Pokud chcete být vrcholovým sportovcem, který bude mezi nejlepšími na světě, je základem jedna věc – začít s danou disciplínou co nejdřív. Podívejte se na nejlepší zápasníky v UFC, nejlepší jezdce F1 nebo účastníky Olympiády, většina z nich začala sportovat dřív než uměla pořádně mluvit. Proto jsou dnes na špičce a stejné to je i v automobilovém průmyslu. Aktuálně si můžete pořídit velkou spoustu luxusních a elegantních roadsterů či kabrioletů se sportovním duchem – Ferrari California, Aston Martin Vanquish a DB11 Volante, Porsche 911 Turbo S Cabriolet a další. Jenže král je jen jeden, ten, který vládne už celých 63 let – Mercedes-Benz SL.

Jedinečný vzhled připomínající hypersportovní Mercedes McLaren SLR, elegantní tvary s decentně agresivním nádechem – je to porno! Uvnitř jsou kvalitní materiály, vše je obšito kůží, místa je dostatek a atmosféra útulná. Přivítejte šestou generaci R230, která se vyráběla v letech 2001-2012.

Po otočení klíčkem se ozývá hrubé štěknutí, které se následně zastaví na hutném volnoběhu. S každým polechtáním plynu se výfuk rozvášní a hraje líbeznou symfonii. Výkon je poměrně obligátních 306 koní, ale točivý moment monstrózních 460 Nm, díky čemuž se z SL může stát i bokem létající chuligán. Podvozek ve sportovním režimu dokonale drží stopu a i navzdory vysoké hmotnosti 1845 kilogramů zatáčí jako pravý sporťák, jen to skvěle maskuje kvalitním odhlučněním a pocitem, že se k zatáčce řítíte v luxusním obýváku. Stačí přepnout na komfortní nastavení, SL se zklidní, změkne a je dokonalým společníkem na dlouhé cesty.

Pokud bych měl vypíchnout nějaké chyby, tak ano, i ty tady jsou. Pětistupňový automat řadí pomalu a občas zbytečně váhá s přeřazením, potom je tady řízení, které potěší při klidné jízdě, ale při té ostřejší mu chybí zpětná vazba a mohlo by být kratší.

Když něco děláte hodně dlouho, budete v tom nejlepší, a to Mercedes-Benz potvrzuje s každou generací SL. Testované SL 500 je dokonalým strojem za přijatelné peníze, který kombinuje moderní techniku, ale i žádaný retro styl. Je jedno v jakém SL zrovna sedíte, ale garantuji vám, že se zamilujete, proto si tato Pětistovka odváží 8 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • síla, pružnost, zvuk a reakce motoru ve všech otáčkách

  • nadčasový a stále svěží design

  • jistý a komfortní podvozek

  • skvělý interiér

  • dlouhé řízení s minimem zpětné vazby

  • nelze zcela vypnout ESP

  • pomalá a občas váhající automatická převodovka

Technické parametry

Motor4966 ccm V8
Výkon306 koní při 5600 ot./min.
Točivý moment460 Nm při 2700-4250 ot./min.
Převodovka5-st. automatická
PohonRWD
Hmotnost1845 kilogramů
0-100 km/h6.3 sekundy
Maximální rychlost250 km/h
Průměrná spotřeba12 litrů
Objem kufru235 litrů