Když mi bylo 13, Mercedes SL R230 patřil mezi moje oblíbená auta

Stejně jako každý člověk, i já jsem občas nespokojený a myslím si, že bych měl být dál. Stále mám spoustu nesplněných snů a říkám si: „Jak to sakra všechno stihnout?“ Jenže potom sednu do auta, které spoustě klukům viselo na zdi a říkám si: „Vždyť ten největší sen už jsem si splnil, testuji auta, o nichž se mi v pubertě ani nesnilo.“ A přesně ten pocit jsem měl i v roadsteru, který přijel do dnešní recenze. Tím je poslední AMG SL s atmosféricky plněným motorem – 63 AMG Performance Package R230.

Stěží byste hledali agresivněji vyhlížející SL

Když modernizovaný SL AMG generace R230 v roce 2008 spatřil světlo světa, byl jedním z mých oblíbených aut. Líbilo se mi jeho agresivní vzezření – ostře střižený nárazník, zamračené bi-xenon světlomety, šestice drápů na dlouhé kapotě, zlá zadní světla, čtveřice mohutných koncovek výfuku a masivní difuzor. Ostatní SL vedle něho vypadají příliš uhlazeně, páprdovsky. Tento kousek je navíc obdařen Carbon Fibre Package, který mimo jiné zahrnuje karbonový difuzor a odtrhovou lištu na víku kufru.

Interiérem překonává veškerou konkurenci

SL 63 AMG měl opravdu tvrdou konkurenci, které navíc nebylo málo, takže je velkou pochvalou, když řeknu, že má nejlepší interiér ze všech. Ten je velmi kvalitní, ergonomicky dobře promyšlený a navíc skvěle vypadá, obzvláště v kombinaci černé a červené. Sedadla jsou pohodlná a mají výrazné boční vedení. Startovací tlačítko sídlí na hlavici řadící páky, takže už jen start vám dá pocit, že osedláváte stíhací letoun, který je po zuby ozbrojený a připravený na boj. Tlačítka pro volbu jízdních režimů, deaktivaci ESP a nastavení podvozku jsou umístěna hezky po ruce vedle voliče automatické převodovky. Pod ním se nachází tlačítko pro zvýšení světlé výšky a páčka pro stahování střechy. Ovládání sedadel včetně vyhřívání a odvětrávání je umístěno na dveřích. Z praktického hlediska to však žádný ideál není, protože lahev s vodou musíte hodit za sedadla, jelikož přihrádky ve dveřích jsou skromnějšího objemu. Drobnosti se vejdou do přihrádky naproti spolujezdce nebo do loketní opěrky. Kufr má kapacitu 235 litrů. Pokud se vaše přítelkyně uskromní, dá se zvládnout i dlouhá cesta na jižní pobřeží.

Technika: Mercedes-Benz SL 63 AMG R230 (2008-2012)

O pohon se stará 6.2-litrový V8 s atmosférickým plněním, který nese označení M156. Produkuje výkon 525 koní při 6800 ot./min. a točivý moment 630 Nm při 5250 ot./min. S motorem spolupracuje sedmistupňová převodovka MCT Speedshift, která je poměrně neobvyklá. Klasický měnič nahradila šesti-lamelová spojka, díky čemuž umí přeřadit za 100 milisekund. Poháněna jsou zadní kola. Jedinečný je i hydraulický podvozek Active Body Control (ABC). O přilnavost v zatáčkách se starají pneumatiky o rozměrech 255/35 ZR 19 vpředu a 285/30 ZR 19 vzadu. SL 63 AMG má přední brzdy s kotouči o průměru 360 milimetrů a zadní 330 milimetrů. Avšak tento kus má připlacený balíček Performance Package, ten zahrnuje výkonnější přední brzdy s kotouči o průměru 390 milimetrů, do kterých se zakusují šestipístkové třmeny. Mimo brzdy tento příplatek obsahuje upravený software podvozku, samosvorný diferenciál, 19″ kovaná kola a posunutý omezovač maximální rychlosti na 300 km/h.

