nová Mazda3, opravdu hezkým autem. Vzhled je dynamický, ale ještě ne tak, aby působil zle. Má prostě šmrnc a ani po letech se neokouká. V interiéru vládla v testovaném autě tmavá barva, což působí trochu depresivně. Pokud však zvolíte nejvyšší výbavu, můžete mít interiér ve světlé kůži a to musí být opravdu krása. Sice to není úplně praktické, ale je radost na to koukat.
Tlačítka jsou zde stále tlačítka a ne dotykové plošky. Zobrazení všeho je naprosto přehledné a i pokud jste v Mazdě nikdy nejeli, budete jako doma. Interiér má totiž takové své kouzlo, které vás dokáže uklidnit a dát vám pocit bezpečí.
Co se týká prostoru, tak ačkoliv tak možná zvenčí nevypadá, pojme toho dost. I cestující vzadu mají dost místa, pokud tam ovšem sedí jen dva, tři už cestují spíše nouzově. V přední řadě je to úplná paráda. A kufr? Ten nabídne 430 litrů a po sklopení zadních opěradel 1406 litrů.
Mazda nově opustila od dotykového displeje. Dříve to bylo tak, že dotyková funkce byla aktivní jen, když auto stálo. Nyní už není vůbec a vše se ovládá otočným ovladačem. K němu nemám žádné výhrady co se týká pohybu v systému Mazdy. Pokud však připojíte telefon a využíváte Android Auto, je to už trochu nepraktické, protože snažit se za jízdy ve Waze označit nebezpečí na silnici vyžaduje celkem dost pozornosti. Není to nemožné, ale je to zdlouhavější, než jednoduše zmáčknout ikonu na displeji.
Cenově je to tak, že nejméně dáte 614 900 Kč. Za tu cenu získáte základní motorizaci Skyactiv-G122, manuál, pohon předních kol a celkem slušnou výbavu. Pokud vás naláká silnější verze, tak ta vyjde na 678 900 Kč rovnou s paketem Plus, který přináší výbavu navíc. No a pokud budete chtít to nejsilnější, tak je tu Skyactiv-X186, vždy v nejvyšší výbavě GT, za 692 900 Kč. Pohon všech kol a automatická převodovka vás vyjdou na dalších 60 tisíc.
Mazda CX-30 jde svou cestou. Nabídne na dnešní dobu netradiční motory, skvělý podvozek, fantastické řazení, pohodlné sedačky, jistý podvozek. Ta očekávaná sportovnost ve vozech SUV často není. Tady je to ale jinak. Pokud budete chtít, můžete motor točit k omezovači a užít si každou okresku. Nebo prostě jen pohodlně plout po dálnici. Je to na vás, CX-30 dokáže zastat obě úlohy. A ještě u toho skvěle vypadá.
Autor: Tomáš Devera
Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů. Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.