Recenze – Mercedes-Benz S 63 AMG Coupé 4Matic: Bojím se, že nebudu tak nadšený jako z S 500 Cabriolet, proč?

Když se mi zákazník ozval, že chce nafotit Mercedes-Benz S 63 AMG Coupé 4Matic (C217) k prodeji, opravdu jsem se těšil. V mých začátcích jsem měl možnost týden testovat S 500 Cabriolet (A217), který doposud považuji za jedno z nejdokonalejších aut. Miloval jsem, jak byl komfortní i při tempech, za jaká by se nestyděl kdejaký sporťák, a to vše s otevřeným nebem nad hlavou. Takže jsem byl velmi zvědavý, co řeknu na jeho sourozence, protože ten je nejen svalnatější, ale taky má pohon všech kol. Rovnou vám můžu prozradit, že do AMG jsem sedal s mírnou obavou. Co když nebudu vystupovat tak spokojený jako z Pětistovky bez podprsenky? Bojím se, že AMG nebude mít tu jemnou duši, při pohodových tempech bude napjatější, a zábavu při těch rychlých zhatí čtyřkolka, navíc nemá stahovací střechu.

S Coupé možná připomíná levnější C a E Coupé, ale v tom tkví jeho kouzlo. Je umění vyrobit jedno z nejluxusnějších aut planety, které splyne s davem.

Někdo to ocení, někdo kvůli tomu moderní Mercedesy zavrhuje. S Coupé připomíná levnější C a E Coupé, a to i navzdory tomu, že je mnohem větší a má spoustu jedinečných detailů. Například mezi LED diodami jsou krystaly křišťálu Swarovski. Samotným světlům s názvem LED INTELLIGENT LIGHT SYSTEM není co vytknout, svítí výborně, ale taky umí velmi schopně vystínit protijedoucí vozidla. Podle mě je S Coupé geniálním počinem, protože je umění stvořit jedno z nejluxusnějších coupé planety, které dokáže splynout s davem.

Interiéru třídy S Coupé není co vytknout, jen na parkovací kameře je znát dekáda stáří.

Jelikož jde o limuzínu v kompaktním a stylovějším balení, těšit se můžete na absolutní přepych. Dobrou pozici za volantem zajišťují masážní sedadla s vyhříváním/odvětráváním a dynamickým dofukováním bočního vedení. S vašimi větry bude zdatně bojovat systém rozstřikující parfém do klimatizace. Řeči přítelkyně, že jedete moc rychle, okamžitě utiší nejen burácející osmiválec, ale i audio Burmester s 24 reproduktory o výkonu 1 540 W. Pokud jste si mysleli, že výdech topení v hlavových opěrkách má pouze roadster SL, jste na omylu, může ho mít i S Coupé, avšak tomuto kousku chybí.

Největší mínus S 63 AMG? 4Matic nešel kombinovat s lepším podvozkem Magic Body Control.

Mé první seznámení s autem proběhlo na silnicích v okolí pražských Štěrbohol, které neoplývají zrovna kvalitním asfaltem. Bez mučení se přiznám, že v tomto směru mě S 63 AMG Coupé zklamal. Jde o velmi komfortní a plavné auto, které podobně jako nedávno testované BMW 750Ld xDrive M Sport nezvládá filtrovat příčné nerovnosti. Důvod? Recenzovaný Medvěd nemá hydraulický podvozek Magic Body Control, který čte silnici před sebou. Je škoda, že verze s pohonem všech kol 4Matic mají výhradně vzduchový Airmatic. Řešení? Vyhýbejte se pražským kráterům, nebo si pořiďte zadokolku. Naštěstí, při vyšších mimoměstských rychlostech už vzduchový podvozek funguje výborně, dává pocit, že levitujete nad asfaltem. Kritika rozhodně nepoputuje k odhlučnění, to patří k tomu nejlepšímu co automobilový svět nabízí. V eSku je totiž úplně jedno, jestli jedete 80, 160 nebo 240 km/h, za každé situace je ticho jako v kostele.

