Mercedes-Benz SL 500 R230 patří mezi auta, která rozdmýchala mou lásku k nim. K motorům na kolech jsem měl vždy blízko, ale až Ferrari 458 Italia na titulce časopisu Speed ze mě udělalo autíčkáře na plný úvazek. Ve stejném roce, v mých 13 letech, mi táta u svého zákazníka (ahoj Vojto) domluvil svezení ve sportovním Mercedesu. V hlavě už se mi honily představy, jak se svezu v SLR McLaren, SL 65 AMG Black Series nebo alespoň SL 55/63 AMG. Když jsme dojeli na místo, před barákem stál “obyčejný“ SL 500 R230. Auto to bylo zajímavé, ne že ne, ale doufal jsem v SLR, takže nadšení trochu upadlo. Avšak po pár minutách jsem seděl na místě spolujezdce, ručička tachometru atakovala 200 km/h a já měl pocit, že pokácíme všechny stromy okolo silnice. Ta jízda byla neuvěřitelná, obrovský zážitek, do té doby jsem nepoznal podobný adrenalin. Teď, po nějakých 15 letech, přede mnou stojí skoro stejné auto. Jen není černé a po prvním faceliftu, ale namodrale stříbrné a z prvního roku výroby. Mimochodem, jsem i na stejné okresce. SL 500 se mi zarylo do paměti jako úžasný stroj, je to můj hrdina z mládí, proto mám trochu strach, abych po této recenzi nebyl zklamaný.

Mercedesy s kulatými světly zrají jako víno.

Mercedes-Benz SL 5. generace R230 se od roku 2001 vyráběl dlouhých 10 let. Během té doby prošel dvěma facelifty, prvním v roce 2006, kdy byla upravena hlavně technika, druhým, designově výraznějším, roku 2008. Za mlada jsem miloval design po poslední modernizaci, který si můžete prohlédnout v nedávném testu SL 63 AMG Perforamcne Package, ale čím dál radši mám dozrávající tvary původního auta. Ikonická kulatá světla, drápy na dlouhé kapotě nebo rozkročená záď, to vše z SL dělá elegantní roadster se sportovním nádechem, jenž připomíná tehdejší vlajkovou loď SLR McLaren. Výtku mám jen k příliš utopeným zadním kolům, což by vyřešila příplatková AMG kola s širším obutím.

Kvalita zpracování se nedá označit za 100%, ale úroveň je velmi vysoká, ve hvězdných výškách byla i pořizovací cena.

Toto SL je takřka v plné výbavě, chybí akorát hasící přístroj, dřevěné obložení, audio Bose, TV tuner, telefon, Linguatronic, AMG kola, nezávislé topení a konzole pro střešní nosič. To znamená, že díky příplatkovému čalounění Nappa Exclusive je kůží obšito takřka vše včetně rámu čelního okna a palubní desky, což navozuje pocit luxusu. Ten se mírně vytrácí po zavrzání madel dveří, otočení chatrným ovladačem pro nastavování teploty nebo ohmatání dekorační lišty, která sice je z hliníků, ale působí plastově. Ale jinak? Jinak je to paráda. Výbornou pozici za volantem zajišťují skvělá sedadla, ovládací prvky jsou rozmístěny intuitivně a infotainment je úsměvné retro. Na tento typ auta je i docela praktický, přihrádka je naproti spolujezdce, v obou dveřích a větší předměty se bez problému vejdou za sedadla, kufr disponuje objemem 235 litrů.

Kolik tato paráda v roce 2001 stála? Základní provedení SL 500 jste mohli mít zhruba za 3.1 milionu Kč, takto vybavený kousek za 3.7 milionu Kč a plně vybavená auta překračovala hranici 4 milionů Kč. Jaká je cena dnes? Za slušné exempláře počítejte s alespoň 400 000 Kč, ale rozhodně si nechejte vyšší desítky tisíců na servis.

Hydraulický podvozek Active Body Control je magický, z SL dělá jedno z nejlépe jezdících aut svojí doby.

