Mercedes-AMG A 45 S 4MATIC+

Miluji hot-hatche, líbí se mi ten nápad sportovního auta do všech podmínek. Jakmile se v Auta Super objevil aktuální král této kategorie – Mercedes-AMG A 45 S, neváhal jsem ani minutu a musel si ho půjčit na test. I když to auto obdivuji už od představení. Řekl jsem si, že na něho budu zlý a nic mu neodpustím. Proč? Jeho cena startuje na 1 540 000 Kč a s výbavou hravě překročí 1.8 milionu. Nepočítáme-li Ferrari GTC4Lusso, jde o nejdražší hatchback na trhu. To znamená, že musí být fantastický. Nic jiného nepřipadá v úvahu.

Vzhled

Klasické A 45 S vypadá poměrně obyčejně. Ovšem zakliknete-li v konfigurátoru políčko Aerodynamic Package, stane se z něho jeden z nejdravěji vyhlížejících hot-hatchů na trhu. Ostře řezaná příď doplněná o přítlačná křidélka vzbuzuje respekt. Černá kola s tmavými doplňky k té žluté padnou jak prdel na hrnec a čtveřice koncovek výfuku s výrazným křídlem vše jen podtrhují. Až moc oble vypadá v oblasti zadních světel, ale to je malý detail.

Interiér

Uvnitř vypadá jednoznačně jako luxusní auto. Skvělá sportovní sedadla, alcantarou potažený volant, dva displeje za ním a designově moc hezky rozvržená palubní deska. Ovládání systému je promakané. Můžete si vybírat z mnoha možností – ovládání hlasem, tlačítky na volantu, touchpadem nebo dotykově. Pozice za volantem je v rámci kategorie průměrná, dokázal bych si představit níž ukotvená sedadla. Mrzí mě, že všechno trochu kazí občasné skřípání z různých částí interiéru. Celkově jde o útulné a praktické auto. Mám 185 centimetrů a sednu si sám za sebe. Kufr je dostatečně objemný a dobře přístupný.

Normální jízda

Áčko je v tomto ohledu přesně takové, jak jsem očekával. V komfortním nastavení cítíte tuhost podvozku i karoserie, ale působí u toho velice příjemně. Nepropouští rázy, nedrncá a neodskakuje. Zároveň u toho přesně víte, co se děje pod koly. Fakt moc hezky naladěný podvozek. Tomu sekunduje kvalitní odhlučnění a pořádná výbava (audio Burmester, odvětrávaná sedadla, mnoho asistentů atd.). Každodenní městské a dálniční jezdění? Žádný problém. Motor se převaluje v nízkých otáčkách, převodovka umí řadit hladce. Normálním tempem klidně za 8 litrů benzinu.

Lovec supersportů

„Jo, jasně,“ říkáte si. „Takže ty jsi už několikrát toto tvrzení vyvracel a sám ho najednou používáš?“ Ano, protože tady to opravdu platí. A 45 S je na zakroucených okreskách tak strašlivě rychlé auto, že si jen těžko umím představit něco rychlejšího. Snad jen supersporty ve čtyřkolce – 911 Turbo S, GT-R Nismo, Huracan. A i u těch si myslím, že by kvůli velikosti a hlavně šířce neměly moc navrch. Abych nechodil kolem horké kaše a nestalo se to jen dalším novinářským blábolem, přivítám v testu ještě jeden stroj. Tím je moje láska, nejlepší auto, jaké jsem kdy řídil – Ferrari 458 Spider. Víte, fakt mě trápí, co se stane v následujících minutách. Ten hatchback z Kinder vajíčka mou milovanou na okresce nejspíš popraví. A je to tak. Široká, nakoňovaná zadokolka prostě nedokáže udržet tak brutální tempo. Na dokonalém a širokém asfaltu, případně okruhu, má samozřejmě navrch, ale v reálném světě nikoli. Navíc z té placky za X milionů máte mnohem větší respekt. Nechcete to zahodit mezi stromy. A 45 S dokáže přenést všechen výkon kdykoliv a kdekoliv. V tom je ta síla. Ani se u toho zdaleka tolik nezapotíte.

Je to zábava?

