Mercedes-Benz třídy E generace W212 je auto, které nemám příliš v lásce. Je to zřejmě kvůli tomu, že jsem měl vždy smůlu na Avantgarde (tužší podvozek) bez Airmaticu a výbavy. Takto naspecifikované Éčko postrádá plavnost, kterou na Mercedesech tak miluji. Sice trochu lépe zatáčí, ale pokud chcete velký sedan k svižnějšímu jezdění, určitě je lepší volbou BMW řady 5 F10 nebo Audi A6 C7. W212 jsem tak zavrhnul a kupcům v okolí vždy doporučil jednoho ze zmíněných rivalů. Odsouzení však bylo možná předčasné, protože až nyní se ke mně dostává třída E W212 350 CDI BlueEFFICIENCY 4Matic v AMG paketu a na vzduchovém podvozku Airmatic, navíc s úpravou řídící jednotky od Brabusu. Na papíře to vypadá dobře, tak uvidíme, jak na tom bude v reálném světě.

Mercedes-Benz E 350 CDI W212 Brabus

I po více než dekádě vypadá stále svěže

Když obcházím tento klasický sedan v líbivé bílé perleti, nestačím se divit, jak umí “obyčejné” Éčko z přelomu minulého desetiletí zaujmout. Důležitou roli v tom hraje dravý AMG paket včetně líbivých kol. Jo, i tento “dědek” za 350 000 Kč umí potěšit leckteré oko.

Mercedes-Benz E 350 CDI W212 Brabus

Interiér je přepychově vybavený, ale chyby má

Masážní sedadla jsou čalouněna příjemnou kůží, mají dofuk bočnic a odvětrávání. Audio Harman/Kardon hraje skvěle a exkluzivně působí i dvojité střešní okno. Dříve testovaná Éčka W212 v obyčejnějších výbavách uvnitř zaujmout neuměla, ovšem tady je to úplně něco jiného. Vážně útulné místo. Bohužel některé chyby stále zůstaly. Největším mínusem je několik méně kvalitních plastů a nelíbí se mi ani tlačítka pod displejem, která připomínají starý mobilní telefon. Informační systém sice působí trochu zastarale, ale časem se s ním člověk sžije. Pozice za volantem není špatná, ale dokázal bych si představit sedět o kousek níž. Místa je dostatek ve všech směrech vpředu i vzadu a kufr má slušný objem 538 litrů, čímž těsně překonává své německé konkurenty.

Mercedes-Benz E 350 CDI W212 Brabus interiér

Dávka dopingu od Brabusu z něho dělá skvělý dálniční křižník

3.0 litrový šestiválec naftového původů má výkon 265 koní při 3800 otáčkách a točivý moment 620 Nm při 1600-2400 otáčkách. Dynamika mu rozhodně nechybí. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 6.7 sekundy a jede 245 km/h. Nicméně tento kousek dostal dávku dopingu od známého úpravce Mercedesů jménem Brabus. Výsledkem je 313 koní při 3800 a 690 Nm při 1600-2400 otáčkách. Využitelné spektrum otáček zůstalo, jen je pod pravou nohou k dispozici více síly, a to v každém okamžiku. Akcelerace z 0 na 100 km/h se pohybuje okolo 6 sekund a maximální rychlost překračuje 250 km/h. Zajímavé je zrychlení ze 100 na 200 km/h, které se zkrátilo o 7 sekund (z 23 na 16). I když balíček Brabus ECO PowerXtra® slibuje nižší spotřebu, rozdíl jsem nezaznamenal. Kombinovaně s občasnou rychlejší jízdou jezdí za 9 litrů.

Mercedes-Benz E 350 CDI W212 Brabus

Je libo dálniční plavba, rychlý průlet okreskou nebo přejezd polní cesty?

Ve standardním nastavení je vzduchový podvozek Airmatic hezky plavný a za doprovodu kvalitního odhlučnění zajišťuje ukázkově komfortní jízdu. Jen výjimečně ho trochu rozhodí ostřejší příčná nerovnost. V této specifikaci své rivaly jednoznačně překonává. Stejně poklidně se i řídí. Řízení je lehké a má delší převod. Automatická převodovka 7G-TRONIC PLUS řadí neznatelně hladce. Pokud je potřeba projet polní cestu k chatě, žádný problém. Podvozek lze přizvednout o 35 milimetrů. Se zbytkem už si poradí poctivý pohon všech kol 4Matic, který rozděluje sílu v poměru 30:70 až 70:30.

Ve sportovním režimu podvozek ztuhne a přiblíží se o 10 milimetrů k asfaltu. V tu chvíli překypuje jistotou a s E 350 CDI se dá uhánět opravdu vysokým tempem. Nedotáčivosti se sice v určité chvíli vyhnout neumí a na delší převod řízení je potřeba si zvyknout, ale na nedostatek rychlosti si určitě stěžovat nebudete. Na mokru si po přidání plynu hezky pomáhá zadní nápravou, kterou v 90% situací preferuje. Rovinky pak doslova žere díky mamutímu krouťáku a vysokému výkonu. Jen reakce na pádla pod volantem jsou trochu ospalejší.

Nejkouzelnější na tomto Éčku je však to, jakým způsobem zvládá dlouhé dálniční přemisťování. Komfort, ticho a pružný naftový motor, kterému nedělá problém konstantně držet německé tempo 200-250 km/h. Z málokterého auta vystoupíte po mnoha set kilometrech odpočatí, toto Éčko je jedním z nich.

Mercedes-Benz E 350 CDI W212 Brabus

V nepovedené specifikaci umí W212 zklamat, v této okouzlit

Málo vybavené Mercedesy W212 na tužších podvozcích Avantgarde sice mají své kvality, ale pro mě byly vedle konkurence spíše zklamáním. To ale neplatí pro aktuálně testovaný kousek. Ten zvládá všechno. Díky vzduchovému podvozku s ním projedete polní cestu, užijete si dokonalý komfort na dálnicích, ale i potrápíte slabší sportovní auta na okreskách. U toho vás navíc budou masírovat odvětrávaná sedadla a k tomu si můžete užívat koncert díky kvalitnímu ozvučení. Mercedes-Benz E 350 CDI BlueEFFICIENCY W212 Brabus 4Matic Airmatic se mi vracel špatně, zaslouží si 8+ hvězdiček z 10.

Mercedes-Benz E 350 CDI W212 Brabus

Plusy

Skvělá sedadla
Prostorný interiér
Pružnost a síla motoru
Vzduchový podvozek Airmatic
Odhlučnění

Mínusy

Některé méně kvalitní materiály v interiéru
Uvítal bych nižší posed
Pomalejší reakce na pádla pod volantem

Parametry

Motor: 2987 ccm V6 Turbo
Výkon: 313 koní při 3800 ot./min.
Točivý moment: 690 Nm při 1600-2400 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1800 kilogramů
0-100 km/h: 6 sekund
Max. rychlost: 250+ km/h
Spotřeba: 9 l/100 km
Objem kufru: 538 litrů

Mercedes-Benz E 350 CDI W212 Brabus