Vezměte americký recept na muscle car, dejte ho vylepšit Němcům a dostanete SL 63 AMG

Po stisknutí tlačítka pro odpal rakety se rozezní hutné bručení velkého osmiválce. Ten se svým objemem řadí do té nejvyšší ligy. Jakmile trochu polechtáte plyn, ohromí vás baryton, který je tak mocný, že ho díky vibracím uslyší i hluší. Nastavuji nejostřejší režimy a vyrážím kupředu. Motor má dostatek síly už od 2000 ot./min., velmi působivý střed a s chutí se vytáčí až za hranici 7000 ot./min. Není sice tak agresivní jako 5.4 V8 Kompressor u předfaceliftu, přičemž ho nedokáže překonat ani dynamikou, ale má pohotovější reakce na plyn a je točivější. Taky sedmistupňová převodovka řadí mnohem rychleji než starší pětistupňový automat. Sice to tam neskládá tak svižně jako modernější dvouspojkové skříně, ale má zajímavý projev. Nevím, jak to popsat, ale přijde mi, že doslova cítíte pracující mechaniku, která mění převodové stupně. Při podřazování navíc dává meziplyny, u nichž krásně štěká do výfuku. Jako byste vzali robotizovaný manuál a odstranili z něho všechny nedostatky. Dynamika v přímce je působivá, ale kvůli vysoké hmotnosti 1960 kilogramů nečekejte zázraky. Ze 100 na 200 km/h se s časem 10.55 sekund řadí 2 setiny za SL 55 AMG R230 a 35 setin před Porsche 911 Carrera 4S 997.2. S BMW M5 V10 E60 prohrává o 1.2 sekund a o 92 setin ho poráží Jaguar XK R X150.

Když se na SL 63 AMG budete dívat jako na čistokrevný sporťák, budete zklamaní. Je to těžké a poměrně neohrabané auto. Ovšem uděláte-li dva kroky do strany a podíváte se na něho jako na luxusní roadster, budete překvapeni, jak schopný na klikatých okreskách je. Hydraulický podvozek vůbec neodskakuje na nerovnostech, zamezuje náklonům karoserie a velmi dobře pracuje s vysokou hmotností. Najednou si připadáte, že sedíte v menším a lehčím autě. Mírné nedotáčivosti se sice u limitu vyhnout neumí, ale máte-li pro strach uděláno, pod plynem ji okamžitě zpacifikuje přetáčivým smykem. Díky samosvoru se dá ukázkově a docela snadno vodit bokem. Je to chuligán, který hulvátsky řve, neekologicky pálí zadní pneumatiky a u toho chlastá stooktanový benzin jako nevyléčitelný alkoholik. Řízení sice nepatří mezi nejkratší a nejkomunikativnější, ale oproti předfaceliftu je to velký posun vpřed. Silné, dobře dávkovatelné a poměrně trvanlivé jsou brzdy.

Když se zklidníte a stáhnete střechu, můžete si užívat poklidnou jízdu s větrem ve vlasech za doprovodu osmiválcového bublání. V komfortním nastavení jde o extrémně pohodlné auto, které dokáže vyžehlit většinu nástrah českých silnic. S nataženou střechou je slušné i odhlučnění. Naopak se staženou střechou, vysunutými okny a větrnou clonou dovnitř vůbec nefouká. Otevřené nebe nad hlavou si můžete užívat i v chladnějších měsících, kdy uvítáte ofuk krku z opěradla. Automatická převodovka je dobrá nejen při rychlé, ale i klidné jízdě, kdy řadí hladce a motor nechává převalovat v nízkých otáčkách. Zajímavý je bezpečnostní prvek jménem roll bar, který se automaticky vysune vždy, když elektronika vyhodnotí riziko nehody. Spotřeba? Dlouhodobě počítejte se 17-20 l/100 km, a to včetně občasných projížděk, kdy využijete plný potenciál motoru. Když budete jezdit úsporně, dostanete se pod 15 l/100 km.

Kolik stál Mercedes-Benz SL R230 jako nový? A kolik stojí dnes?