Při pohodovém tempu by se mohlo zdát, že SL bude na rychlou jízdu příliš měkké a tupé, ale zdání klame. Ačkoliv má dlouhé řízení s minimální špetkou zpětné vazby, k tomu pomalou převodovku, tak vše zachraňuje na tehdejší dobu vyspělý podvozek ABC (hydraulický Active Body Control). Ten dokáže konstantně udržovat stejnou světlou výšku na všech kolech, čímž eliminuje náklony karoserie nejen v zatáčkách, ale i při brzdění a akceleraci. Díky tomu je SL ukázkově klidné, stabilní a poskytuje hromadu přilnavosti, tady to trochu kazí akorát staré gumy. Teď už vím, že ten adrenalin před 15 léty nezpůsobila jen má nezkušenost, ale opravdová rychlost.

5.0-litrový V8 je strongman v důchodu, síly má dost, ale na žádné závodění to není, stejný názor má i ospalý automat.

Co se 5.0-litrového V8 týče, nečekejte zázraky. Jeho 306 koní je dostupných při 5600 ot./min., kdy bez závislosti na jízdním režimu ospale přeřadí automatická převodovka 5G-Tronic. Manuální řazení dává smysl jen při podřazování, ale pákou musíte pohnout přinejmenším se sekundovým předstihem. Slušná porce krouťáku 460 Nm je dostupná při 2700-4250 ot./min. Reakce na plyn jsou solidní, což platí i pro decentní osmiválcový baryton. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 6.3 sekundy, ze 100 na 200 km/h jsem bohužel neměl možnost změřit, ale třeba se někdy dočkáte. Maximální rychlost je elektronicky omezených 250 km/h.

SL 500 R230 je youngtimer jako stvořený k svižným výletům nahoře bez.

Při svižném výletovém jezdění, k čemu je tento youngtimer určený převážně, oceníte komfort, který poskytuje nejen schopný podvozek, ale i pneumatiky s vysokým profilem – 255/45 R17. Od větrných vírů je dobře odizolovaná kabina. Bez střechy se dá pohodlně jezdit i v chladnějším počasí, škoda jen, že tady není ofuk krku. S nataženou “čepicí“ si občas všimnete mírného zavrzání systému střechy a zvýšené aerodynamické hlučnosti při dálničních rychlostech, ale to je u starších roadsterů standardem. Sympatická umí být spotřeba, kterou lze při pohodovém stylu srazit k 10 l/100 km, když na to občas šlápnete a budete si užívat osmiválcový orchestr, přiblížíte se 15.

Má chyby, ale jakmile na vás dýchne svým kouzlem, zamilujete si ho.

Mercedes-Benz SL 500 R230 není sportovní roadster, ale luxusní auto se sportovním nádechem, se kterým dojedete na jižní pobřeží a tam si budete užívat vítr ve vlasech. Na dálnicích si člověk pohodově kormidluje, na okreskách využije přilnavost aktivního podvozku a kolem promenády projede s miléniovým stylem. Na SL by se dala najít spousta chyb, třeba pomalá automatická převodovka nebo neoslnivá dynamika v přímce, ale zároveň má tolik předností doprovázených magickou aurou, že mu musím dát solidních 8 z 10 hvězdiček.

Za půjčení děkuji kamarádovi Milanovi, jehož auto se tady neobjevuje poprvé, už jste tady mohli vidět Mercedes-Benz CL 600 C215, Mercedes-Benz 250 TD Turbo S124 nebo Chrysler 300C Touring 5.7 HEMI AWD.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Skvělý aktivní podvozek.

  • Zvučný a svižně reagující osmiválec.

  • Útulný interiér.

  • Design, kterým se inspiroval i ikonický SLR McLaren.

  • Dlouhé řízení bez zpětné vazby.

  • Ospalá automatická převodovka.

  • Neoslnivá dynamika v přímce.

  • Pár drobností v interiéru.

Technické parametry

Motor: 4966 ccm V8
Výkon: 306 koní při 5600 ot./min.
Točivý moment: 460 Nm při 2700-4250 ot./min.
Převodovka: 5-st. automatická
Pohon: RWD
Hmotnost: 1845 kilogramů
0-100 km/h: 6.3 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 10-15 l/100 km
Objem kufru: 235 litrů

Fotogalerie: Mercedes-Benz SL 500 R230