Mazda MX-5 ND je nejprodávanější sportovní auto na světě

Mazda MX-5 je nejprodávanějším roadsterem planety. Od roku 1989 se jich vyrobilo přes 1 000 000 kusů. Aktuálně je na trhu čtvrtá generace ND, která již prošla faceliftem. V inzerci se tak objevuje mnoho verzí před modernizací. Proto se v dnešní recenzi podíváme na MX-5 ND 2.0 Skyactiv-G160 ve výbavě Revolution.

Interiér je útulný, ale vyšší osoby musí dělat kompromisy

Interiér je designově povedený, dobré je i rozložení ovládacích prvků a výbava zahrnuje vše potřebné – automatickou klimatizaci, vyhřívání sedadel, kvalitní ozvučení Bose s reproduktory v opěrkách a informační systém s Android Auto/Apple CarPlay. Střechu lze manuálně natáhnout nebo sklopit během několika sekund. Sedadla jsou příjemná, ale mohla by mít výraznější boční vedení. To se mění s výbavovým stupněm Revolution Top, který zahrnuje Recara. Trochu horší to mají osoby nad 185 centimetrů, které už budou muset dělat kompromisy. Čelo budou mít nepříjemně blízko rámu čelního okna a ideální pozici za volantem zkazí nemožnost nastavit si podélně volant. Odkládacích prostorů uvnitř taky moc není, takže je potřeba využít kufr o objemu 130 litrů. Nicméně i delší výlet ve dvou se dá bez problému zvládnout.

ND je první MX-5, ve které si z vás ostatní nebudou dělat srandu

Mazdy MX-5 byly vždy spíše roztomilými autíčky než respekt budícími sporťáky. Pokud jste si takové auto pořídili, neustále jste slyšeli všemožné narážky a rádoby vtipy. To se ale změnilo s příchodem ND. Čtvrtá generace vypadá dravěji a agresivněji. Minimálně zepředu jde o pořádné sportovní auto, které si nespletete s šlapacím vozítkem pro děti.

Překvapivě dobré daily

Nejvíce mě překvapil podvozek s tlumiči Bilstein, který byl automaticky dodáván od výbavového stupně Revolution. O tom, jak funguje při rychlé jízdě, ale až později. Nadchl mě totiž tím, jak skvěle filtruje nerovnosti. Jde o jedno z nejpohodlnějších sportovních aut v této cenové relaci. Komfortem předčí i většinu hot-hatchů. Bez problému se tak dá využívat na každodenní jezdění. Jen při dálničních rychlostech je potřeba přimhouřit obě oči nad hlukem, který se line do kabiny ze všech stran. Co oko naopak velmi potěší, je číslo spotřeby na palubním počítači. Dlouhodobě se dá jezdit do 8 litrů, a to včetně víkendového dovádění.

Čistá stopa na suchu a bokem na mokru

Tomu, že bude mít skvělé jízdní vlastnosti, nasvědčuje hned několik věcí. Má pohon zadních kol, mezi kterými je samosvorný diferenciál, vpředu jsou dvojité lichoběžníky a vzadu víceprvek, dále tu máme tlumiče Bilstein a hmotnost pouze 1000 kilogramů, která je navíc rozložena v poměru 50:50.

Funguje to? Samozřejmě. Na suchu je Miata krásně ovladatelným náčiním, se kterým se dá jezdit čistá stopa na centimetry přesně. V zatáčkách hezky utahuje stopu mírnými power-slidy. Požitek za těchto situací ještě zvýrazňuje poměrně komunikativní řízení (vedle moderních sportovních aut má trochu delší převod) a manuální převodovka s krátkými a přesnými drahami. V neposlední řadě tady jsou dobře dávkovatelné brzdy. Skvěle jsou rozmístěny pedály, díky nimž se dají snadno trefovat meziplyny.

Svůj charakter MX-5 kompletně změní hned, jakmile začne pršet. V tu chvíli nejde o svižný sporťák na čistou stopu, ale o zábavnou hračku, která chce jezdit dveřmi napřed. Je to tak snadné! Stačí pořádně přidat plyn a o zbytek se postará samosvorný diferenciál. V driftu je MX-5 předvídatelné a dobře ovladatelné auto. Jen volant se nevrací sám tak ochotně, jako u jiných zadokolek. Pokud rádi taháte za ruční brzdu, musíte si zvyknout, že není na levé, ale po pravé straně řadící páky.

Motor je jedinou menší vadou na kráse

Z předešlých odstavců to vypadalo, že MX-5 ND 2.0 Skyactiv-G160 bude roadsterem bez chyb. A s přimhouřeným okem je. Dokázal bych si však představit lépe naladěný motor. Ten sice poskytuje dostačující dynamiku a na plyn reaguje poměrně rychle, ale nemá chuť po otáčkách. Není to ten dravec, který před omezovačem vybouchne. Má poměrně silný střed, čímž dává najevo, že je „pouze“ převzatou jednotkou z běžných modelů Mazda 3 a Mazda 6. To se ale změnilo po modernizaci, během které se úpravě nevyhnul ani motor. Posunul se omezovač a jeho parametry vzrostly na 184 koní při 7000 otáčkách a 205 Nm při 4000 otáčkách (testovaná verze má 160 koní při 6000 otáčkách a 200 Nm při 4600 otáčkách). V sériové podobě není výrazný ani zvuk. To ale neplatí pro tento kousek. Má nainstalovaný výfuk s klapkami Flyin‘ Miata Hush-O-Matic, který vydává opravdu líbezné tóny. Jak zrychluje ze 100 na 200 km/h?

Mazda MX-5 je výjimečné auto, které umí bavit za každé situace

Je úplně jedno, jestli chcete svižné auto na okresky, zábavnou hračku na jízdu bokem nebo roadster na každodenní jezdění. Všechny tyto disciplíny MX-5 plní dokonale. Má sice pár menších chybiček – málo dravý motor a horší je pozice za volantem pro vyšší osoby, ale zároveň jde o velmi dostupné auto. I proto si může odvézt 8 a půl z 10 hvězdiček.

Tento vůz je aktuálně na prodej. Inzerát k nahlédnutí ZDE.

  • Překvapivě komfortní podvozek

  • Obratnost

  • Zábava na mokru

  • Nízká spotřeba

  • Méně místa uvnitř

  • Projevem obyčejný motor bez výraznější špičky

  • Volant nelze podélně nastavit

  • Méně prostoru pro osoby nad 185 cm

Technické parametry

Motor: 1998 ccm L4
Výkon: 160 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment: 200 Nm při 4600 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: RWD
Hmotnost: 1000 kilogramů
0-100 km/h: 7.3 sekundy
Maximální rychlost: 214 km/h
Spotřeba: 8 l/100 km
Objem kufru: 130 litrů