Na pádla pomalu reagující převodovka AMG SPEEDSHIFT MCT kazí jinak vynikající dojem z pohonného ústrojí.

Dle mnoha zahraničních srovnávacích testů je S 63 Coupé tím nejlepším luxusním coupé planety, nebo alespoň jedním z nich. Dokonce ani Mercedes od ukončení výroby v roce 2021 nepředstavil podobné auto. Nepřímým nástupcem je AMG GT druhé generace C192 spojující dva zaniklé světy – AMG GT první generace C190 a S Coupé C217, ale to je zaměřené spíše na sport, nikoli luxus a komfort. Ačkoliv je S Coupé považováno za něco dokonalého, chybám se vyhnout nedokáže. Rychlejší by totiž ne mohla, ale měla být sedmistupňová převodovka AMG SPEEDSHIFT MCT, respektive její reakce na pádla pod volantem. Zajímavostí je, že jde o přepracovaný 7G-Tronic Plus se spojkou místo hydrodynamického měniče točivého momentu.

5.5 V8 BiTurbo je zkrocené monstrum, Kronos uvězněný v Tartarosu.

5.5 V8 BiTurbo (M157) je zkrocené monstrum, Kronos uvězněný v Tartarosu. Krotí ho především pohon všech kol, který dovolí decentní sklouznutí, ale jinak je soustředěný hlavně na zajištění absolutní přilnavosti za všech okolností. A funguje to velmi dobře, eSko jako by nevážilo přes 2, ale do 2 tun, chová se jako o kategorii menší auto ochotně poslouchající pokyny přesného řízení. K rychlé jízdě stačí málo, šlapat na plyn a točit volantem, ale pozor, v krizových situacích stále krotíte tank, a fyzika funguje.

Motor má hromadu síly v celém spektru otáček, čemuž napovídá i točivý moment 900 Nm dostupný při 2250-3750 ot./min. Stádo 585 koní cválá na plno při 5500 ot./min. Omezovač zasahuje u hranice 6500 ot./min., ale reálně je nejlepší řadit klidně o 500 a více otáček dříve, protože nějakou zázračnou špičku tato jednotka nemá. Budete-li se hnát do červeného pole v manuálním režimu řazení, projeví se i neduh na pádla pomalu reagující převodovky, takže se nezřídka kdy opřete o omezovač. Abych automat jen nehanil, pochvalu si zaslouží za rychlost samotného řazení, jeho inteligenci v automatických režimech, ale i to, jak pevně spojuje motor s koly. Nemusíte se bát žádných ztrát jako u automatů s hydrodynamickým měničem, reakce na plyn je hezky ostrá.

Zajímají vás čísla? Z 0 na 100 km/h zrychlí za 3.9 sekundy, což je brutalita, na supersportovní AMG GT S (C190) ze stejné doby ztrácí jen 1 desetinu. Maximální rychlost? Standardně elektronický omezovač zasahuje při 250 km/h, ale šlo připlatit posunutí na 300 km/h.

Jediné, na co se u tohoto auta nemůžete spolehnout, jsou brzdy. Ačkoliv jsou vpředu šestipístky zakusující se do 390 milimetrových kotoučů, rychle vadnou.

Chcete-li koupit ojetý Mercedes S 63 AMG Coupé v dobrém stavu, připravte si zhruba 1 500 000 Kč.

Ačkoliv na inzertních serverech najdete pár S 63 AMG Coupé s cenou startující za hranicí 1.1 milionu korun, připravte si radši o půl milionu více, protože nejlevnější kusy mají nejezděno přes 200 000 kilometrů, což se může odrazit na servisu. A to je stále přijatelná částka za auto, které v roce 2015 startovalo jen kousek pod 5 miliony. Za slabší S 500 v základní výbavě jste zaplatili necelých 3.5 milionu, dnes ho koupíte za 1 milion a více. Za vrcholný model S 65 AMG dáte přinejmenším 2.5 milionu, přičemž cena nového byla necelých 7 milionů.

