Když jsou zapnuté všechny systémy, působí jako rozzuřená argentinská doga uvázaná na tlustém řetězu. Chce zaútočit na vše živé, ale páníček v podobě kontroly trakce/ESP pokaždé zatáhne za tlustý řetěz, který tuto jinak nezkrotnou bestii utiší. Chce to jemnou nohu, jinak kontrolka vedle tachometru ocejchovaného do 320 km/h bliká jako vánoční stromeček na LSD. Ďábel začne rychle vybízet k deaktivaci elektroniky, ale pozor, protože pak se řetěz utrhne a jihoamerická doga, která byla vyšlechtěna k lovu pum a jaguárů, začne dychtit po zabití svého pána.

Za půjčení děkuji Rikovi z Expert na dovozy automobilů, který se dlouhodobě věnuje dovozu aut z Evropy. Pokud hledáte někoho, kdo by vám přivezl nové auto ze zahraničí, určitě navštivte jeho web expertnadovozy.cz. Tento Mercedes-Benz C 63 AMG Performance Estate (S204) je na prodej za 850 000 Kč. Vyroben byl roku 2008, najeto má okolo 150 000 kilometrů a je v nevídaném stavu, uvnitř a technicky na mě působil jako nový. Dokonce jsou k němu veškeré nejen servisní dokumenty včetně původního c.o.c. listu. Navíc má čerstvě aplikovanou keramickou ochranu.

W204 je označení pro Sedan, S204 pro Estate (kombi) a C204 pro Coupe.

Představení proběhlo roku 2007, tedy na 40. výročí založení tuningové firmy AMG, která od roku 1988 přímo spolupracuje s Mercedesem, od roku 1999 je tato automobilka i jejím většinovým vlastníkem. Mimochodem, prvním  sériově vyráběným AMG bylo právě Céčko, respektive C 36 AMG z roku 1993. Inspirací pro C 63 AMG generace W204/C204 se stal závodní speciál DTM, tedy auto z německého šampionátu cestovních vozů, kterému s 12 vítězstvími (ke konci sezony 2023) vládne právě Mercedes, v roce 2007 šlo s 8 vítězstvími o jednoznačného krále. Někdo může namítat, že Audi má stejný počet titulů šampiona, nicméně Mercedes vyhrál více jednotlivých závodů, častěji získával pole position a je nepřekonatelný v počtu nejrychlejších kol závodu. Facelift generace W204 (S204 pro Estate a C204 pro Coupe) proběhl v roce 2011, výroba skončila roku 2014, u Coupe až 2016. Cena v roce 2008 startovala těsně pod hranicí 2 000 000 Kč. Pro lepší představu, Škoda Superb II 3.6 V6 o rok později startoval na částce 864 900 Kč, takže 2 miliony bylo opravdu hodně peněz.

6.2-litrový V8 AMG má na svědomí Bernd Ramler, kterému vděčíme i za 5.7-litrový V10 v Porsche Carrera GT.

Největší zbraní tohoto dravce je 6.2-litrový V8 s označením M156, který má na svědomí Bernd Ramler. Ano, ten muž, jemuž vděčíme za 5.7-litrový V10 v hypersportovním Porsche Carrera GT. Jde o první motor vyvinutý přímo oddělením AMG. Inženýři si na něm dali záležet natolik, že je považován za jeden z nejlepších atmosféricky plněných osmiválců historie. Byl tak povedený, že ve vylepšené verzi M159 se nastěhoval i pod kapotu dnes již legendárního supersportu SLS AMG, jenž sváděl boje s Ferrari 458 Italia, dle mnohých nejlepším sportovním autem všech dob. V Céčku je tento agregát naladěn na výkon 457 koní při 6800 ot./min. a točivý moment 600 Nm při 5000 ot./min., avšak minimálně 83% (498 Nm) je k dispozici v rozmezí 2000-6250 ot./min. V testu však máme verzi Performance, ta krom výkonu zvýšeného na 487 koní disponuje i samosvorným diferenciálem, poznat jde podle volantu čalouněného Alcantarou. Tyto síly přenáší automatická převodovka AMG Speedshift Plus 7G-Tronic.

Z 0 na 100 km/h zrychlí za 4.6 sekundy (Performance o desetinu rychleji) a akceleruje až do chvíle, kdy ho ve 250 km/h zarazí omezovač, Performance jede 280 km/h, s deaktivovaným omezovačem zvládá až 315 km/h. Samozřejmostí je tehdy nové tříprvkové zavěšení přední nápravy. Někoho pak překvapí, že podvozek není adaptivní, dle slov tehdejšího vedení Mercedesu kvůli tomu, aby bylo zajištěno sice jedno, ale ideální nastavení podvozku. Andělem strážným je ESP nastavitelné ve třech stupních – On, Sport, Off. Standardně se o dostatek trakce starají pneumatiky 235/40 R18 vpředu a 255/35 R18 vzadu, za příplatek 235/35 R19 vpředu a 255/30 R19 vzadu. Brzdění zajišťují vpředu šestipístkové třmeny zakusující se do kotoučů o průměru 360 milimetrů, vzadu jsou čtyřpístky a 330 milimetrů.

