Prémiový Mercedes GLB se cenou vyrovná konkurentům od lidových značek

Nejen české rodiny mají v oblibě SUV. Proto na našich silnicích potkáte tolik vozů Škoda Kodiaq nebo Volkswagen Tiguan. Nicméně skoro nenarazíte na Mercedes GLB. Málokoho totiž napadne poohlížet se po Mercedesu. Vedle neprémiových značek přece bude mnohem vyšší cena. Avšak to není pravda, protože GLB 200 d koupíte od 1 103 520 Kč, hezky nakonfigurovaný kus okolo 1 300 000 Kč. Obdobné částky dáte i za podobně vybavený Volkswagen Tiguan 2.0 TDI. Už začínáte přemýšlet, že byste se na tohoto Medvěda zašli podívat? Určitě neváhejte, protože toto auto se vážně povedlo. Ale prvně si přečtěte tuto recenzi GLB 200 d.

Designem připomíná vlajkovou loď GLS, inspiruje se i u GLK z roku 2008

Vzpomínáte na GLK X204, které se prodávalo v letech 2008 až 2015? Toto kompaktní SUV umělo zapůsobit „krabicovými“ tvary, přičemž tímto stylem se inspiruje i GLB vyráběné od roku 2019. Už však nemá ostře řezané hrany, ale oblejší linky, které připomínají vlajkovou loď GLS. Délkou 4634 milimetrů o 125 milimetrů překonává VW Tiguan, o 63 milimetrů zaostává za Škoda Kodiaq, takže o žádného prcka nejde. Je to sympatický společník, umí zaujmout, obzvláště v té zářivě modré metalíze Galaxy.

Interiér potěší kvalitou, ale i místem na zadních sedadlech

Říkáte si, že Kodiaq a Tiguan mají hezký interiér? Tak si jděte sednout do GLB. Uvnitř zaujmou nejen kvalitní materiály, ale i jejich výborné zpracování. Líbí se mi dvojice displejů, které jsou tak akorát velké. Informační systém je poměrně přehledný a ovládat ho lze nejen dotykově, ale i ovladačem na středovém tunelu nebo hlasově. Sedadla jsou sice tužší, ale záda vás z nich nebudou bolet ani po dlouhých cestách. Navíc mají na svědomí docela slušnou pozici za volantem, díky které je dobrý výhled do všech stran. Mile mě překvapila zadní sedadla, ta lze nastavovat nejen podélně, ale i sklon jejich opěradel. Vzadu se sedí trochu výš, ale místa je dostatek ve všech směrech, na nohy doslova hromada. Dobře promyšlené jsou odkládací plochy. Zavazadlový prostor má slušný objem 560 litrů, případně 1755 litrů se sklopenými sedadly, ale za konkurencí mírně zaostává. Kodiaq poskytuje vyšší hodnoty 835, respektive 2065 litrů, Tiguan 615 a 1655 litrů. Výhodou je, že stejně jako Kodiaq může mít třetí řadu sedadel.

Mercedes by měl být tišší a pohodlnější, ale v dané cenové kategorii je to pořád fajn

Když se řekne Mercedes, představíte si ticho a pohodlí. Tím GLB bohužel okouzlit neumí, ale je potřeba myslet na to, že jde o auto, které pořídíte už od 1 055 120 Kč, takže cenou se řadí mezi neprémiová SUV. Podvozek má tužší naladění, ale pokud nejedete po úplně rozbombardované silnici, stále je dostatečně komfortní. Bohužel nejlepší není odhlučnění při rychlostech nad 130 km/h, a to jak aerodynamické, tak od kol. Někde se holt šetřit muselo. Naopak velmi dobré jsou jízdní vlastnosti. GLB skvěle zatáčí, je stabilní a jisté za každé situace. Lehké řízení je přesné a předek na něho ochotně reaguje.

Vznětový čtyřválec o objemu 2.0-litrů s přeplňováním sice nemá nejkultivovanější chod, ale bezkonkurenční je spotřeba. Okresky zvládá za 4.5 l/100 km, dálnice pod 6 a město za 6.5. Kombinovaně se bez problému dostane pod 6 litrů, a to i s občasným prošlápnutím plynu. Motor si skvěle rozumí s osmistupňovou dvouspojkovou převodovkou, která řadí nejen hladce, ale hlavně chytře. Dynamika 110 kW a 320 Nm je dostačující, není to žádný dravec, ale na rodinné auto úplně stačí.

Potěšeni budete i mimo asfalt. S polní cestou si poradí hravě, protože má světlou výšku 200 milimetrů, čímž o 6 milimetrů překonává českého miláčka Škoda Kodiaq. V náročnějším terénu může být limitující pohon pouze předních kol. Pohon všech kol 4Matic je k dispozici za příplatek, přičemž patří k těm nejlepším čtyřkolkám v dané kategorii.

Hledáte rodinné SUV? GLB je ideálním autem, které nezapadne v davu

Pokud hledáte rodinné SUV, určitě do výběru zařaďte Mercedes-Benz GLB. Nejenže stojí podobně jako neprémiová konkurence, ale k tomu ho nepotkáte na každém rohu. Díky tomu se neokouká a budete se na něho rádi dívat i po letech. Navíc jde o praktické auto, které dobře jezdí. V ničem sice výrazně nevyniká, ale zároveň nemá žádné podstatné mínusy. 7 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Hezký a kvalitně zpracovaný interiér

  • Místo na zadních sedadlech

  • Posuvná sedadla s polohovatelnými opěradly vzadu

  • Jistota v zatáčkách

  • Nízká spotřeba

  • Chytrá a hladce řadící automatická převodovka

  • Příznivá cena

  • Na rozbité silnici tužší podvozek

  • Zvýšená hlučnost při rychlostech nad 130 km/h (od kol a aerodynamika)

  • Zvuk naftového čtyřválce pronikající do kabiny

Technické parametry

Motor: 1950 ccm L4 Turbo
Výkon: 150 koní při 3400-4440 ot./min.
Točivý moment: 320 Nm při 1400-2600 ot.úmin.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1605 kilogramů
0-100 km/h: 9 sekund
Maximální rychlost: 204 km/h
Spotřeba: 5-6 l/100 km
Objem kufru: 560/1755 litrů

Fotogalerie: Mercedes-Benz GLB 200 d X247