Mercedes-Benz třídy S Coupé patří mezi nejúžasnější coupé historie. Dost se však liší podle toho, jakou verzi si vyberete. Mé doporučení? Pokud chcete rychlé a nadpřirozeně komfortní GT, vezměte S 500. Kvůli spolehlivosti motoru ideálně po faceliftu. Chcete-li to nejrychlejší a nejkomfortnější přemisťovadlo do všech podmínek, jděte pro testované AMG se čtyřkolkou. Dřímá-li ve vás alespoň malý kousek chuligána, volil bych S 63 s pohonem zadních kol, ale nejen kvůli přidanému adrenalinu, ale hlavně pro lepší podvozek Magic Body Control. Opět, máte-li možnost zvýšit budget pro koupi auta, šel bych pro spolehlivější 4.0 V8 BiTurbo, který je v AMG S 63 po modernizaci (už jen 4×4). Za zmínku stojí ještě S 65 AMG s ikonickým 6.0 V12 BiTurbo, toto auto sice nejezdí lépe než ostatní varianty, ale má nepřekonatelnou prestiž, V12 se k velkému coupé vyloženě hodí.

Dnes ho sice koupíte za sympatickou cenu 1.5 milionu, ale připravte se, že budete servisovat ojetinu, jejíž původní cena hrubě překračovala 5 milionů.

Ačkoliv S Coupé není žádný mlaďoch, na trhu je dlouhých 10 let (2014-2020), v interiéru jsem nezaznamenal žádné pazvuky, které by prozrazovaly odfláknuté zpracování. Trochu povrzávaly řidičovy dveře, což je drobnost. Nezaznamenal jsem ani jiný problém s funkčností čehokoliv, možná jen vzduchový podvozek za mlada nerovnosti filtroval nepatrně lépe. Dle majitele není ani výrazněji zvýšená spotřeba oleje.

Snažil jsem se zjistit, jak je na tom S 63 AMG Coupé se spolehlivostí. Z oficiálního zastoupení jsem žádné informace nedostal, z různých servisů pouze to, že k nim tato auta skoro nejezdí, tím pádem daty nedisponují. Naštěstí se mi ozval Patrik z Facebook skupiny Mercedes-Benz klub Česká republika, který pro jeden z autorizáků dlouhé roky pracuje. K třídě S, ale hlavně motoru 5.5 V8 BiTurbo M157, vám vzkazuje následující: „Jelikož AMG motor M157 vychází z M278, trápí ho i podobné problémy. Trpí na vydírání válců a natahování rozvodových řetězů. Velmi důležitou roli hraje to, jak se řidič k motoru chová, ale taky, jak ho servisuje. Důležité je poctivě zahřívat, dochlazovat a předčasně měnit olej. V našem servisu se objevily dva extrémy. GLS 63 AMG X166 najezdil jen 20 000 kilometrů, a majitel už řešil vysokou spotřebu oleje. My jsme zjistili, že má vydřený jeden válec. Mohlo jít o nějakou výrobní vadu, ale je běžné, že okolo nájezdu 100 000 kilometrů bývají válce vydřené. Dalším extrémem, v dobrém slova smyslu, byl S 63 AMG W222. Pán sice využíval potenciál auta, ale hezky se o něho staral. Do 200 000 kilometrů byla spotřeba oleje v toleranci, poté se začala zvyšovat, až to přerostlo do neúnosné fáze, kdy navíc odcházely svíčky a cívky. Jediným možným řešením byla výměna motoru, tehdy tuším za 1 500 000 Kč. Vzpomínám si ještě na jeden případ, taktéž šlo o S 63 AMG W222. Při 180 000 kilometrech přijel zákazník kvůli vysoké spotřebě oleje. Zjistili jsme vytahané rozvody a vydřené válce, jak jinak. Pro jeho štěstí bylo auto v záruce, takže se dal nový motor, ten bohužel moc dlouho nevydržel, po 40 000 kilometrech byl zpět s vytahanými rozvody. Jinak 5.5 V8 BiTurbo trápí běžné dětské nemoci – nefunkční cívky, prasklé plastové vedení chlazení k turbům, protékající vodní pumpa nebo netěsnící intercooler. Z hlediska spolehlivosti se zatím zdá být lepší volbou 4.0 V8 BiTurbo z faceliftu. Co se týče eSka všeobecně, tak věčně teče přední diferenciál. Vzduchové podvozky jsou spolehlivé a ve většině případech degradují velmi pomalu. Podvozek Magic Body Control je hydraulický, defacto jde o vylepšený starší systém ABC. Ten je skvělý, ale jakmile se začne kazit, o srandu může být vystaráno.“

