Nejvýkonnější MX-5 v nejvíc sexy karosářské verzi

Po nadpisu mě asi rovnou chytíte za slovo, že nejlepší ze všech je 30th Anniversary. Má přece čtyřpístková Bremba , jedinečný oranžový lak a vyrobilo se jich pouze 3000. A je to pravda, jenže mně se příliš nelíbí právě ta zářivá barva. Proto za nejlepší MX-5 považuji klasické RF s nejvýkonnějším motorem. A jak jezdí? To zjistíme v dnešní recenzi.

Targa RF vypadá lépe než klasický roadster ND

Design je subjektivní, ale i tak si troufnu tvrdit, že RF (Retractable Fastback) je tou nejhezčí MX-5 historie. Vypadá o poznání lépe než klasický roadster. Dravá světla a členitější záď dělají své. Skvělá je i šedá metalíza Machine Grey podtrhující agresivní vzezření. Už to není ta roztomilá Miata z minulosti, ale respekt budící sporťák.

Střecha se stáhne za 13 sekund a uvnitř nejsou odkládací prostory

Pevná skládací střecha (roadster má plátěnou) se umí stáhnout za 13 sekund do rychlosti 10 km/h. Tento kousek má upravený software, díky čemuž to zvládá do 50 km/h. Skvělá jsou sedadla Recaro, ta podrží v zatáčkách a poskytnou dostatek komfortu při delších cestách. Tady jsou navíc po úpravě od Ondry ještě o 4 centimetry níž. Vtipně smutné je, že kromě přihrádky mezi sedadly tu není žádný odkládací prostor ve dveřích, ale ani naproti spolujezdce. Nicméně MX-5 po modernizaci má i několik výhod. Konečně lze podélně nastavovat volant, systém dostal Android Auto/Apple Car Play, parkovací kameru, umí číst značky a potěší parádními Matrix LED světlomety.

MX-5 RF G184 jezdí jako sporťák z pohádky

Pod kapotou této Mazdy MX-5 je nejvýkonnější motor, jaký jste si v Miatě mohli koupit. 2.0-litrový čtyřválec s atmosférickým plněním má 184 koní (135 kW) při 7000 otáčkách a 205 Nm při 4000 otáčkách. Jde o vylepšenou původní jednotku 2.0 Skyactiv-G160. O přenos síly se stará šestistupňový manuál. Ten pohání zadní kola, mezi nimiž se nachází samosvorný diferenciál. Nízká hmotnost 1130 kilogramů je rozdělena v ideálním poměru 50:50, takže RF je lépe vyvážené než klasický roadster ND.

Do MX-5 se nesedá, MX-5 se obléká. Hned, jak ji na sebe nasoukáte, začnete vnímat různé detaily. Například nízkou pozici za volantem a přehledně rozmístěné ovládací prvky. Miata člověku okamžitě padne, jako na míru ušitá. Možná jen volant s úzkým věncem je příliš velký. Hned po prvních kilometrech cítím, že modernizovaná verze je ve všem o kousek lepší. To platí hlavně pro motor. V prvním ND neměl špičku, byl tupý, mdlý, protože ho v Mazdě jen převzali z běžných modelů. Při modernizaci byl 2.0-litrový čtyřválec značně upravený. Ochotněji se vytáčí až k hranici 7500 otáček a rychleji reaguje na plyn. Na pokyny plynu odpovídá tak bleskurychle, že jsem nezažil auto, se kterým by se meziplyny dávaly tak snadno. Za to samozřejmě můžou i geniálně rozmístěné pedály a přesná kulisa řazení. Motor sympaticky zabírá už od 2000 otáček a lineárně graduje. Poskytovaná dynamika je dostatečná, tak akorát. Tento kousek s upraveným výfukem se nemusí stydět ani za zvukový projev.

Zatímco v sériové podobě tu byl Bilstein, testovaný exemplář má stavitelný podvozek Meisters R. Upravovat sériový podvozek však nevidím jako nutnost. MX-5 na Bilsteinu funguje skvěle, navíc je pohodlně využitelná pro každodenní jezdění. Tady už musíte dělat kompromisy, případně si pohrát s nastavením (v našem případě nejtužší). S touto úpravou dostanete neuvěřitelně jisté auto, které se přisává k asfaltu jako Dracula ke krku svojí oběti. Tomu ještě napomáhají semislicky. Jakmile se zahřejí, dostanete motokáru s nekonečným množstvím gripu. Bohužel to má i stinnou stránku, protože s lepivými pneumatikami už to není hračka nonstop lítající bokem (to jen na mokru). Ovšem i tak si budete jízdu užívat, protože se stává extrémně rychlou a až skalpelově přesnou. Jen tančíte na pedálech, hltáte informace z komunikativního řízení, podvozku, dobře dávkovatelných brzd a hledáte limity nejen auta, ale i ty své. Kdo by si myslel, že MX-5 je nudné auto pro kadeřníky, měl by si rozmyslet, co říká. Tento prcek na okreskách a menších okruzích prožene nejeden hot-hatch či plnotučný sporťák.

Úpravy:

 • tuhostně a výškově nastavitelný podvozek Meisters R
 • kola Enkei
 • semislick Yokohama Advan A052
 • nová geometrie
 • výztuhy karoserie a podvozku Hardrace
 • vzduchový filtr KW
 • catback výfuku
 • snížení ukotvení sedadel o 4 cm

Mazda MX-5 je dokonalé auto, které nebudete chtít dát z ruky

Můžete si užívat rozevlátou jízdu bokem, hledat rychlostní limity, nebo stáhnout střechu a kochat se krajinou. Jízdu s MX-5 si zamilujete. Za plně vybavený nový kousek sice dáte skoro 1 170 000 Kč, ale dostanete úžasné auto, které navíc potěší levným provozem. Dlouhodobě i s rychlými projížďkami budete jezdit za 7 litrů. Drahé nejsou ani brzdy nebo pneumatiky. Hodně bych váhal, jestli vybrat Toyotu GR86/Subaru BRZ nebo právě Mazdu MX-5 RF G184, zaslouží si 9 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

 • Vyvážení auta v zatáčkách

 • Ochota jezdit bokem

 • Extrémně rychle reagující a točivý motor

 • Nízká spotřeba

 • Uvnitř nejsou skoro žádné odkládací plochy

 • Velký volant s úzkým věncem

Technické parametry

Motor: 1998 ccm L4
Výkon: 184 koní při 7000 ot./min.
Točivý moment: 205 Nm při 4000 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: RWD
Hmotnost: 1130 kilogramů
0-100 km/h: 6.8 sekundy
Maximální rychlost: 220 km/h
Spotřeba: 7 l/100 km
Objem kufru: 127 litrů

Fotogalerie