Baví mě koukat na zadek s otevřeným kufrem, kdy je praktičnost v kontrastu se skořepinovými sedadly a čtveřicí koncovek výfuku.

Miluji dívat se na něho zezadu s otevřeným kufrem. Se sklopenými sedadly vynikne jeho praktičnost, v kontrastu jsou skořepinová sedadla a čtveřice koncovek výfuku. A ani zvenčí si AMG s běžným Céčkem nespletete. Má širší boky (blatníky), dravou masku a členitou kapotu. Hezká je i boční linka vedoucí od předních blatníků po zadní světla. Je to svalnatý kombík se vším všudy, nic mu nechybí, že má pod kapotou monstrum dává jasně najevo.

Trochu déle jsem hledal ideální pozici za volantem, ale nakonec byla fajn.

Máte-li dlouhé ruce jako opice, tedy jako já, zřejmě si budete muset sednout o kousek dál, než jste zvyklí. Bočnice sedadel jsou totiž tak vysoké, že jsem v zatáčkách mohl používat pouze tlačnou ruku, druhá se mi vždy zastavila o bočnici. Chvíli jsem si tak zvykal na pozici s trochu delšími rukami, ale nakonec to bylo fajn. Avšak sedět trochu blíže k volantu, cítil bych se o něco jistěji. Naopak se mi líbilo mít natažené nohy k pedálům, taky člověk sedí hezky nízko, což ještě zvýrazní pocit, že sedláte opravdové sportovní auto.

Neohrabaný muscle car z Německa? Nikoli, je to agresivní sporťák s vynikajícím podvozkem.

„Počkat, počkat, sportovní auto?“: říkáte si po přečtení poslední věty v předchozím odstavci. A ano, je to tak. Sám jsem předpokládal, že půjde o levobočka člena urozené rodiny, který v podnapilosti navštívil americký venkov (čti „americký muscle car z Německa“). Jenže opak je pravdou, geny agresivního burana sice má, ale taky je profesionálním atletem, autem, s nímž se dá jet extrémně rychle a čistě. Líbí se mi, jak i navzdory svojí tuhosti dokáže odfiltrovat většinu nerovností, díky čemuž kola neodskakují ani na horších okreskách, navíc se dá bez problému využívat jako daily. Nutno podotknout, že tento kus má H&R pružiny a větší odklony, sériový vůz zřejmě nebude tak přesný, taky bude trochu nejistější u limitu.

6.2-litrový V8 AMG se objevil v mnoha modelech, konkuroval i legendárnímu 5.0 V10 v BMW M5 nebo 4.3-litrovému V8 ve Ferrari California.

Pokladem je motor, taky jím musí být, protože konkuroval nejen 4.0 a 4.2-litrovému V8 v BMW M3 a Audi RS4, ale i 5.0-litrovému V10 v BMW M5 nebo 4.3-litrovému V8 ve Ferrari California. Do jakých modelů AMG se 6.2 V8 montoval? E 63, ML 63, R 63, S 63, CL 63, CLK 63, CLS 63, SL 63 a SLS. Má hromadu síly takřka od volnoběhu, avšak to správné peklíčko začíná u 3500 ot./min. Tomuto motoru je jedno, jestli zrovna točí 4000 nebo 7000, tahá prostě pořád, pořád a hodně moc. Tady to ještě zvýrazňuje úprava na 517 koní při 6851 ot./min., točivý moment čítá 593 Nm při 4272 ot./min. (graf přikládám na konec fotogalerie). Vyzdvihnout musím reakce na plyn, ty si užívám hlavně v driftu, kdy můžu dávkovat plyn s přesností hodinek od švýcarských mistrů. Zajímavé je, co se děje po ubrání plynu. Celé auto sebou škubne, až má člověk strach, jestli se nezablokují zadní kola. Motor umí klást takový odpor, že i z prudkého kopce vás dokáže takřka zastavit. Líbí se mi i jeho ostrost, stačí necitlivá noha a při běžném popojíždění budete poskakovat jako vesnická osmdesátnice projíždějící Prahou. Zvuk? Takový, že by uši utrhnul i hluchému. Mocné burácení osmi rozžhavených válců doplňuje občasné prsknutí výfuku, do něhož si motor občas hlasitě odplivne i při podřazování. Trochu mě mrzí, že si ho na plno neužijete na neutrál, jelikož mu utne tipec omezovač otáček.

