Jedu černým Mercedesem, který se snaží napodobit čumák speciálů F1, vzadu má čtyři koncovky výfuku a k tomu všemu chybí střecha. Pohledy majitelů velkých prémiových sedanů a SUV mluví za vše – další výplod nové doby, který poslouchá vyměklý pop a pořídil si auto pro kadeřníky a metrosexuály. Jenže toto by mohlo platit možná jen v případě základních motorizací, s šesti válci už méně a vrcholné AMG, ve kterém sedím, všem těmto pochybovačům ještě vytře zrak.

Vjíždím do tunelu, tahám za levé pádlo a s hrubým duněním letí otáčky až k šesti tisícům, poté plynový pedál vtláčím do motorového prostoru a ozve se něco neskutečného. Celým tunelem se line dokonalá symfonie pořádného osmiválce od AMG. Vidíte, pochybovači? Možná vypadá jako holka na steroidech, které narostly pořádné koule, ale umí divy, úžasné divy!

Ale hezky od začátku. SLK je malý roadster, který má za úkol ukrást potenciální zájemce o vozy Porsche Boxster, BMW Z4 a Audi TT. Válka mezi touto čtveřicí nemá konce ani vítěze, všechna auta jsou ve výsledku podobně dobrá – Porsche má precizní podvozek, BMW je ostré jako břitva a Audi je skvěle zpracované. Mercedes se snaží zaujmout exkluzivním vzhledem á la SLR a jediným osmiválcem v nabídce.

Na okreskách se díky hromobití z cesty klidí vše živé i mrtvé a v každé zatáčce jízdu okoření trocha kouře od pneumatik. Jízda bokem nebyla nikdy snazší a v přemotorovaném SLK si ji náramně užívám. Motor znatelně zabírá od nejnižších otáček a ke svému maximu téměř v šesti tisících se žene s radostí. Reakce na plynový pedál jsou famózní a nezbývá, než smeknout. Naopak o deceleraci se starají silné a nevadnoucí vrtané kotouče.

SLK 55 AMG je bordelář, malá čivava se silou a štěkotem dobrmana, která se rozzuří a převálcuje vše, co jí stojí v cestě. Chcete si jen pohladit toho roztomilého pejska, ale on vám ukousne celou ruku.

Potom je tady druhá strana mince, díky které jsem si tento malý roadster oblíbil. Uvnitř se nachází vše, co má pravý Mercedes mít – tempomat, vyhřívaná sedadla, informační systém, DVD přehrávač, ofuk krku teplým vzduchem a spousta dalších vymožeností vhodných pro denní použití. Navíc k tomu všemu nabízí kilometry volného nebe nad hlavou a dostatek jízdního komfortu.

Takže ve výsledku se jedná o parádní auto, ale pozor, vyloženě sportovec to není, spíše zápasník wrestlingu, dělá velkou show pro okolí, ale v kleci MMA se bít neumí – respektive srážet setinky na okruhu. Pokud hledáte polozávodní náčiní, pořiďte si BMW Z4 nebo Porsche Boxster, jestliže chcete jen jezdit po městě, stačí vám slabší verze SLK nebo Audi TT, ale jste-li šílení, není jiné cesty.

Víte, co? Kašlu na to, že v něm budu vypadat hloupě, nezajímá mě, že si nemám kam odložit věci, že volant je velký jako kormidlo od Titanicu, že řízení nemá zpětnou vazbu a automatická převodovka přeřadí vždy v tom nejlepším… Je to pravé AMG, které ukazuje prostředníček všem ekologům, pálí pneumatiky, vydává děsivé zvuky a pak to hlavní, při jízdě vám nechá do žil vypustit litry adrenalinu a vytvoří jeden velký úsměv na zpocené tváři… Nedivím se, že si ho pořídil třeba světoznámý moderátor a automobilový žurnalista Jeremy Clarkson.

Hodnocení WikiCars

  • atmosférický osmiválec je mistrovské dílo – reakce, síla, zvuk

  • díky automatické převodovce a solidní výbavě umí potěšit i při denním jezdění

  • na semaforech všem vyrazí dech

  • chuť po jízdě bokem

  • pomalejší automatická převodovka

  • pro někoho zženštilý vzhled

  • málo odkládacích míst v interiéru

  • příliš velký volant a řízení bez zpětné vazby

Technické parametry

Motor 5439 ccm V8
Výkon 360 koní při 5750 ot./min.
Točivý moment 510 Nm při 4000 ot./min.
Převodovka 7-st. AMG Speedshift
Pohon RWD
Hmotnost 1540 kilogramů
0-100 km/h 4.9 sekundy
Maximální rychlost 250 km/h
Průměrná spotřeba 15-20 litrů
Objem kufru 208/300 litrů