Víte, jak Britové poznali, že se blíží hladová smečka nacistických Messerschmittů? Jednoduše, zpoza horizontu mořské hladiny se ozýval hrubý baryton doplněný o jemné kvílení. A ačkoliv to byl nástroj teroru, tak jedno se mu musí nechat, vypadá úchvatně. Mimořádné jsou i jeho výkony, má stoupavost 12 000 metrů, dolet činí 1 000 kilometrů a na nepřítele může dorážet rychlostí 680 km/h. Byl to nejlepší stíhací letoun druhé světové války. A stejně obdivuhodný je i Mercedes-Benz SL 55 AMG. Víte, jak zjistíte, že se k vám řítí? Tak, že zpěv ptáků už z dálky přehlušuje děsivé hromobití, jako by doopravdy přilétal Messerschmitt, když v tom se objeví elegantní roadster od Mercedesu, který vám vyrazí dech.

Jen se na něho podívejte. Tvary jsou jemné, sportovní doplňky decentní a SL vypadá jako ideální GT na dlouhé cesty. Je to šmrncovní auto se špetkou agrese, které budí pozornost okolí. Líbí se mi dynamická příď s retro kulatými světly, profil s dlouhou kapotou a kabinou těsně před zadními koly či zlověstně střižená záď se čtveřicí koncovek výfuku.

Sedím nízko v úžasných sedadlech, před sebou mám tlustý volant, kolem mě jsou samé kvalitní materiály a nad výbavou zůstává rozum stát. U mnohých kousků nechybí radarový tempomat, hlasové ovládání, masážní sedadla s odvětráváním, navigace, pořádné audio a mnoho dalšího. Příjemné místo k trávení volného času. Jediná výtka putuje k plastovým a nepříliš pohledným tlačítkům okolo displeje.

Uháním po dálnici nezákonnou rychlostí, užívám si pohodlí a dobré odhlučnění v doprovodu uklidňující hudby v pozadí. Vlastně si připadám, jako v kterémkoliv jiném luxusním Mercedesu. Bez problému se dá přejet půlka Evropy a na konci bude posádka stále svěží. Za sedadly je dostatek místa na zavazadla a slušný je i samotný kufr. Fajn auto na cestu k francouzské riviéře. Tam stačí stáhnout střechu a můžete výletovat s větrem ve vlasech a bublavým koncertem v uších. Je to ideální stroj k romantickým a návykovým projížďkám při západu slunce. To nejde nemilovat.

Jenže na zadku se vystavuje trojice písmen AMG a uvnitř je kouzelné tlačítko Sport. Po jeho stisku se podvozek přestane naklánět a ztuhne, čímž zajišťuje výbornou trakci a grip, když se proměníte v nemyslícího šílence. A že tak budete opravdu vypadat, protože rychlosti je zde enormní přebytek. Stačí otevřená silnice s hladkým asfaltem a dravá jízda je nepopsatelným zážitkem. SL ochotně zatáčí, dobře brzdí a pekelně zrychluje. Začnou-li se mírné zatáčky měnit v ostré vracečky, tak už je znát vyšší hmotnost a tudíž i těžkopádnost, ale toho se dá snadno zbavit vypnutím stabilizace. Potom začne hulvátsky házet zadkem a řádit jako nabuzený zápasník MMA. Jízda bokem s kouřem od pneumatik je tak snadná, stačí přenést váhu na přední kola, přidat plyn a zatočit. Na plyn to chce opatrně, protože je hodně nabroušený, ale dávkovat se docela dá a potřebný úhel kontra volantem je snadno odhadnutelný. Budu se opakovat, ale musím. Ten zvuk je prostě fenomenální, v nízkých otáčkách zní jako bubnující Messerschmitt, ve středních se přidává střelba z těžkého kulometu a v těch nejvyšších se připojuje jekot kompresoru, který připomíná kvílení grizzlyho nataženého na skřipci. Je to PORNO! Samotný motor je nepředvídatelným dynamitem, který chce sežrat všechny svině před sebou, mistrovské dílo vládce podsvětí. Jen řízení není zrovna přesné, taky by mohlo poskytovat více zpětné vazby. Odpustit mu musíte převodovku, která bezvadně zvládá komfortní styl jízdy, ale při letu na hraně řadí pomalu a nenechá motor točit až do omezovače.

Napadlo mě trefné přirovnání. Angelina Jolie je krásná a přitažlivá herečka ve zralém věku, která se hodí, vlastně spíš dřív hodila, jak do elegantních a vážných rolí, tak i do role sexy hrdinky, která to pořádně nandá všem padouchům. A Mercedes-Benz SL 55 AMG je úplně stejný, umí být pohodlným autem na dlouhé cesty, nástrojem na romantické výlety, ale stačí se nechat vyprovokovat, přidat plyn a je z něho bláznivý chuligán, který slušnému chování plive do ksichtu. Nejde ho nemilovat. Tady máš 9 hvězdiček a pojď mi způsobit ještě jeden ušní orgasmus! Jo a mimochodem, náš kus byl upravený na 615 koní místo sériových 500, takže si asi dokážete představit, jaký je to ďábel.

Za propůjčení vozu děkujeme specializovanému servisu Mercedes-Motors.

Hodnocení WikiCars

  • decentně dravý design

  • luxusní interiér s bohatou výbavou

  • skvělá sedadla

  • silný, brutální a agresivní motor s úžasným zvukem

  • komfortní a obratný podvozek

  • pomalejší převodovka, kterou nelze přepnout do kompletně manuálního režimu

  • velké množství plastových tlačítek okolo displeje

Technické parametry

Motor 5439 ccm V8 Kompresor
Výkon 500 koní při 6100 ot./min.
test. kus 615 koní
Točivý moment 700 Nm při 2750-4000 ot./min.
test. kus 800+ Nm
Převodovka 5-st. automatická
Pohon RWD
Hmotnost 1955 kilogramů
0-100 km/h 4.7 sekundy
Maximální rychlost 300+ km/h
Průměrná spotřeba 16 litrů
Objem kufru 235 litrů