Běžné Mercedesy z této doby se kormidlují, ale C 63 AMG se řídí jako lehký sporťák, avšak umí být i divokým býkem na pervitinu.

Milým překvapením bylo hydraulické řízení s proměnným převodem. To je hezky strmé a hlavně komunikativní! Řidič přesně ví, co se děje pod předními koly, takže nedotáčivost odhalí s dostatečným předstihem. Ale nebojte se, té nedotáčivosti tu moc není, spíše takřka žádná, 99% času se vás bude snažit předběhnout zadek. Ačkoliv jde o praktický kombík, Céčko není přehnaně velké, takže při jízdě dveřmi napřed nepůsobí děsivě a snadno se skládá i na úzké okresky. Ale dávejte si pozor na plyn, protože pod pravou nohou máte rozzuřené stádo koní a zemi otáčející krouťák, takže není problém se přetočit. Jste-li jelito, budete si připadat, že jste na rodeu a krotíte rozzuřeného býka na pervitinu. Když jsem našel zaprášenou asfaltku (abych neničil gumy), zkusil jsem ho chytit pořádně pod krkem. Výsledek můžete vidět ve fotogalerii, dá se s ním letět pod plným plynem a s maximálním kontra! Málem bych zapomněl na brzdy, ty jsou silné, nevadnou a dobře se dávkují.

Dokonalým autem Mercedes-Benz C 63 AMG není, ale jeho drobné nedostatky mu rádi odpustíte hned, jakmile zaboříte plyn do podlahy.

Je to dokonalé auto? Jde o poměrně komfortní rodinný kombík s kufrem o objemu 485 litrů, jenž se po sklopení zadních sedadel rozroste na 1500 litrů, navíc má takřka rovnou podlahu, takže se v něm i vyspíte. K tomu se umí proměnit v šílenost, která je extrémně rychlá, zábavná a zvučná. Za nedostatek nepovažuji ani spotřebu začínající vysoko nad 10 l/100 km, při vyšším tempu není problém násobit ji nemalými čísly (já projížďku zakončil na 34.6 l/100 km). Dokonce mu prominu i v manuálním režimu pomalu reagující převodovku, protože když kvůli ní omylem olíznete omezovač v 7500 ot./min., užijete si ušní orgasmus v podobě štěkotu mýtického osmiválce. Při běžném jezdění je převodovka trochu nervózní, ale jinak řadí rychle a docela chytře. Posledním nedostatkem je interiér. Ten sice je kvalitně udělaný, ani u ojetého kusu během celého testu nic nezavrzalo, ale vypadá otřesně. Není z něho cítit prémie, což je bohužel úděl třídy C generace W204. Podtrženo, sečteno, šílená bláznivost jménem Mercedes-Benz C 63 AMG S204 si zaslouží 9 z 10 hvězdiček, je dalším strojem, do něhož jsem se zamiloval.

Za půjčení děkuji Rikovi z Expert na dovozy automobilů, který se dlouhodobě věnuje dovozu aut z Evropy. Pokud hledáte někoho, kdo by vám přivezl nové auto ze zahraničí, určitě navštivte jeho web expertnadovozy.cz. Tento Mercedes-Benz C 63 AMG Performance Estate (S204) je na prodej za 850 000 Kč. Vyroben byl roku 2008, najeto má okolo 150 000 kilometrů a je v nevídaném stavu, uvnitř a technicky na mě působil jako nový. Dokonce jsou k němu veškeré nejen servisní dokumenty včetně původního c.o.c. listu. Navíc má čerstvě aplikovanou keramickou ochranu.

Jízdní fotografie: Lukáš Suchý

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Svižně reagující, silný a zvučný motor.

  • Skvěle naladěný podvozek.

  • Rychlé a komunikativní řízení.

  • Silné, nevadnoucí a dobře dávkovatelné brzdy.

  • Komfortní sedadla s výrazným bočním vedením.

  • Praktičnost.

  • Kvalita zpracování.

  • Příliš citlivě naladěná stabilizace.

  • Automatická převodovka má pomalé reakce na stisk pádel.

  • Na neutrál omezovač otáček motoru.

  • Vzhled interiéru.

  • Lacině působící plasty v interiéru.

Technické parametry

Motor: 6208 ccm V8
Výkon: 487 koní při 6800 ot./min. (po úpravě 517 při 6851)
Točivý moment: 600 Nm při 5000 ot./min. (po úpravě 593 při 4272)
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: RWD
Hmotnost: 1795 kilogramů
0-100 km/h: 4.5 sekundy
Maximální rychlost: 280 km/h (po úpravě 315+)
Spotřeba: +/- 16 l/100 km
Objem kufru: 485/1500 litrů

Fotogalerie: Mercedes-Benz C 63 AMG Estate (S204 – kombi)