7 míst, naftový šestiválec, čtyřkolka, vzduchový podvozek a bohatá výbava. To nemůže dopadnout špatně, ne?

Když v roce 2006 přijel Mercedes-Benz GL X164, okamžitě se stal velice populárním. Dokonce kradl i potenciální kupce vlajkové lodi třídy S. Mohla za to jeho široká škála dovedností – spousta místa, až 3 řady sedadel, obří kufr, dobrý výhled ven, vysoká světlá výška a solidní kombinace jízdních vlastností na silnici i mimo ni. První generace však zdaleka nebyla dokonalá. Obzvláště mezi ojetinami už to není žádný med. Často mají vysoké nájezdy a jsou v nedokonalých stavech. Již za nova šlo o auto, které si úplně nerozumělo například s příčnými nerovnostmi, takže si asi dokážete představit, jak jsou na tom unavené, špatně servisované vzduchové podvozky v roce 2022. Jednoduše řečeno, jsou to servisní pasti, do kterých se nevyplatí investovat. Ačkoliv jde stále o charismatická auta, která se na silnici neztratí.

Otázkou tak je, jak na tom bude druhá generace vyráběná v letech 2012 až 2016. Lze totiž najít kousky okolo 850 000 Kč (2022), které jsou s nájezdem lehce přes 100 000 km ve skvělém stavu a mají toho ještě hodně před sebou. Nové kusy startovaly za hranicí 1.8 milionu Kč, ale většina aut svou cenovkou atakovala 2.5 milionu Kč. V dnešní recenzi se tak podíváme na to, jak novější GL jezdí, a jestli může být vhodným kandidátem na post velkého rodinného auta.

Více o historii GL/GLS najdete v článku ZDE.

I po letech vypadá reprezentativně.

Sice tomu je 10 let, co se druhá generace GL ukázala světu, ale stále jde o reprezentativní auto. Věk na něm není znát. Pro někoho může být kladem, že nepůsobí tak dravým, až hulvátským dojmem jako předchůdce. Jde spíše o upraveného elegána, gentlemana v obleku.

 

S Class à la SUV? Bohužel ne, ale zaujme jinak.

Interiér GL se mezigeneračně hodně posunul. Zlepšily se materiály i design. Ovšem některé materiály nejsou hodny luxusního auta, jehož cena za nova hravě překračovala 2.5 milionu Kč. To stejné platí pro ovládání informačního systému a tlačítka pod displejem. Jinak jde o útulné místo, které si posádku hýčká na krátkých i dlouhých trasách. Přední sedadla jsou nadprůměrně komfortní, fajn jsou i ta v druhé řadě a překvapivě dostatek místa je na těch úplně zadních. Kufr má solidní objem 680 litrů. Po sklopení sedadel až 2300 litrů. S vyklopenou třetí řadou má kufr stále délku 55 centimetrů.

Vydat se s ním můžete kamkoliv, ale nic nezvládá na jedničku, „jen“ chvalitebně.

Mnozí si s příchodem nové generace stěžovali, že pod kapotou už není naftový osmiválec, ale pouze „podvyživený“ šestiválec. Já jsem tuto změnu uvítal, protože V8 420 CDI z předešlé generace a menšího ML W164 doslova nenávidím. Nijak zázračně nejede a k tomu žere. Vedle jen mírně pomalejších 320 CDI vůbec nedává smysl, navíc je na tom hůř i se spolehlivostí. Za to 350 BlueTec je fajn motor. Má kultivovaný projev, poskytuje dostačující dynamiku a umí být i úsporný, alespoň na takto velké auto. Při klidné jízdě si řekne o 8 až 10 litrů nafty. Na dálnici a ve městě spotřeba překročí 11 litrů. Motor si skvěle rozumí se sedmistupňovým automatem 7G Tronic a pohonem všech kol 4MATIC. Pokud však očekáváte, že na dálnici všem ukážete zadní světla, musím vás zklamat. Dynamika je čistě průměrná – z 0 na 100 km/h zrychlí za 7.9 sekundy a maximální rychlost je 220 km/h. Výhodou je, že utáhne přívěs o hmotnosti až 3.5 tuny.

