Musím uznat, že vypadá působivě a mezi ostatními SUV se rozhodně neztratí. Příď, jako by se inspirovala sportovním modelem RX-8, jde o šmrncovní auto. Tento kousek navíc disponuje motorem z mého oblíbeného a milovaného sedanu 6 MPS. V Šestce je ten motor moc fajn, protože je v autě, jenže tady ho máme v SUV (moderní a všemi chtěné nadauto). Jak jen to může dopadnout?

Začneme uvnitř, kde si člověka hýčká slušná výbava, které vládne kvalitní ozvučení BOSE. Výhled ven je slušný a vpředu se nachází dostatek místa ve všech směrech. Jenže pak se člověk přesune dozadu a tam už to taková sláva není. Sedadla jsou špatně tvarovaná, jde o jednu velkou klouzačku, na které budete jezdit sem a tam. A to je vlastně problém i sedadel předních, chybí jim lepší boční vedení. Velikost kufru je spíše průměrná než působivá, což platí i o místě vzadu, na tak obří auto žádná sláva. Jo a rozhodně bych uvítal lepší rozložení ovládacích prvků, jako u většiny asijských aut.

V motorovém prostoru se nachází objemný čtyřválec 2.3 DISI Turbo, který dobře znám z 6 MPS. V tom má znatelnou turbodíru do nějakých 3000-3500 otáček, pak vystřelí jako splašený a já si ho moc oblíbil. Kupodivu v CX-7 táhne lineárněji, není tam ten kopanec do zad a výkon přichází postupně. Dynamika je více než dostatečná a na rovinkách umí jakžtakž dýchat na záda třeba Octavii  II RS 2.0 TFSI. Slušný je šestistupňový manuál, jehož kulisa má nečekaně krátké dráhy řazení, stejně jako v dravém MPS. Výkon 260 koní a točivý moment 380 Nm putují na všechna čtyři kola. A spotřeba? Děsivá, nepočítejte s tím, že se podíváte pod 12 litrů.

Potom je tady podvozek, ze kterého mám smíšené pocity. Už jsem docela dlouho nejel v SUV z těchto let (2007-2012), ale nějak to prostě není ono. Mezi ostatními auty této kategorie možná jde o komfortní a dobře zatáčející kousek, ale s normálními auty se to srovnávat nedá. Příčné nerovnosti propouští rázy do karoserie, odhlučnění je mizerné a nedotáčivost na denním pořádku. Ale tomu se prostě u těžkého a vysokého stroje zřejmě vyhnout nedá. Dřív to dokázalo jen pár značek a lepší je to až v posledních letech.

Mazda CX-7 2.3 DISI Turbo je dobrým SUV, ale podprůměrným autem. Uvnitř nenabídne více místa než sesterská Mazda 6 2.5 MZR Kombi a já vůbec nevidím důvod, proč by si někdo měl místo skvělé Šestky pořídit CX-7. Ta totiž mnohem hůř jezdí a má znatelně vyšší spotřebu. Jediným argumentem může být, že potřebujete jezdit k chatě po polní cestě, avšak to mnohdy zvládne kdejaký kombík taky. 4 hvězdičky z 10.

Za propůjčení vozu Mazda CX-7 děkuji Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • silný motor

  • krátká kulisa řazení

  •  příjemné řízení

  • sedadla se slabším bočním vedením

  • na rodinné SUV moc vysoká spotřeba

  • odhlučnění

  • na SUV dobré jízdní vlastnosti, ale vedle běžných aut nižší komfort a menší jistota v zatáčkách

Technické parametry

Motor: 2261 ccm L4 Turbo
Výkon: 260 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment: 380 Nm při 3000 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: AWD
Hmotnost: 1745 kilogramů
0-100 km/h: 8 sekund
Maximální rychlost: 210 km/h
Průměrná spotřeba: 12+ litrů
Objem kufru: 453 litrů