Zajímavé je, kolik verzí SL Mercedes v roce 2008 nabízel. Základ tvořily šestiválcové motorizace SL 280 (3.0 V6) a SL 350 (3.5 V6), které stály 2 320 000 a 2 475 000 Kč. Nad nimi byl osmiválec SL 500 (5.5 V8)  za 3 110 000 Kč. U vyšších motorizací jste se mohli rozhodnout, jestli chcete jít cestou luxusu – SL 600 s 5.5 V12 (517 koní a 830 Nm, 5-st. automat), nebo tou sportovní – SL 63 AMG. Podobné byly nejen jejich výkony, ale i cena – 4 065 000, respektive 4 250 000 Kč. Vrcholem nabídky byl SL 65 AMG 6.0 V12 BiTurbo (612 koní, 100 Nm, 5-st. automat), za ten jste dali minimálně 6 250 000 Kč. Králem se později stal model SL 65 AMG Black Series, který byl kompletně přepracovaný, přičemž přišel o stahovací střechu. Jeho 6.0 V12 BiTurbo produkuje 670 koní a 1000 Nm. Cena překračovala 8 300 000 Kč. Jen podotýkám, že jde o základní ceny, ty se daly značně navýšit různými příplatky.

Dnes, v roce 2023, základní šestiválcové motorizace koupíte od 500 000 Kč, osmiválce okolo 700 000 Kč. SL 600 je velmi málo a připravte si alespoň 1 000 000 Kč. Stejné peníze budete potřebovat i na SL 63 AMG, kterých je však aktuálně na prodej sedminásobek, takže snadněji vyberete zachovalý kus. SL 65 AMG je jako šafránu a startují na 2 000 000 Kč. Chcete Black Series? 9 000 0000 Kč.

Mercedes-Benz SL 63 AMG Performance Package svou komplexností překonává veškeré konkurenty

Musím říct, že posledních 5 dní bylo vážně skvělých, protože jsem mohl zatopit pod kotlem dvěma motorům, které patří mezi ty nejobdivovanější v automobilové historii – 6.2 V8 od AMG a 5.0 V10 od BMW. Je mi z toho trochu smutno, protože tyto vysokoobjemové, atmosféricky plněné agregáty oplývají osobitým kouzlem a charismatem, což je u většiny moderních jednotek minulostí. Nejnovější přeplňované motory, hybridy a elektromobily sice jsou silnější, ale toto nabídnout neumí. Pokud disponujete dostatkem financí a v žilách vám krom krve koluje i benzín, jděte a kupte si auto z tohoto období, neuděláte chybu. Ale zpět k SL 63 AMG. Je to zajímavý stroj, umí totiž všechno, a to velmi dobře. Samozřejmě, když se zaměříme na jednotlivé disciplíny, vždy najdeme auto, které je plní líp. Ferrari California má blíže k supersportům, Aston Martin V8 Vantage Roadster vypadá exkluzivněji, Jaguar XK R Convertible je praktičtější, Porsche 911 Turbo Cabriolet potěší pohonem všech kol, Chevrolet Corvette Convertible je znatelně levnější a BMW M6 Cabrio má ostřejší projev, ale ani jedno ze zmíněných aut nedokáže kombinovat všechno dohromady tak skvěle, jako právě SL 63 AMG Performance Package. Zaslouží si 9 z 10 hvězdiček. A pokud chcete Mercedes s tímto motorem, ale SL 63 AMG je na vás příliš okázalý, podívejte se na CLK 63 AMG C209 nebo C 63 AMG C204. Obdobný agregát má i supersportovní SLS AMG. Zajímavou a servisově méně nákladnou alternativou může být SLK 55 AMG R171 s 5.4-litrovým V8. Díky menším rozměrům a nižší hmotnosti si s ním zablbnete ještě více, jen není tak komfortní. Pokud vám jde hlavně o pohodlí a vítr ve vlasech, dobře poslouží civilnější verze SL 500.

Za propůjčení děkuji kamarádovi Lukášovi.

Plusy a mínusy

  • Úžasný zvuk motoru

  • Točivý a rychle reagující motor

  • Síla motoru v širokém spektru otáček

  • Skvělý podvozek

  • Chuť jezdit driftem a pálit pneumatiky

  • Kvalitní zpracování interiéru

  • Komplexnost – komfort, dynamika, výbava, stahovací střecha

  • Vysoká hmotnost a z toho plynoucí těžkopádnost

  • Řízení by mohlo být přesnější a komunikativnější

Technické parametry

Motor: 6208 ccm V8
Výkon: 525 koní při 6800 ot./min.
Točivý moment: 630 Nm při 5250 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: RWD
Hmotnost: 1960 kilogramů
0-100 km/h: 4.6 sekund
Maximální rychlost: 300 km/h
Spotřeba: 17-20 l/100 km
Objem kufru: 235 litrů

Fotogalerie: Mercedes-Benz SL 63 AMG Performance Package R230