U předešlé generace mi krom některých částí interiéru vadil vzduchový podvozek, který na příčných nerovnostech propouštěl rázy do karoserie. To se mezigeneračně velice zlepšilo. Kombinace vzduchového podvozku s adaptivními tlumiči je povedená. Sice na některých nerovnostech i tak zaváhá (na třídu S se rozhodně nechytá), ale na komfort si nikdo stěžovat rozhodně nebude. Pokud se teda nesveze v eSku (se stejným motorem bylo o 200 000 Kč dražší). Podvozku dobře sekunduje odhlučnění. Jenže zase. Mercedes říkal, že jde o eSko v karoserii SUV, a k tomu má i z hlediska odhlučnění daleko. Přirovnání k eSku však berte jen jako malé, bezvýznamné rýpnutí.

V zatáčkách se drží statečně, ale brzké nedotáčivosti se vyhnout neumí. Myslel jsem, že si díky čtyřkolce alespoň trochu zablbnu na sněhu, ale nelze zcela deaktivovat ESP, takže smůla. Svižnější jízda mu nevadí, ale určitě nesluší. Lepší je zklidnit a užívat si všudypřítomného klidu na palubě.

Pokud narazíte na kus s příplatkovým paketem On & Off road, GL se nezalekne ani náročnějšího terénu. V tomto balíčku je především zakrytovaný podvozek a uzávěrka středového diferenciálu (zbylé uzávěrky nahrazuje systém přibrzďující jednotlivá kola). Světlá výška se může dofouknout až na 306 milimetrů, díky čemuž se GL zvládá brodit hloubkou až 600 milimetrů. Nájezdový úhel vpředu je 30 stupňů, ten vzadu 25 stupňů a přejezdový 20 stupňů. Pokud obujete dobré gumy a nepoložíte toho dlouhána s rozvorem 3075 milimetrů na břicho, dojedete daleko. Na nějaké bláznivé dobývání divočiny to však není. Konkurenční Range Rover je v tomto směru dál.

Mercedes GL 350 BlueTec X165 je všehochuť, která má co nabídnout, ale dokonalá není

Interiér je praktický a kvalitní, ale neoslní. Podvozek je komfortní, ale brada vám nespadne. Motor je fajn, ale dynamikou nenadchne. Jízdní vlastnosti jsou dobré, ale svižnější jízda mu nesluší. Terénu se nebojí, ale ke špičce se rozhodně řadit nemůže. GL 350 BlueTec zvládá vše tak nějak chvalitebně, nic na výbornou. Jenže když si vezmete, co všechno dokáže, a jak dané dovednosti kombinuje, je to vlastně super výsledek. Věřím, že pro mnoho lidí ideální celoroční společník na každý den. Alespoň do té doby, než se z něho stane neudržovaná vyjetina a kasička, jako z velké části jeho předchůdců. Mercedes GL 350 BlueTec X165 si zaslouží 7 z 10 hvězdiček.

Vůz byl zapůjčen od společnosti Auto ESA.

Plusy

Velice prostorný interiér ve všech třech řadách sedadel
Spolupráce motoru a převodovky
Zvládá téměř všechno
Utáhne až 3.5 tuny

Mínusy

Některé materiály v interiéru
Při svižnější jízdě působí neohrabaně
Občas si bouchne na ostřejší příčné nerovnosti

Technické parametry

Motor: 2987 ccm V6 Turbo
Výkon: 258 koní při 3800 ot./min.
Točivý moment: 620 Nm při 1600-2400 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 2445 kilogramů
0-100 km/h: 7.9 sekundy
Maximální rychlost: 220 km/h
Spotřeba: 9-12 litrů
Objem kufru: 680/2300 litrů