Každý to zažil. Čerstvých 18 let, mokrý řidičák a na účtu deset tisíc. Když v tom se podařilo sehnat další dvacku a brány inzertních serverů se otevřely. Jenže po úvodním nadšení přišlo zklamání. Kdo by sakra chtěl jezdit v “trapné“ Felicii nebo být kamarádům pro smích v nějaké ekoškatuli? Hodiny ubíhaly a naděje v nedohlednu, když v tom Céčko. První generace Céčka W202, nástupce legendární 190-ky s pořádnou výbavou. STK na dva roky, velký benzinový motor, pohon zadních kol, manuál, pořádné audio, okna v elektrice, klima a hlavně hvězda na kapotě. Sakra, to chci, nutně!

Karoserie lehce dobitá, koroze minimální a technicky překvapivě naprosto v pořádku. Interiér jako nový a cena 30 000 Kč se zdá být směšně nízká. Navíc, když se jedná o spolehlivý stroj. Už při prvním seznámení je jasně vidět, že tady se nešetřilo, celé auto je kvalitní a honosné.

Motor chytá okamžitě a usazuje se na klidném volnoběhu. Spojka zabírá po celé délce (je to stará škola!), kulisa řazení je příjemně “volná“ a řízení pomalejší s dlouhým převodem – přesně tak to má u starých Mercedesů být, ale někdo to může považovat za mínus. Podvozek solidně filtruje většinu nerovností s překvapivou plavností a i odhlučnění si zaslouží pochvalu.

Interiér je vzdušný, kvalitní a dokáže navodit příjemnou retro atmosféru. Sedadla jsou měkká a velký volant vypadá cool. Větším ergonomickým nedostatkem je pouze spojkový pedál, jelikož je moc vlevo a není kam si odložit nohu přes pedál “ruční“ brzdy, což mě štvalo hlavně při konstantní rychlosti na dálnici. Do zadních sedadel se člověk doslova zaboří a průměrně vzrostlí jedinci si nebudou na nic stěžovat. Dokonce i kufr nabízí dostatek prostoru.

Jenže to jsou věci, které v 18 letech nikoho nezajímají, teda až na to pohodlí a možnost naložit bečku piva a čtyři kamarády. Nejdůležitější otázka je následující, umí jezdit rychle a oslňovat holky? Ano, umí! Čtyřválcová dva-trojka dokáže vypustit stádo 150 koní a krouťák 210 Nm, což je ve spojení s hmotností 1.3 tuny, s manuálem a s pohonem zadních kol docela slušná dávka síly. Motor táhne příjemně už od 1500 otáček a nepolevuje až do maxima v 6000. Dobré jsou i reakce na plyn a zvuk je přinejmenším dostačující.

Podvozek umí hezky podržet v zatáčkách a za suchého počasí to chce cvik, aby se ho povedlo vyvézt z míry. Ale stačí mokro nebo sníh a není problém si pořádně zablbnout. Nicméně počítejte s tím, že za těchto okolností a s čerstvým řidičákem možná i poprvé navštívíte škarpu.

Je to spolehlivé, dobře vybavené, poměrně bezpečné, pohodlné, výkonné auto, které umí jet přes 200 km/h a moc chyb nemá. A za nějakých 30 tisíc? To už se mu nedá vyčítat vůbec nic. Navíc bude stačit investovat pár stovek do kosmetiky, doladit detaily a máte před sebou krásné auto. A to jsme přece všichni na konci puberty chtěli, ne?! Mercedes-Benz C 230 W202 si může hrdě odvézt 7 hvězdiček.

Za propůjčení Mercedesu třídy C děkujeme společnosti Auto ESA a její pobočce Levné vozy.

Hodnocení WikiCars

  •  komfortní podvozek

  • kultivovaný motor

  • spolehlivost

  • nekomunikativní řízení, které by mohlo reagovat rychleji

  • chybí místo pro odložení levé nohy (u manuální převodovky)

Technické parametry

Motor2295 ccm L4
Výkon150 koní při 5400 ot./min.
Točivý moment210 Nm při 3700-4500 ot./min.
Převodovka5-st. manuální
PohonRWD
Hmotnost1335 kilogramů
0-100 km/h10.5 sekundy
Maximální rychlost209 km/h
Průměrná spotřeba9 litrů
Objem kufru430 litrů