Je slunečná středa a já sedím v SLK 55 AMG, užívám si vítr ve vlasech a zamilovávám si zvuk motoru doplněný o agresivní projev celého auta. Usmívám se jako malé dítě, které právě dostalo cukrovou vatu a v hlavě se mi honí velmi rychlá myšlenka. Tato myšlenka se jmenuje AMG GT R. Proč? Právě si pro něho jedu! Za doprovodu bublajícího V8 přijíždím k autosalonu AMG, kde před vchodem stojí šedé a zelené AMG GT R.

Podepisuji cár papíru, beru klíče a okamžitě vyrážím na oblíbené okresky, za kterými se musím táhnout přes centrum rušné Prahy a po dálnici – ideální na pořádné otestování nejrychlejšího Mercedesu.

Naneštěstí končím po pěti minutách, ach ty kolony… Vše přepínám do ‘‘komfortního‘‘ režimu a začínám se ploužit. Jízda je překvapivě jemná a pohledy z ostatních aut k nezaplacení. Ještě, aby ne. Kabina je na zadní nápravě, před ní se line dlouhá kapota připomínající tanker a maska je jednoduše brutální – velké sací otvory, do očí bijící hvězda a zamračené světlomety s full-LED technologií. Nemůže chybět ani špetka aktivní aerodynamiky v podobě splitteru, který se při rychlosti nad 80 km/h nakloní o 40 milimetrů a zvýší přítlak na přední nápravě. Prolisy v kapotě promyšleně navazují na výrazné blatníky a nechybí ani výdechy za předními koly nebo na konci kapoty. Zezadu už to není pohled na kulatý zadek modelky, ale vidíte svalnaté pozadí té namakané holky z posilovny, která umí zabít jen pohledem. Rudé LED svítilny vypadají jako přimhouřené oči zjizveného válečníka, nastavitelné křídlo je decentním doplňkem a difuzor připomínající černou díru se pyšní jednou středovou a dvěma postranními koncovkami odlehčeného výfuku. Další hmotnost ušetřila límcová kola z lehkých slitin o rozměru 19 palců vpředu, respektive 20 palců vzadu, za kterými se schovávají účinné karbon-keramické brzdy – ty mimochodem vyjdou na 221 000 Kč. Když už jsme u těch cen, takové karbonové doplňky si vyžádají skoro 200 000 Kč. Jako poslední stojí za zmínku karbonová střecha, která není jen stylová, ale zároveň snižuje těžiště a váhu vozu, ta činí 1554 kilogramů.

Přesuneme-li se dovnitř, tak jako první zaujme tlustý volant a přijatelně komfortní sedadla, která navíc skvěle podrží v zatáčkách. Nad širokým středovým panelem, který je nepřehledně pokrytý tlačítky, se ční obrazovka informačního systému Comand, která nabízí nepřeberné množství zajímavých informací. Zvláštně, až komicky vypadá otočný ovladač pro nastavování kontroly trakce čítající devět stupňů. Jedinou větší vadou na ergonomii je až příliš dozadu posunutý ovladač převodovky, kvůli kterému musíte nepřirozeně natáčet ruku.

AMG GT R mě překvapilo hned ve městě, kde má přijatelně pohodlný podvozek, převodovku, která řadí hladce a lehké řízení. Na dálnici je to stále spíše GT, které vám jen časem vyduní mozek z hlavy.

Jenže poté se dostávám na širokou silnici s hladkým asfaltem a vše přepínám do nejostřejšího režimu, systém kontroly trakce nastavuji na polovinu, šlapu na brzdový pedál, plyn na podlahu, pouštím brzdu a doslova se katapultuji kupředu. Po pár sekundách musím z rychlosti 180 km/h na neúnavné brzdy, předek se překvapivě nepotápí ani o píď a rychlým pohybem volantem zatočím v brutální rychlosti jako na kolejích, na výjezdu mířím pravou nohou k podlaze a zadek se decentně veze do strany, na rovince se srovná a ďábelsky upaluje k další zatáčce.

Při dobrém nastavení kontroly trakce je auto tak jisté a přesné, že si hraji s myšlenkou, že by sneslo klidně o 50 koní víc. Jenže potom kontrolu trakce ještě zeslabuji a na předešlou větu okamžitě zapomínám – alespoň v zatáčkách, na rovince by to pořád mohlo být lepší. Jenže s omezenou elektronikou se dějí jiné věci, zadek lítá ze strany na stranu a zdá se to být jako obrovská zábava, jenže není, je to strach a adrenalin. GT R sice umí jet driftem jako kráva, ale je přitom náramně těžké na ovládání, působí příliš ostře a zbrkle, je potřeba si velmi jemně hrát s plynem a volantem.

K tomu všemu si přidejme zvuk, který bych přirovnal k Messerschmittu střílecímu po Spitfiru. Je to pekelný orchestr, který se dere do morku kostí a způsobuje husí kůži. A není to jen zvuk, čím je 4.0-litrový osmiválec Bi-Turbo výjimečný, pocitově těch 585 koní a 700 Nm dává ve všech otáčkách, takže zátah je tím pádem o to brutálnější. K tomu všemu je tu ještě převodovka, která řadí nepochopitelně rychle a při každém podřazení nechá pořádně zapráskat výfuk.

Ve výsledku tady máme auto mnoha tváří – rychlé GT, které umí být při ostré jízdě přesné jako skalpel a je nepopsatelně rychlé. To zní fajn, ale tak nějak by tam nebylo to kouzlo AMG – uřvaná a kouřící bestie. Jenže nebojte se, GT R to kouzlo má, stačí otočit jedním přepínačem a je z něho turby nafetovaný šílenec. Ano, při dlouhé jízdě je hlučný výfuk otravný, super-přesné řízení není nejkomunikativnější (na dnešní poměry je i tak skvělé) a volič převodovky je nesmyslně vzadu, ale i tak si zaslouží 10 hvězdiček, bez debat. Vypadá skvěle, zní skvěle, stopu drží skvěle a dělání šíleností mu jde taky skvěle.

Hodnocení WikiCars

  • naprosto fantasticky znějící a charizmatický motor

  • neunávné a extrémně účinné brzdy

  • famózně odladěný podvozek s nekonečnou přilnavostí

  • kouzelný ovladač kontroly trakce

  • bezchybně řadící převodovka

  • vzhled

  • při delších jízdách nepříjemně rezonující výfuk

  • na rovinkách by sneslo trochu více koní

  • nešikovně umístěný volič převodovky

Technické parametry

Motor: 3982 ccm BiTurbo
Výkon: 585 koní při 6250 ot./min.
Točivý moment: 700 Nm při 1900-5500 ot./min.
Převodovka: 7-st. AMG Speedshift
Pohon: RWD
Hmotnost: 1555 kilogramů
0-100 km/h: 3.6 sekund
Maximální rychlost: 319 km/h
Průměrná spotřeba: 15 litrů
Objem kufru: 286 litrů