Mercedes-Benz třídy S je vlajkovou lodí značky. Námitky elektronautů řvoucí trojici písmen EQS nepřijímám, GLS od kolotočářů už vůbec ne.

Mercedes-Benz třídy S W223 (V223 pro Long s prodlouženým rozvorem a Z223 pro Maybach) je tím nejlepším, co stuttgartská automobilka nabízí. Za vlajkovou loď by se sice dal považovat elektromobil EQS, ale dokud tradiční rod S nevymře, bude pro mě královským modelem limuzína se spalovacím motorem. A jestli na mě nějaký kolotočář vytáhne kabinu od lanovky jménem GLS, vpravo nahoře je křížek. Do dnešní recenze přijela třída S v základní benzinové motorizaci S 450 4MATIC Long. Výbava je průměrná, ale rovnou vám můžu prozradit, že i takto nakonfigurované eSko je vesmírným plavidlem, které překonává 99.99% aut na silnicích. Takže se pohodlně usaďte, ať si navodíte atmosféru luxusních limuzín, a pusťte se do čtení.

Třída S nejde cestou revoluce, ale evoluce.

Zatímco BMW se s řadou 7 G70 vydalo cestou extravagance, eSko W223 nepřijíždí s žádnými módními výstřelky. Mercedes už dlouhá léta nesází na designovou revoluci, ale spíše evoluci, což konzervativnější zákazníci ocení. A ono to funguje. Je to vznešená limuzína, která na parkovišti mezi běžnými auty rozhodně vyčnívá, ale ne tím „vulgárním“ způsobem jako BMW.

Třída S 450 L 4MATIC startuje na 3 276 680 Kč, přičemž se slušnou výbavou vyjde o 500 000 Kč dráž, rozvášní-li se člověk v konfigurátoru jen trochu více, bez mrknutí oka překročí 4 000 000 Kč. Například Linie AMG zahrnující sportovně střižené nárazníky, 19″ kola AMG, větší brzdy vpředu a tříramenný volant, stojí 182 749 Kč. Kdybyste chtěli ušetřit a pořídit krátkou verzi s naftovou motorizací, zas tak moc si nepomůžete, protože S 350 d vyjde minimálně na 2 936 670 Kč (v Longu 3 047 990 Kč). Navíc, nafta není hodna automobilového krále.

Interiér v béžové kůži nappa je krásný, ale najde se i pár drobností ke kritice.

Interiér je krásný, obzvláště v koženém provedení Exclusive nappa béžová macchiato/šedá magma. Mnozí sice kritizují materiály a zpracování, ale já to tak tragicky nevidím. Ano, ovládání sedadel při hrubším stlačení nepůsobí zrovna hodnotně, taky velká dekorativní lišta na palubní desce při poklepání vydává laciné zvuky, ale při běžném užívání si těchto neduhů člověk nevšimne. Za větší problém považuje dotykovou obrazovku informačního systému. Zprvu působí složitě, ale s trochou cviku se s ní dá pracovat rychle. S čím mám teda problém? Obrazovka je okamžitě nechutně upatlaná, čemuž zabráníte jen tak, že budete jezdit v rukavičkách. Kéž by alespoň to ovládání klimatizace bylo analogové. Já vím, že dotykové ovládání je levnější na výrobu, ale u auta s cenovkou blížící se 4 milionům by se takto šetřit nemuselo. Tím však veškerá kritika eSka končí, protože zbytek je dokonalý. Sedadla se schopností dofukování bočnic jsou fantasticky pohodlná a mají nejlepší masážní funkci, jakou jsem v autech zažil. Volant skvěle padne do rukou, 3D displej místo klasických budíků působí jako ve vesmírné lodi. Cestující vzadu si sedí jako králové, hlavně ten vpravo, který může odsunout sedadlo spolujezdce a užívat si komfort vyrovnávající se první třídě v letadle. Panoramatická střecha a elektrické roletky jsou samozřejmostí. Solidní je i zavazadlový prostor o objemu 540 litrů.

19″ kola zvyšují jízdní komfort, ale nejsou kompatibilní s natáčecí zadní nápravou.

Skvělou volbou jsou 19″ kola s pneumatikami 255/45 R19, která v kombinaci s dokonale naladěným vzduchovým podvozkem Airmatic zajišťují absolutní pohodlí. Na 20″ sice bude vypadat o něco lépe, ale jde-li vám hlavně o komfort, menší disky jsou ideální volbou. Na druhou stranu, Linie AMG není kompatibilní s natáčecí zadní nápravou o 10°, pouze o 4.5°, ale bez 19″ kol, tudíž musíte připlácet za 20″. Bez této šikovné nápravy je eSko trochu nemotornější a více se nedotáčí. Tím ale rozhodně nechci říct, že by se bálo svižné jízdy, protože všem poddaným v běžných autech ukáže záda. Potěšilo mě, že i při agresivnějším stylu jízdy v režimu Sport+ si zachovává svou uhlazenou tvář. Podvozek bez problému pohltí většinu nerovností, přičemž přeplňovaný šestiválec se rozvášní jen decentně, aby nikoho nerušil, ale dal posádce najevo, že pod kapotou není podřadný diesel, nýbrž vznešený benzinový agregát. Dobře, dobře, s tím slovem vznešený jsem to trochu přehnal, protože k tomu by musel mít minimálně o 2 válce více, ale i tak je moc fajn.

