Tento test mám napsaný už mnoho let. Mercedes-AMG GT S jsem řídil jako nový, ale posléze i lehce upravený Edition 1, o kterém jste si mohli přečíst na tomto webu. Neminula mě ani tehdy vrcholná verze AMG GT R. Původní článek však upadnul v zapomnění, protože jsem dané auto neměl nafocené. Ale teď se mi do rukou dostaly krásné fotky od Auta Super, tak se pojďte podívat, jak tento Medvěd dopadl v mojí recenzi.

Inspirace modelem SLS je znát na první pohled, škoda, že nezůstala i racčí křídla

Jen se na něho podívejte. Začal se sice vyrábět už v roce 2014 (výroba skončila 2022), ale stále vypadá moderně. Může za to především tvar karoserie, který se nikdy neokouká. Extrémně dlouhá kapota a kabina posazená hodně vzadu tvoří jedinečnou siluletu z profilu. Tady jde vidět inspirace předchůdcem SLS C197. Škoda, že si z něho nevzal i vzhůru výklopné dveře. Díky mohutné masce vypadá široce a svalnatě. Namakaný zadek vše jen podtrhuje. Líbivá jsou kola s límcem. Oči však nejvíc tahá výrazný žlutý lak, kvůli kterému je AMG GT S nepřehlédnutelné.

I vlajková loď Mercedesu může mít drobné nedostatky v interiéru

Interiér je na první pohled působivý. Vůbec byste neřekli, že je z roku 2014, protože stále vypadá futuristicky. Trochu zvláštní je množství výdechů klimatizace pod displejem. Grafika obrazovky je fajn, ale systém by mohl být trochu přehlednější. Alespoň, že tady jsou poctivá analogová tlačítka, žádné dotykové nesmysly dnešní doby. V interiéru mi nejvíce vadí volič automatické převodovky, který je umístěn příliš vzadu, takže se špatně chytá. Jinak je to pohádka – dobrý posed ve skvělých sedadlech a do rukou padnoucí volant. Na úrovni jsou použité materiály a kvalita zpracování. Slušný je kufr, který má objem 350 litrů.

Ojetý Mercedes-AMG GT S koupíte za méně než 2 miliony

Ojeté Mercedesy-AMG GT S se prodávají za ceny od 1.7 milionu Kč (k jaru 2023, auta s nájezdem okolo 100 000 kilometrů). Základní GT sice koupíte o trochu levněji, případně bude mít méně najeto, ale existuje mnoho důvodů, proč vzít eSko. Nejenže je výkonnější, ale v základní výbavě má aktivní podvozek AMG RIDE CONTROL, širší pneumatiky – 265/35 R19 vpředu a 295/35 R20 vzadu, větší přední kotouče – 390 vs 360 mm a elektronicky řízení diferenciál mezi zadními koly. Cena nového AMG GT byla 3 236 750 Kč, GT S už vyšlo na 3 775 200 Kč, ale různými příplatky se dalo přiblížit k 5 000 000 Kč.

V režimu Comfort je to hodné medvídě, Race ho promění v agresivního grizzlyho

Vybírat si můžete z několika jízdních režimů – Comfort, Sport, Sport+, Race a Individual. Zároveň lze deaktivovat elektronické pomocníky. V Comfortu podvozek slušně filtruje nerovnosti, motor se jen převaluje a převodovka řadí hladce. Dokonce ani spotřeba při klidné jízdě není strašná – dálnice 13, okresky 10 a město 15 litrů. Dá se bez problémů využívat pro každodenní jezdění, jen mu budete muset odpustit mírně zvýšenou hlučnost od podběhů a bezrámových oken.

Přepněte ho do režimu Race, deaktivujte záchranné brzdy v podobě elektronických asistentů a dostanete agresivní monstrum, které plive oheň a chce zničit vše okolo, včetně sebe. Motor má bleskurychlé reakce na plyn, což se nejvíce projeví nad 4000 ot./min., kde předvádí herecké výkony hodné divadelních vystoupení na Broadway. S chutí táhne až k 7000 ot./min., kde se do něho zakousne omezovač. Je to hrubiánský motor, což potvrzuje i zvukový projev – řve pod plynem, prská při řazení a dobublává po ubrání. Avšak vedle konkurenčních osmiválců zní trochu uměle. Například Jaguar F-Type R má přirozenější, více mechanický projev. Z 0 na 100 km/h ho 510-koňové stádo katapultuje za 3.8 sekundy, dech mu dojde až v 311 km/h. Ale AMG GT S není jen o vysokém výkonu, ale i o nepříčetné vlně točivého momentu 650 Nm, který je dostupný v širokém spektru 1750-4750 ot./min. V tomto je 4.0 V8 BiTurbo nepřekonatelný. I kvůli tomu jde o hrubiána, který se k pálení zadních pneumatik nenechá dlouho vybízet. Je potřeba být rychlý na plynu i na volantu, protože do driftu skáče velmi rychle a není sranda ho rozevlátě vodit po zakroucené silnici. Ovládání usnadňuje rychle reagující dvouspojková převodovka a sice poměrně lehké, ale přesné a strmé řízení. Brzdy jsou silné a nevadnou. Bohužel při prudkém brzdění se nepříjemně potápí příď, a to i navzdory rozložení hmotnosti 47:57 ve prospěch zadní nápravy. To má za následek ztrátu jistoty a občas i mírnou nedotáčivost, kterou lze naštěstí okamžitě potlačit přidáním plynu. Celkově bych uvítal tužší naladění přední nápravy. Sečteno, podtrženo – jde o velice rychlé auto, které umí zježit chlupy po celém těle. Nezřídka kdy nebezpečně kousne, s tím je potřeba počítat.

Mercedes-AMG GT S je dobré auto, ale spíš ostrý muscle car než čistokrevný sporťák

Mercedes-AMG GT S není čistokrevný supersport. Jak už jeho název napovídá, je to sportovní GT, hodně brutální GT. Dalo by se říct, že jde o německý muscle car. Má luxusní interiér, poměrně komfortní podvozek a neskutečně se s ním pobavíte. Nicméně na ukrajování desetinek na okruhu a čistou okreskovou stopu to úplně není. Pokud chcete jedno z nejstylovějších sportovních aut na světě, které navíc velmi dobře jezdí, jste na správné adrese. Jestli každý víkend dobýváte okresky nebo okruhy, přičemž auto tlačíte na limit, radši bych šel cestou Porsche 911 GTS. Tuto úlohu plní lépe i ostřejší, ale dražší verze AMG GT R. Mercedes-AMG GT S si může odvézt 8 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Dá se používat jako GT na každodenní jezdění

  • Brutální projev motoru

  • S vyplími asistenty je to zábavný chuligán

  • Exotický interiér

  • Potápějící se předek při silném brzdění

  • Volič převodovky umístěný příliš vzadu

  • Odhlučnění od bezrámových oken a podběhů

Technické parametry

Motor: 3982 ccm V8 BiTurbo
Výkon: 510 koní při 6250 ot./min.
Točivý moment: 650 Nm při 1750-4750 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: RWD
Hmotnost: 1645 kilogramů
0-100 km/h: 3.8 sekundy
Maximální rychlost: 311 km/h
Spotřeba: 15 l/100 km
Objem kufru: 350 litrů