Prý nemá dobrý zvuk a řízení je nudné. Slýchám z mnoha stran. Možná jsem divný, ale fakt mi to tak nepřipadá. Ani náhodou. Zvuk v kabině je správně hutný a ostrý, zatímco zvenku rozhodně nezní nevýrazně. K tomu umí prskat při řazení a dobublávat, teda spíš střílet, po ubrání plynu. Vše je decentní, tak akorát. Výfuk sice nevydává líbezné tóny, nýbrž rámus. Ovšem vůbec mě to neuráží. Je to hot-hatch na každodenní jezdění, ne supersport. Co se týče nudy za volantem. Nezažil jsem ji. Ano, nedělá záludnosti. Nechce vás při každém průjezdu zatáčkou kousnout, v horším případě zabít. Sám tuto nevychovanost u jiných sporťáků žeru, ale tady mi nechybí. Zaražte plyn do podlahy, velké turbo se probere někde mezi 3-4 tisíci otáčkami a motor s neutuchající vervou zabere. Nestačím ani mrknout a jsem zaražený omezovačem v 7200 otáčkách. „Cože? Toto je přeplňovaný čtyřválec?“ Říkám si. Nezažil jsem snad jiný malý oturbený motor, který žere otáčky s takovou chutí. 421 koní v 6750 a 500 Nm v 5000-5250 otáčkách. To je výsměch všem turbo čtyřválcům. A úplně nejlepší je, že jim to v továrně AMG nestačilo. Strojovnu pod kapotou doplnili o dvouspojkovou převodovku se suchou skříní, která má krátké převody. Když se pokusím o launch control v manuálním režimu. Mám co dělat, abych dvojku a trojku stihl vůbec zařadit před zakročením omezovače. Wou! Tomu říkám solidní nálož. Kdyby vás zajímalo něco o dynamice, stovku udělá za 3.9 sekundy. Ze 100 na 200 km/h zrychlí za 9 a půl sekundy, což je pouze 1.2 sekundy za F-Type R a R8 V10 Plus s manuálem. Co víc chtít? A stejně dobře na tom je i chování v zatáčkách. Vzadu jsou elektronicky řízené vícelamelové spojky (podobně jako u Focusu RS), které zastupují funkci samosvorného diferenciálu. V zatáčkách jde krásně cítit, jak zadní kola pracují a mírně nechávají sklouznout zadek. Krásně utahuje stopu. Tím pádem můžou pořádně zabrat i přední kola tahající čumák směrem k apexu. Díky strmému řízení (navíc velice příjemně naladěnému) a prakticky nulovým náklonům karoserie si ho lze vodit na centimetry přesně. Brzdy jsou silné, nevadnou. Já nemám slov, funguje… Precizně, jo, to je správné slovo. Jestli vás omrzí děsivě rychlá jízda, můžete zapnout Drift režim. V tom se dá poměrně čitelně vodit bokem a okouzlíte (spíše naštvete) nejednoho kolemjdoucího.

Verdikt

Jak už asi tušíte, jsem nadšený. A když si vezmu, že Golf R, Mégane R.S. Trophy, vlastně i vybavená Octavia RS, stojí přes milion, tak cena není nijak přepálená. A 45 S ji umí obhájit. Shrňme si ho v pár větách. Docela pohodlně dojedete s přítelkyní a plným kufrem do Benátek. Cestou přes Maranello na tamních silničkách potrápíte kdejaké Ferrari a pak můžete za 8 litrů benzinu domů. V zimě hodíte rakev a vyrazíte na hory. A když vás někdo vytáhne na track day v Mostě, budete jezdit úctyhodné časy. K tomu všemu si můžete pustit fajn hudbu v kvalitním audiu a užívat si každodenní cesty do práce. Občas uvnitř něco vrzne a je fakt, že ten zvuk by mohl být líbeznější, ale čert to vem. To auto je na 9 z 10 hvězdiček.

Za zapůjčení vozu Mercedes děkujeme společnosti Auta Super

  • Točivý motor

  • Rychlý a krátce zpřevodovaný automat

  • Skvělý podvozek

  • Příjemné řízení

  • Lehce přetáčivé chování

  • Bohatá výbava

  • Zvuk by mohl být líbivější

  • Občas něco zavrže v interiéru

Technické parametry

Motor: 1991 ccm L4 Turbo
Výkon: 421 koní při 6750 ot./min.
Točivý moment: 500 Nm při 5000-5250 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1545 kilogramů
0-100 km/h: 3,9 sekundy
Maximální rychlost: 270 km/h
Spotřeba: 10 litrů
Objem kufru: 371 litrů