Často slýchám, že německé výrobky jsou příliš sterilní a nudné, sice nadprůměrně kvalitní, ale bez nějaké té jiskry. A já si dovolím nesouhlasit. Třeba v gastronomii, miluji Bratwürste a nelze pohrdnout ani vepřovým kolenem se zelím. A podobně jsou na tom i auta, můžete narazit na dokonalé, ale nezáživné kousky, třeba Audi RS4, ale potom jsou tady stroje, které chytnou za srdce – Porsche 911BMW M3 a bestiální stvůry z dílen AMG. Dnes můžeme přivítat Mercedes-AMG GT S v úpravě na 600 koní, který ukáže, že i rodilý Němci můžou být pořádnými chuligány.

Svým tvarem mi připomíná zaoceánský tanker – nekonečně dlouhá kapota, malá kabina nad zadními koly a celkově vyzývavé vzezření. Většiny aut z dílen AMG si kolemjdoucí ani nevšimnou, ale tady by si mohli krky ukroutit. Náš kousek Edition 1 se navíc pyšní agresivnějšími detaily, lze si všimnout třeba lízátka nebo křídla.

Uvnitř se sedí nízko ve skvělých sedadlech, použité materiály jsou kvalitní a neobvykle mě obklopuje mohutná palubní deska s vysokým středovým tunelem, připadám si jako v kosmické lodi. Vlastně tady nemám, co vytknout, možná jen informační systém by mohl být jednodušší a volič převodovky je umístěný příliš vzadu.

Mačkám tlačítko Start a začíná divadlo, všech 8 válců se za doprovodu decentního štěknutí probudí k životu a usadí na bublajícím volnoběhu. Při zahřívání jedu na komfortní režim a nestačím se divit. Podvozek je komfortní, aerodynamický hluk minimální, převodovka řadí hladce a jakmile si člověk zvykne na ten dlouhý čumák, i se snadno řídí, a ta přepychová výbava. Z tohoto hlediska mám jen jednu připomínku – uvítal bych lepší odhlučnění od podběhů, jde slyšet každý kamínek, který se odlepí od pneumatik.

Kapaliny jsou zahřáty na provozní teplotu, zapínám režim Race, podvozek dávám do nejtužšího nastavení a pravou nohu bořím do podlahy. Z výfuku se line děsivý nářek ledních medvědů, protože pod plným se tady pálí doslova desítky litrů benzinu na jednotky kilometrů (celkově počítejte s průměrem lehce přes 15 litrů). Ten zvuk je vážně fenomenální v každém okamžiku, podle otáček bručí, vyje nebo prská. Těch 600 koní a 900 Nm za to umí opravdu vzít, ještě za hranicí 100 km/h tančí zadek a 4.0 V8 BiTurbo táhne v celém spektru otáček, přičemž nepolevuje ani v rychlostech nad 250 km/h. Dynamiku můžete porovnat s jinými auty v žebříčku 100-200 km/h. S motorem si skvěle rozumí sedmistupňový automat, který to tam práská jedna báseň. Dokonce i reakce na plyn jsou více než solidní, tomu říkám dynamický silák s nesmrtelnou fýzou!

Řízení je poměrně strmé a předek na něho reaguje okamžitě, ale mohlo by být trochu tužší, při opravdu vysokých rychlostech v něm totiž necítím tolik jistoty, kolik bych rád. Ostré karbonkeramické brzdy doslova škubou pneumatiky, ale taky na nich přichází jediný výrazný problém – předek se na brzdách hodně potápí a destabilizuje auto před zatáčkou, což trochu ztěžuje přesnou jízdu. Nicméně je tady ještě jeden styl, který mu jde dokonale – všechno vypnout a plný! To znamená, že budete ukázkově lítat dveřmi napřed a všechny ostatní necháte v oblaku kouře od pneumatik.

Mercedes-AMG GT S se softwarovou úpravou na 600 koní je vážně působivé auto, v provedení Edition 1 navíc vypadá vážně skvěle. Zaslouží si 9 z 10 hvězdiček, jen ten potápějící předek by to chtělo vyřešit, což se povedlo u AMG GT R.

Novější článek: Test – Mercedes-AMG GT S C190: Ostré sportovní náčiní nebo coffee kára?

Hodnocení WikiCars

  • dokonalý motor

  • dobře řadící převodovka

  • futuristický interiér

  • bordelářské chování

  • trochu složitější informační systém

  •  volič převodovky umístěný příliš vzadu

  • potápějící se předek při brzdění

Technické parametry

Auto Mercedes-AMG GT S Edition 1
Motor 3982 ccm V8 BiTurbo
Výkon 600 koní
Točivý moment 900 Nm
Převodovka 7-st. automatická
Pohon RWD
Hmotnost 1645 kilogramů
0-100 km/h – 3.5 sekundy
Maximální rychlost + 320 km/h
Průměrná spotřeba 15 litrů
Objem kufru 176 litrů