Je mi smutno z toho, že éra luxusních coupé od Mercedesu s třídou S C217 skončila.

Ať už koupíte jakékoli S Coupé či Cabriolet, chybu rozhodně neuděláte. Jde totiž o posledního zástupce svého druhu, Mercedes už bohužel nevyrábí luxusní coupé, která by dosahovala těchto kvalit. C217 je dvoudveřová limuzína zakončující dlouhou tradici luxusních coupé, jejíchž historie sahá až k modelu 300 S (W188) z roku 1951, ale zmínit si zaslouží i Coupé W111, C126 známý jako SEC, nebo neméně povedené modely CL.

S Coupé sice umí splynout s davem, ale hned po nasednutí zjistíte, že sedíte v jednom z nejlepších aut, jaké daný segment dokázal nabídnout. Jste-li proti koupi ojetiny, máte smůlu, jedinou novou alternativu prodává Bentley – Continental GT. Mercedes-Benz S 63 AMG Coupé 4Matic (C217) si může odvézt hodnocení 8 z 10 hvězdiček, 2 strhávám za omezenou schopnosti filtrovat příčné nerovnosti, nebezpečně vadnoucí brzdy, ale i pohon všech kol, který dělá jízdu méně zábavnou.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Chcete opravdu bláznivé eSko? V Auta Super mají Brabus 760 Cabriolet!

Jsou i tací, kterým 585 koní nestačí. Proto tu není jen vrcholná motorizace S 65 AMG, ale i Brabus 760. Jeden takový je aktuálně na prodej v Auta Super, jde o karosářskou verzi Cabriolet s označením A217. Má taktéž dvojitě přeplňovaný 5.5 V8 BiTurbo jako auto výše, nechybí mu ani pohon všech kol, ale díky nesčetnému množství úprav disponuje bláznivým výkonem 760 koní a točivým momentem 1100 Nm. S touto úpravou dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 3.0-3.5 sekundy, maximální rychlost je elektronicky omezených 300 km/h. Nabídka Mercedesů třídy S.

Plusy a mínusy

  • Nenápadný design.

  • Síla motoru v širokém spektru otáček.

  • Kombinace luxusu, komfortu a brutální rychlosti.

  • Mimo rozbitá města vysoká dávka komfortu.

  • Velmi pohodlná sedadla.

  • Automatická převodovka pomalu reaguje na pádla pod volantem.

  • Motor by mohl mít „šťavnatější“ špičku.

  • Vzduchový podvozek Airmatic propouští rázy od příčných nerovností.

  • Pohon všech kol 4Matic nešel kombinovat s lepším podvozkem Magic Body Control.

Technické parametry

Motor: 5461 ccm V8 BiTurbo
Výkon: 585 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment: 900 Nm při 2250-3750 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 2070 kilogramů
0-100 km/h: 4.3 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Průměrná spotřeba: 10-16 l/100 km
Objem kufru: 400 litrů

Fotogalerie: Mercedes-Benz S 63 AMG Coupé 4Matic (C217)