Představte si, že jste oslavili osmnáctiny, máte mokrý řidičák a sháníte auto. Jaká budou kritéria? Musí to být kombík, abyste naložili bečku piva, rozhodně nafta, ať to nežere i trávu kolem silnice, důležitá je bezpečnost kvůli strachu rodičů, měla by to být prémiová značka, aby na to letěly holky, a musí mít turbo, jinak nepůjde machrovat před kamarády, kteří k narozeninám dostali omlácenou Fabii 1.2 HTP po babičce, kvůli tomu to chce i bohatou výbavu. Dalším podstatným faktorem je přijatelná cena a spolehlivost, auto by mělo být jednoduché, ať si to pozdní puberťák může opravit sám. A přesně takovým kouskem je Mercedes-Benz S124, klasika všech klasik. Já tady mám 250 TD Turbo.

Je to německý Ital, jelikož verze 250 TD Turbo se vyráběla pouze pro špageťáky. Liší se hlavně motorem, za tou líbivou maskou se ukrývá 2.5 litrový pětiválec s turbem, které to tam tlačí jako o život a za zvuku podobnému kamionu z té strojovny doluje 126 koní a 231 Nm, šílenost mít to na zadních kolech! Bořím nohu do podlahy, převodovka to podkopne a já uháním, no, spíš se ploužím, ale oproti autobusu je to pořád dělo, takže spolužačky zaujme. Stovku umí atakovat za 12.9 sekundy a letí šílených 185 km/h! Na oslňující průlety zatáčkami to není, naklání se jako Šikmá věž v Pise, ale alespoň na sněhu si člověk užije trochu srandy díky zadnímu náhonu. Avšak hodím-li puberťácký styl z okna ven a šíbrem dovnitř pustím trochu toho důchod stylu, tak si můžu užívat pohodové a tiché plavby. Německý dědek krásně žehlí všechny nerovnosti a odhlučnění se vyrovná novým autům střední třídy. Motor si klidně vrní a automat hladce řadí. Řízení bych přirovnal spíše ke kormidlu, je lehké a s dlouhým převodem. Spotřeba se dá stlačit pod 10 litrů slunečnicového či řepkového oleje na 100 kilometrů, ale než vezmete nějakou na rande, nalijte tam naftu nebo alespoň oliváč, ať nesmrdíte jako friťák s přesmaženými hranolky.

Když člověk zastaví, může se pokochat kvalitní kůží, dřevěným dekorem a dokonce si lze pustit rádio. Okna včetně toho střešního jsou v elektrice a nechybí ani elektricky nastavitelná zrcátka nebo klimatizace. Prostě pohádka, co víc si přát. Objemný je zavazadlový prostor, stačí sklopit zadní sedadla a uvnitř se dá dělat vše, co jen 18 letého kluka napadne. Akorát tím vzhledem možná bude pár potenciálních partnerek opovrhovat, pořád je to důchodcovský Mercedes, který se teprve nedávno zbavil pověsti romského kočáru.

Víte, Mercedes-Benz S124 je skvělý společník. Vydrží všechno, je spolehlivý, pohodlný a má styl. Když koupíte vrak, bude vás bavit až do své smrti, hezké kousky jsou naopak zajímavými youngtimery. 250 TD Turbo se navíc vyrobilo pouze 4745 kusů. 8 hvězdiček! Nicméně, pokud fakt hledáte levný a spolehlivý vůz, tak na verzi 250 TD Turbo asi zapomeňte, jelikož jich je málo a hezké kusy stojí poměrně dost peněz a špatně se shání, ale jakákoliv jiná verze udělá prakticky stejnou parádu.

Hodnocení WikiCars

  • komfortní podvozek

  • kvalitní odhlučnění

  • prostornost

  • spolehlivost

  • nějak mě nic zásadního nenapadá

Technické parametry

Auto: Mercedes-Benz 250 TD Turbo W124
Motor: 2497 ccm L5 Turbo
Výkon: 126 koní při 4600 ot./min.
Točivý moment: 231 Nm při 2800 ot./min.
Převodovka: 4-st. automatická
Pohon: RWD
Hmotnost: 1560 kilogramů
0-100 km/h: 12.9 sekund
Maximální rychlost: 185 km/h
Průměrná spotřeba: 9 litrů
Objem kufru: 530 litrů