V dáli se pod ostrými paprsky slunce třpytí televizní vysílač na Ještědu. Přede mnou je pětikilometrové stoupání a spousta zatáček, já v rukou svírám tlustý věnec volantu a pod pravou nohou mám stádo 455 nafetovaných koní toužících po další injekci benzínu. Dlaně mám zpocené, adrenalinu víc jak červených krvinek… Když v tom se zakouří od zadních pneumatik a já jsem v doprovodu mocného barytonu katapultovaný vpřed. Na tváři mám úsměv od ucha k uchu, a to zdaleka netuším, co mě ještě čeká. Po prudké akceleraci přichází agresivní decelerace a v momentě mám oči vypouklé podobně, jako když jsem poprvé v životě viděl ženská ňadra. Následuje série rychlých i pomalých zatáček, které projíždím s lehce vlající zádí… Vždyť to auto působí jako opravdový sporťák! Sotva se stíhám po třetí nadechnout a jsem na parkovišti pod Ještědem. Až po dalších pěti minutách si uvědomuji, že jsem dost možná držel pod krkem nejlepší auto ve svojí kariéře.

Na první pohled je to jednoduchý elegán. Žádné vyzývavé tvary, ale moderní čisté linky doplněné o trochu agrese. Uvnitř si připadám jako v Buckinghamském paláci. Vypadá moderně, ale zároveň dokáže lehce připomenout atmosféru aut z minulého století. Má příjemný volant a vynikající sedadla, vlastně křesla, která umějí několik druhů masáží. Nechybí ani luxusní audio, dvojitá skla pro lepší odhlučnění a spousta inovativních systémů.

ESko se chová fantasticky všude a za jakýchkoliv podmínek. Při cestě do práce po zacpané Praze vítám vynikající komfort podvozku, skvělé odhlučnění a hlavně asistent jízdy v kolonách, díky kterému můžu ještě polo-spát a pomalu se probouzet. Chladná rána mi v něm chybí jen kvalitní kávovar.

Po práci si užívám osvěžujícího vzduchu se staženou střechou a usmívám se nad dunivým zvukem V8. Do kabiny díky větrným deflektorům vůbec nefouká a jízda se dá přirovnat k posezení na horské chatě. Cestou se stavuji do obchodu na týdenní nákup a do kufru se nečekaně všechno vleze. Na zadní sedadla bez problému posadím kamarády nebo dvě milenky.

S nataženou střechou je eSko dokonale odhlučněné a vůbec si nepřipadám jako v kabrioletu. Pokud bych vám zavázal oči a posadil na místo spolujezdce, mysleli byste si, že jedete v klasickém eSku. A ten zátah motoru. Stačí jen lehce polechtat plyn a ze 130 se okamžitě odpíchne na 200 km/h. Osmiválec nepolevuje až do 250 km/h, kdy zasáhne omezovač.

Jak jste si mohli všimnout v prvním odstavci, tak S 500 Cabriolet nebude žádný lenoch ani na klikatých okreskách, a to i navzdory velmi vysoké hmotnosti. Za to vděčí hlavně podvozku Airmatic, který je odladěný tak, jak jsem to ještě nikdy nezažil. Ve sportovním režimu se v zatáčkách vůbec nenaklání a hlavně se doslova lepí k asfaltu. Překypuje naprostou jistotou, až na tachometru zhlížím adrenalinově vypadající čísla. Pasáže s rychlými zatáčkami doslova prolétám s pocitem jako v supersportu a ve vracečkách nejpomalejší taky nejsem.

Řízení je přesné, rychlé, docela tuhé, ale chybí mu více zpětné vazby. Převodovka řadí bez postřehnutí a podle stylu jízdy vždy přesně ví, který stupeň zrovna zvolit. Brzdy jsou silné a neztrácí účinek ani při ostřejším zacházení.

Mercedes.Benz S 500 Cabriolet v reálném světě nemá konkurenci. Je nadprůměrně rychlý, má líbivý zvuk, umí skvěle zatáčet, je velmi pohodlný, tichý, prostorný, má spoustu bezpečnostních systémů, všechno je z kvalitních materiálů a vlastně mě nenapadá jediná věc, kterou by neplnil na jedničku. Můžete s ním jezdit každé ráno do práce, potom si užít trochu větru ve vlasech, zdolat nádhernou okresku v horách a večer ho zaparkovat před bar a při pohledu na něho popíjet kvalitní whiskey a balit holky. Druhý den se vzbudíte a s přítelkyní můžete odjet na prodloužený víkend do Itálie. Je to jedno z nejlepších aut na světě, lepší budou už jen verze AMG. 10 hvězdiček je málo.

Hodnocení WikiCars

  •  všechno

  • nic

Technické parametry

Motor4663 ccm V8 BiTurbo
Výkon455 koní při 5250-5500 ot./min.
Točivý moment700 Nm při 1800-3500 ot./min.
Převodovka7-st. automatická
PohonRWD
Hmotnost2090 kilogramů
0-100 km/h4.6 sekundy
Maximální rychlost250 km/h
Průměrná spotřeba13 litrů
Objem kufru399 litrů