Jízdu bych přirovnal k letu tryskáčem, který za tichého ševelení rozráží vzduch a občas se tlumeně otřese při poryvu větru.

V režimu Comfort pohodlí nelze nic vytknout. Vzduchový podvozek Airmatic během testu žádná nerovnost nerozhodila. Na opravdu rozbité silnici se jen tlumeně otřásá. Přirovnal bych to k letu soukromým tryskáčem, který za tichého ševelení rozráží vzduch, přičemž se občas prožene mírnou turbulencí. Tomu sekundují propracovaní asistenti v podobě jízdy v pruzích, částečně autonomního řízení nebo head-up displeje s rozšířenou realitou. Řízení má příjemně nastavený odpor posilovače a auto na něho krásně reaguje. Brzdný účinek nastupuje plynule. Vážně mě nenapadá nic, co by jízdu narušovalo. Člověk si připadá jako na luxusním zaoceánském parníku, jehož pohoupání na vlnách doprovází líbezné tóny linoucí se z houslí známých hudebníků. ESko jako by bylo stvořeno pro mezistátní přesuny za poslechu kvalitní hudby.

Mild-hybridní ústrojí včele s řadovým šestiválcem zajišťuje působivou dynamiku za slušnou spotřebu.

Na 381-koňovou limuzínu s benzinovým motorem je slušná i spotřeba, která se dle stylu jízdy usadí mezi 9 až 13 l/100 km (dlouhodobě). Vděčí za to mild-hybridnímu ústrojí, díky němuž umí vypínat motor a plachtit stovky metrů, někdy i kilometry daleko. Elektromotor tohoto ústrojí přidává dalších 23 koní výkonu. A nemá to vliv jen na spotřebu, ale i dynamiku v přímce.  Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 5 sekund a jede elektronicky omezených 250 km/h. Ze 100 na 200 km/h jsem změřil čas 14.81 sekundy, což je na 2090-kilogramový koráb solidní výkon. Na záda dýchá hot-hatchům typu Renault Mégane Trophy IV nebo Hyundai i30 N Fastback Performance a poráží Volkswagen Passat 2.0 TSI DSG 4Motion. Za ikonickým Audi A8 6.0 W12 D3 zaostává pouze 1.4 sekundy.

Mercedes V223 má jedny z nejlepších světel automobilového světa.

Samotnou kapitolu si zaslouží fantastická světla DIGITAL LIGHT. Ta nerozhodí vůbec nic. Většina aktivních LED světel občas zaváhá, když jsou kolem silnice lampy nebo značky, od nichž se odráží světlo, ale ta od Mercedesu žádný problém nemají. Bezchybně vystiňují protijedoucí vozidla, přičemž mě za celou dobu testování nikdo neproblikl, což je ojedinělé i mezi auty této cenové kategorie. Nejvíc cool je, že dokáží doslova kreslit na silnici. Umí vysvítit přechod pro chodce, šipky, čáry, značky atd. Avšak kvůli legislativě jen na některých trzích, bohužel.

ESko jezdí tak skvěle, navíc je technologicky tak nabité, že mi přijde skoro zbytečné kupovat si mnohonásobně dražší Bentley nebo Rolls-Royce.

Jak už prozradil nadpis, i dokonalost má drobné nedostatky. U eSka jimi je pár laciných materiálů v interiéru, které nejsou hodny limuzíny za cenu okolo 4 milionů. Ale jinak? Jinak je to úžasné auto, na kterém se chyby hledají velmi špatně. Už jsem řídil přes 1000 aut, ale ještě jsem nezažil nic tak komfortního. ESko jezdí tak skvěle, navíc je technologicky tak nabité, že mi přijde skoro zbytečné platit mnohonásobně více za vozy od Bentley a Rolls-Royce. 1 hvězdičku strhávám za některé materiály v interiéru a dotykový displej, který je neustále upatlaný, takže si může odvézt 9 z 10 hvězdiček.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Neuvěřitelně komfortní podvozek

  • Skvělé odhlučnění

  • Kultivovanost hybridního ústrojů

  • Poměr dynamika/spotřeba

  • Okouzlující design interiéru

  • Pohodlná sedadla s aktivními bočnicemi a masážní funkcí

  • Vyspělé LED světlomety

  • Dotyková obrazovka je extrémně náchylná na ušpinění

  • Pár lacinějších materiálů v interiéru

  • Bez natáčecí zadní nápravy má velký poloměr otáčení a je nedotáčivější

Technické parametry

Motor: 2999 ccm L6 turbo + elektromotor
Výkon: 381 + 23 koní elektromotor
Točivý moment: 500 Nm
Převodovka: 9-st. automatická
Pohon: RWD
Hmotnost: 2090 kilogramů
0-100 km/h: 5 sekund
Maximální rychlost: 250 km/h
Průměrná spotřeba: 9-13 l/100 km
Objem kufru: 540 litrů

Fotogalerie: Mercedes-Benz S 450 4MATIC L V223