Dobrodružství s obytnými auty se dá snadno podlehnout

Nikdy jsem obytným autům neholdoval. Začal jsem jim přicházet na chuť v době, kdy jsem měl na test úžasné Mitsubishi L200 Rock Proof Evo 2 a cestovatelsky upravený VW Multivan. Zcela jsem si je oblíbil, když jsem začal fotit pro společnost Campiri, která se zabývá především půjčováním, ale i servisem a úpravou obytných aut. V posledních dnech se mi do rukou dostalo asi šest vozů Mercedes-Benz Marco Polo v různých specifikacích. Proto jsem si řekl, že by byla škoda, nepodělit se o zkušenost s nimi. V dnešní recenzi se podíváme na Mercedesy třídy V Marco Polo, které v lidech budí zvědavost.

Interiér není nejmodernější, ale za to je skvěle využitelný

Véčko sice není nejmladší, alespoň vedle nového Multivana, který jsem testoval v hybridním provedení s vestavbou Egoe, ale stále umí zaujmout. Zvenku nepůsobí tak futuristicky, ale vypadá o poznání elegantněji. Palubní deska i informačním systém vychází z třídy C, takže použité materiály jsou až na pár plastů kvalitní, solidní je i zpracování. Na rozložení ovládacích prvků si nemůžu stěžovat. Po nějakém čase si začínám rozumět i s dotykovou obrazovkou a jejím systémem. V sedadlech s dvojicí loketních opěrek se dá pohodlně uvelebit a člověk z nich není rozmazaný ani po dlouhých cestách. Vrcholně vybavené kusy mají AMG paket, adaptivní tempomat, skvělé LED světlomety, vyhřívání sedadel, nezávislé topení a mnoho dalšího.

Ve střešním stanu se vyspí dva cestující, ale přístup je oříšek

Střešní stan Westfalia se u všech variant vysunuje stejně – stačí ho odjistit u řidiče i spolujezdce a zatlačit nahoru. Avšak k tomu, abyste se na horní lůžko o rozměrech 205 x 113 cm dostali, musíte být trochu v kondici. Nejsnadněji se do stanu šplhá přes přední sedadla. Pro zasunutí střechy stačí zatlačit na pravou stěnu, zatáhnout za popruh uprostřed a zacvaknout pojistky. Spousta kusů má navíc přimontovanou markýzu.

Pohodlná dodávka, která umí zatáčet

Mercedes třídy V patří mezi řidičsky nejpříjemnější malé dodávky a minibusy. Pro dobrodružné provedení Marco Polo to platí dvojnásob. Komfortní podvozek člověk automaticky očekává, je to přece Mercedes, ale mile mě překvapilo odhlučnění. Myslel jsem si, že bude výraznější hluk od vysunovací, z části plátěné střechy, ale cestování rychlostmi okolo 130 km/h je naprosto pohodové. Zatímco verze 200d a 220d jsou spíše pro klidné řidiče, tak 250d a naftovému 300d nedělá problém uhánět rychlostmi přes 170 km/h. Často navíc mají připlacený pohon všech kol 4Matic. Jinak je V Class zadokolka. Motory jsou kultivované a do kabiny se přenáší minimum vibrací. Dobře si rozumí s devítistupňovými automaty, které sice nejsou nejrychlejší, ale řadí chytře a hladce. Véčko se chová dobře i v zatáčkách. Na okresce se s trochou umu budete držet klasických osobáků, jen počítejte s výraznější nedotáčivostí. Vše dokáže ještě vylepšit příplatkový vzduchový podvozek. Průměrná spotřeba je u všech verzí podobná. Počítejte s 8 až 9 litry. Čtyřkolky jsou o chlup žíznivější.

Marco Polo Horizon je pracant, ve kterém se pohodlně vyspíte

Střední výbavový stupeň Horizon na první pohled není nijak speciální. Že jde o Marco Polo, poznáte jen podle výsuvné střechy a nápisu na zádi. Různé vychytávky však má. Za zmínku stojí například otočná sedadla vpředu a rozkládací stolek vzadu. Výhodou tohoto provedení je, že může mít i třetí řadu sedadel a standardní zavazadlový prostor, takže se dá využívat k běžnému jezdění.

