V době, kdy lze i bez dotací zakoupit elektromobil za cenu okolo půl milionu, musí ty dražší nabídnout něco, co by motivovalo člověka připlatit. Co takového nabízí Mazda MX-30? Za půl milionu nemůžete čekat žádný zázrak, to je jasné. Ale elektromobil za tyto peníze koupit můžete. A dokonce bude mít i stejný dojezd, jako tato elektrická Mazda! No… a tím tak společné prvky končí.
Malý dojezd má svůj důvod
Mazda jde často na věci jinak. A tak představit v dnešní době elektromobil, který má reálný dojezd nějakých 180 kilometrů, není zrovna obvyklé. Jenže to máte tak – větší baterie přináší větší hmotnost, vyšší cenu, delší dobíjení a samozřejmě i vyšší ekologickou náročnost. Dle automobilky se celý životní proces MX-30 ekologicky vyplatí, s větší baterií by to již tak jasné nebylo.
Také je dobré se zamyslet nad tím, kolik kilometrů denně najedeme. Když se řekne elektromobil a dojezd, tak si snad každý jako první vzpomene na cestu na dovolenou, kam sice už tři roky nejel, ale co kdyby. Mnohem častější jsou však cesty okolo 40 kilometrů za den. Pokud jste člověk, který v autě téměř žije a denně najede stovky kilometrů, bude pro vás samozřejmě vhodnější auto s klasickým pohonem. Pro běžného člověka, který navíc má i kde auto nabíjet, je elektromobil i se slabším dojezdem naprosto dostatečný.
Na první i druhý pohled je to Mazda
Vzhledově toto auto nijak výrazně nevybočuje z designového stylu značky. Na první pohled je jasné, že se jedná o Mazdu. Ale i tak trochu jinou. V testovaném dvoubarevném provedení a výbavě Edition 100 se jedná o celkem výrazné auto, jednobarevná v klasické výbavě ale snadno zapadne mezi ostatními. Odlišností je ale přístup na zadní sedačky – dveře se totiž otevírají proti směru předních. Vypadá to zajímavě, praktické to ale moc není. Jen si představte, jak někam jedete a potřebujete rychle někoho nabrat na zadní sedačku. Pokud systém nezná, tak těžko bude automaticky sahat po klice dveří u řidiče, aby si otevřel zadní dveře. Bude to na spolujezdci a to není úplně elegantní řešení.
Je však na první pohled poznat, že toto auto není žádný laciný kousek. To je to, co dostanete za nějakých 350 tisíc navíc oproti nejlevnějšímu elektromobilu na trhu. Velikost, výkon a právě vzhled, který nejen, že nepůsobí lacině, ale on působí i dobře a moderně!
LED světla mohou mít i adaptivní funkci, audiosystém Bose hraje výborně. No a interiér… zde se nachází pár odlišností od klasických modelů, stále ale v rozumné míře. Třeba displej pro ovládání klimatizace. Ten tu sice je a funguje, ale u něj je zároveň ještě mechanický ovladač pro nastavení teploty a síly ventilátoru.
Jízda tradičně výborná
To dobré, co k této značce patří, jsou jízdní vlastnosti. A systém G-Vectoring, který jim pomáhá. Ten dokáže před zatáčkou ubrat točivý moment a tak se více hmotnosti dostane na přední kola, která zatáčejí. Auto pak zatáčku projede jistě a vesele. V případě elektrického pohonu je to to samé. Auto je sice těžší, ale má dobře rozloženou hmotnost a právě tento systém dost pomáhá. Na velké dovádění to ale není, to limituje dojezd baterie. Zábavnost jízdy sice nedosahuje na Mini Cooper SE a Hondu e, i tak dokáže pobavit.
Další moc praktickou a oblíbenou věcí je zobrazení informací o vozech v mrtvém úhlu na head-up displeji. To je samozřejmě i zde a je to skvělé, nemusíte tak vůbec koukat do stran a máte krásný přehled, co se kolem děje.
Výkonem neohromí a ani neurazí
Výkon motoru je 145 koní a točivý moment je 245 newtonmetrů. Díky plnému výkonu vlastně od nulových otáček budete ve městě patřit mezi nejrychlejší na semaforech, na okresce a dálnici autu také ale nedojde jen tak dech.
Je ovšem třeba i nabíjet. Zde má Mazda jeden trumf, který má například i Renault Zoe a je to velice praktické – dokáže se „pomalu“ nabíjet až 22 kW. Takže pokud máte trochu času a nechce se vám platit za rychlejší DC nabíjení, můžete využít tuto možnost. Nejrychlejší dobíjení je 50 kW a pak se baterie na 80 procent doplní za 30 až 40 minut.
Není tak malá, jak se může zdát
Auto působí dost kompaktním dojmem, uvnitř je ale místa dost. Pro zavazadla konkrétně 341 litrů, pokud máte audiosystém Bose a po sklopení zadních opěradel 1146 litrů. Takže zde se žádná tragédie nekoná.
Co ale místo pro sedící vzadu, když už se jim podaří odhalit otevírání dveří a dostanou se tam? V pohodě! Je fakt, že prostorem se zde nehýří, se svými 184 centimetry jsem si ale za sebe celkem pohodlně sedl. Vzhledem k tomu, že zde stejně nikdo nebude sedět moc dlouho, protože je dojezd nějakých 200 kilometrů, je lehčí stísněnost snesitelná.
Levné auto to úplně není
Cena se dá z předchozích řádků vypočítat, je to nějakých 850 tisíc. Přesně tedy 854 900 Kč za základní výbavu, která ale obsahuje vlastně vše, co můžete potřebovat. Až tedy na vyhřívaná přední sedadla a volant, což jsou prvky, které zvláště v elektromobilu oceníte, protože dokáží v zimě šetřit baterii. Tyto prvky získáte ve vyšší výbavě. Nejvíc za CX-30 zaplatíte 1 009 800 Kč v testované výbavě Edition 100. Ta je sice stylová, ale je to něco za něco.
MX-30 je vlastně Mazda, jako každá jiná. Jen jezdí na elektřinu. A má jiné zadní dveře. To je ale naprosto v pořádku. Možná přiláká ke značce nové zákazníky, ještě pravděpodobnější ale je, že někdo, kdo má nějaký starší model, bude přemýšlet, zda pořídí novou CX-30, nebo zkusí něco trochu jiného. Pokud má kde nabíjet a denně nenajezdí stovky kilometrů, proč nezkusit elektřinu? Za servis téměř nic nezaplatí a navíc může v Praze parkovat na modrých a fialových zónách bezplatně.