Jednou jsem jel v černém Mercedesu CL 55 AMG a za jeho volantem mě napadlo, že to je přesně ten typ auta, které by osedlával vládce podsvětí Hádés. Démonicky vyhlížející karoserie, luxusní interiér, nadpřirozené pohodlí a schopnost uhánět pekelnou rychlostí dveřmi napřed s kouřem od pneumatik. To z něho dělá povoz temných sil. Teď sedím ve stříbrném CL 600, který nemá V8 jako AMG, nýbrž masivní strojovnu V12. CL 600 mi připadá jako kočár samotného Dia, vládce všech bohů. Má klidnou povahu, ale jakmile mu jde někdo po krku, okamžitě zaujme obranné postavení a odpoví zničujícím útokem. Navíc nic nepůsobí tak extra, jako když řeknete, že máte velké coupe od Mercedesu s V12. Je to vrchol všeho.

Karoserie vynechává agresivní prvky a nese pouze elegantní křivky. Díky nekonečné délce, honosným kolům a pomalu svažující se střeše s chybějícími B sloupky a zajímavě řešenými C sloupky, vypadá jako jachta na silnici.

Uvnitř je místa jako v královské limuzíně a výbava je pohádková. Nejzajímavější kousky mají vše, na co si vzpomenete – odvětrávaná křesla z pětihvězdičkového hotelu místo obyčejných sedadel, nezávislé topení, vše v elektrice, chladící box, televizi, telefon, adaptivní tempomat a mnoho dalšího. Materiály jsou dokonalé a dojem trochu kazí jen pár plastových ovladačů.

Mačkám startovací tlačítko, z motorového prostoru se ozývá zabzučení, válce se za mírného zadunění rozpohybují a poté dvanáctiválec štěkne a usadí se na klidném volnoběhu. Následné zacvaknutí dveří tvoří auru absolutního ticha, které přetrvává v jakýchkoliv rychlostech. Je jedno jestli se plouží 50 nebo řítí 200 km/h, posádka pořád může šeptat a podřimovat. Motor na karoserii nepřenáší žádné vibrace a vůbec o sobě nedává vědět. Tomu sekunduje hydraulický podvozek, který je tak komfortní, že jízda po českých silnicích připomíná plavbu pudinkem. Řízení je lehké, převodovka řadí neznatelně hladce a sedadla vše zakončují příjemnou masáží. To auto je definicí slova absolutní pohodlí.

Přiblíží-li se plynový pedál k podlaze, převodovka líně podřadí, V12 se charakteristicky rozezní a na zadní kola pošle vlnu, vlastně tsunami točivého momentu. Jízda s dvanáctiválcem je zvláštní, jedinečná, to se prostě musí zažít. Pocitově nic moc, jen mírné zatlačení do sedadel, ale stačí se podívat na tachometr a čísla naskakují až děsivým tempem. Je zvláštní, jak CL maskuje rychlost a stále si zachovává všudypřítomný komfort. Letí kupředu jako nezastavitelná lokomotiva a vyklízí levý pruh dálnice. Podvozek v zatáčkách zamezuje náklonům karoserie a poskytuje dostatek trakce a gripu, ale těžký motor vpředu zapříčiňuje mírnou nedotáčivost v prudkých zatáčkách. Nicméně stačí zatopit pod kotlem a z nedotáčivosti je v mžiku zábavná přetáčivost. Řízení je samozřejmě mdlé a převodovka nikam nespěchá, takže ke sportování se nehodí, ale má to svoje kouzlo. Je to ten typ auta, ve kterém si poklidně brázdíte silnice, přičemž víte, že kdykoliv můžete zmizet z dohledu kohokoliv za vámi. Luxusní mezistátní rychlík.

CL 600 je známkou noblesy, nic v něm nechybí a na nic si nemusí hrát. Pod pravou nohou je přebytek výkonu, pohodlí je nadprůměrné a výbava přepychová. Chyby se na něm hledají těžce, nejvíce mi vadí hukot, který vydává odvětrávání sedadel. Ale to je asi tak všechno, co mu můžu vytknout. Chcete auto, které ve svých nejlepších letech vládlo silnicím? Tady ho máte. Mercedes-Benz CL 600 C215 je 8 hvězdičkové auto.

Hodnocení WikiCars

  • majestátní vzhled

  • komfortní podvozek

  • odhlučnění

  • pružný a výkonný motor

  • pár nepohledných tlačítek v interiéru z plastu

  • hukot zapnutého odvětrávání sedadel

Technické parametry

Motor 5786 ccm V12
Výkon 367 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment 530 Nm při 4000 ot./min.
Převodovka 5-st. automatická
Pohon RWD
Hmotnost 1950 kilogramů
0-100 km/h 5.8 sekundy
Maximální rychlost 250 km/h
Průměrná spotřeba 16 litrů
Objem kufru 450 litrů