Marco Polo Horizon s vestavbou Egoe je ideální kompromis

Velmi zajímavou, za mě možná nejlepší volbou, je klasické provedení s vestavbou Egoe v ceně okolo 100 000 Kč, kterou vám dokáží namontovat do různých typů aut právě v Campiri. Klasický box zahrnuje dřez, lednici, sprchu se zásobníkem na 24 litrů vody a několik šuplíků i odkládacích prostorů. Na sklopená sedadla lze rozložit matraci, čímž vzniknou dvě místa na spaní (další dvě jsou ve výsuvné střeše). V autě se tak docela pohodlně vyspí až čtyři osoby. Jen na sklopení zadních sedadel to chce dost síly. S vestavbou Egoe se dobře manipuluje. Zároveň přináší ještě jednu velkou výhodu. Lze ji vymontovat, čímž z Marco Pola uděláte minibus, nebo vyndáte i sedadla a máte praktickou dodávku.

Vrcholné Marco Polo je luxusní dobrodruh, ale už ne auto na běžné jezdění

Nejluxusnější Marco Polo má na pevno zabudovanou kuchyňku. Pokud auto využíváte jen k dobrodružnému cestování, je to ideální volba. Jestli ho chcete mít pro každodenní jezdění, už přicházíte o většinu benefitů Véčka. Menší je zavazadlový prostor a kabina je užší. Čtveřice sedadel je pohodlná, přičemž ta zadní se dají elektricky sklopit. Přes ně se rozloží matrace a vznikne další místo ke spaní, stejně jako u Egoe, jen užší kvůli kuchyňce (203 x 113 cm). Originální zástavba je uživatelsky přívětivá. Posádka může využívat lednici, dvojici plynových vařičů a spoustu úložných prostorů. Dřez s kohoutkem má vodní nádrž na 38 litrů, odpadní má 40 litrů, lze připojit i venkovní sprchu. Samozřejmostí je zásuvka, kterou můžou mít i ostatní varianty.

Marco Polo 200 d, 220 d, 250 d i 300 d jsou čtyřválce, jaké jsou jejich ceny?

Verze 200d (100 kW/136 koní) v základní výbavě Activity startuje na 1 396 945 Kč. 220d (120 kW/163 koní) – 1 442 925 Kč, 250d (140 kW/190 koní) – 1 471 360 Kč a 300d (174 kW/237 koní) – 1 547 590 Kč.
Zatímco Activity vychází z pracovní dodávky Vito, Horizon už z osobní třídy V. Horizon je dostupný od motorizace 220d – 1 667 985 Kč. 250d stojí 1 815 605 Kč a 300d 1 899 700 Kč.
Vrchol Marco Polo je taktéž dostupný od 220d – 1 849 485 Kč. 250d – 1 978 350 Kč a 300d – 2 063 655 Kč. Za pohon všech kol si připlatíte přes 150 000 Kč.

Jakou variantu Marco Polo vybrat?

Pokud rádi cestujete a nechcete být uvěznění v hotelu, vřele vám doporučuji zajet do Capiri pro Marco Polo. Tam si můžete prohlídnout všechny varianty. Potom jen sedněte a vyrazte za dobrodružstvím plným nevšedních zážitků. A aby cesta stála za to, sáhnul bych po vrcholném provedeni s jedním z výkonnějších motorů. Jestli byste si Marco Polo rádi koupili, dobře si rozmyslete, jestli opravdu chcete verzi s kuchyňkou. Ta je totiž značně omezující vždy, když zrovna nepoznáváte svět. V takovém případě bych koukal po Horizon s vestavbou Egoe, která nabízí podobné možnosti jako vlajková loď, ale má praktičtější kabinu a posuvné dveře na obou stranách. Navíc ji můžete mimo sezónu vymontovat, čímž získáte klasické Véčko. Všeobecně si Marco Polo zaslouží 8 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Komfortní podvozek a slušné odhlučnění

  • Velmi dobré jízdní vlastnosti

  • Nízká spotřeba

  • Uživatelská přívětivost

  • Bohatá kempovací výbava

  • Zvýšená hlučnost nad 130 km/h

  • Vysoká cena

Technické parametry

Motor: 1950 ccm L4 Turbo
Výkon: 136, 163, 190 nebo 237 koní
Točivý moment: 330, 380, 440 nebo 500 Nm
Převodovka: 9-st. automatická
Pohon: RWD nebo AWD
Hmotnost: +/− 2500 kilogramů
0-100 km/h: 13.8-7.8 sekundy
Maximální rychlost: 183, 190, 204 nebo 215 km/h
Spotřeba: 8-9 l na 100 km
Objem kufru: 670-1030/4630 litrů

Fotogalerie: Mercedes-Benz Marco Polo Horizon a vestavba Egoe

Fotogalerie: Mercedes-Benz Marco Polo s kuchyňkou