Anglie ve spojení s Čínou vtrhla do světa SUV

MG EHS je na první pohled velmi zajímavé auto. Jde o nejlevnější plug-in hybridní SUV v kategorii, které vzniklo ve spolupráci Anglie a Číny. Čínský státní výrobce automobilů SAIC Motor totiž tuto britskou automobilku koupil a vozy MG se nyní vyrábí v Číně. Vývoj však stále probíhá ve Velké Británii. EHS se nyní snaží opanovat svět plug-in hybridních SUV. Jestli se mu to povedlo, jste mohli zjistit ve srovnávacím testu s VW Tiguan 1.4 TSI eHybrid. V dnešní recenzi se podíváme podrobněji na to, jak toto anglo-čínské SUV jezdí.

Cena MG EHS je nejnižší ze všech plug-in hybridních SUV

MG EHS ve vyšší ze dvou výbav Exclusive stojí 978 940 Kč. Základní cenovka je 887 940 Kč. Připlatit si můžete pouze lak za 16 000 Kč. Přes 994 940 Kč se tak nepřehoupnete. Navíc dostanete nadprůměrnou záruku na 7 let nebo 150 000 kilometrů.

Mezi plug-in hybridními SUV nenajdete dostupnější auto. Nejvíc se blíží Citroen C5 Aircross Plug-in hybrid, který ve výkonnější verzi (225 koní) a v podobné výbavě vyjde na 1 050 000+ Kč. Slabší 180-koňová verze v nižší výbavě startuje na 970 000 Kč. PHEV Kia Sportage nekoupíte pod 1 169 980 Kč. Plug-in hybridní Toyota RAV4 stojí 1 450 000 Kč. Peugeot 3008 koupíte od 1 225 000 Kč a DS 7 od 1 450 000 Kč. Jedním z nejvýhodnějších a nejlépe jezdících plug-in hybridů je Ford Kuga za 1 025 900 Kč. Plug-in hybridní Volkswagen Tiguan je aktuálně dostupný pouze ve výbavovém stupni R-Line a jeho startovací cena je 1 189 900 Kč.

Nikdo ho nezná, takže pozornost vzbudit umí

MG EHS na českých silnicích zatím skoro nepotkáte. Má zářivé LED světlomety, výraznou masku a oblé tvary, které přidávají na mohutnosti. V kombinaci s výrazným lakem Diamond Red umí vzbudit respekt. Možná by mu slušela větší než 18 palcová kola.

Interiér MG EHS nadchne, ale i zklame

Když si do MG EHS sednete, interiér vás nadchne. Design je působivý, drtivá většina materiálů je měkčených a kvalitní je i zpracování. Velmi příjemná jsou sedadla s dobrým bočním vedením, mohla by však mít delší podsedák. Místa je dostatek ve všech směrech a velmi dobře se sedí na zadních sedadlech s volitelným sklonem opěradel. Objem kufru je poměrně skromných 448 litrů. Pomalu se dostáváme ke slabinám. Pozice za volantem by mohla být lepší. Uvítal bych nižší ukotvení sedadla a možnost přitáhnout volant blíže k sobě. Špatný je výhled do pravého horního rohu přes zpětné zrcátko. V této kategorii SUV bych si rozhodně představoval lepší audio a svižnější informační systém, který navíc nemá nainstalovanou češtinu.

Komfortní podvozek se nezalekne ani zatáček

Podvozek je komfortní a skvěle si dokáže poradit s většinou nástrah českých silnic. Nerovnosti tlumí ukázkově, čemuž sekunduje kvalitní odhlučnění. Nechybí mi ani adaptivní podvozek. Standardní funguje tak dobře, že by byl zbytečný. Řízení má delší převod a není nejrychlejší, ale to u velkého SUV ničemu nevadí. Naopak podvozek je v zatáčkách velmi jistý a z míry ho vyvede jen opravdu hodně rychlá jízda. Za mokra by se ale hodil pohon všech kol, protože 258 koní a 370 Nm na přední nápravě nezachrání ani systém XDS, který se snaží nahradit samosvorný diferenciál přibrzďováním jednotlivých kol.

Hybridní ústrojí je příjemné, ale za konkurencí mírně zaostává

Hybridní ústrojí využívá baterii s nadprůměrnou kapacitou 16.6 kWh. To může v mnoha uších znít tak, že oproti konkurenci ujede více čistě na elektřinu. Bohužel tomu tak není, protože při jízdě na elektřinu má vyšší spotřebu. V reálném světě na ni ujede něco přes 40 kilometrů. Elektromotor si skvěle rozumí s přeplňovaným čtyřválcem 1.5 TGI. Hezky vyplňuje jeho hluchá místa především při řazení. Motor je kultivovaný a dobře odhlučněný, k elektromotoru se připojuje bez sebemenšího škubnutí. Hladce řadí i desetistupňová automatická převodovka, která je defacto robotizovaný manuál. Menší problém nastává při plné akceleraci. EHS vystřelí kupředu, ale občas poleví, jako by se celé hybridní ústrojí potřebovalo znovu nadechnout. Zrychlení je tak velmi slušné, ale ne tak plynulé, jak by člověk čekal. Oslnivá není ani spotřeba, což ještě zvýrazňuje malá 37 litrová nádrž. S vybitou baterií se pod 8 litrů nepodíváte. Počítat je potřeba spíše s 9 litry. Při svižnější jízdě i s překročením 10 litrů. Pokud máte kde nabíjet, řešit to pak vůbec nemusíte. Spotřeba se bude odvíjet pouze od toho, jak často nabíjíte. S plně nabitou baterií se dá ujet 100 kilometrů za nějakých 5 litrů benzinu. Nabíjet se umí výkonem až 3.7 kW, takže počítejte s časem překračujícím 4 hodiny. Podobné hodnoty dosahují koncernové hybridy. Francouzští konkurenti od Stellantis zvládají dvojnásobek a nabít se umí znatelně rychleji.

Evropa by se měla mít na pozoru, Čína to myslí vážně

MG EHS není autem bez chyb. Ale zároveň má hodně co nabídnout. Jízda je totiž na velmi vysoké úrovni. S cenovkou pod 1 milion Kč v plné výbavě pak konkurenci hledá stěží. Většině evropským plug-in hybridním SUV se tak v mnohém přinejmenším vyrovná. Kazí to však zmíněné drobnosti, kterých není málo. Ale zase jsme u ceny, za kterou se toho dá dost  prominout. Navíc chyby nejsou tak velké, aby se nedaly odstranit při příští modernizaci modelu. Evropa by se tak měla mít na pozoru, protože Čína to s britským MG myslí vážně. Zaujal mě levnější model MG ZS a tentokrát i vlajková loď EHS. Ta auta se totiž dají s čistým svědomím doporučit. MG EHS si zaslouží 7 z 10 hvězdiček.

  • Komfortní podvozek

  • Prostorný interiér

  • Nejlevnější plug-in hybrid SUV

  • Design a zpracování interiéru

  • Pozice za volantem

  • Pomalejší informační systém

  • Omezený výhled na pravou stranu přes zpětné zrcátko

  • Absence pohonu všech kol

  • Rekuperace by mohla být silnější

  • Při každém zastavení na křižovatce se zapnou parkovací kamery

Technické parametry

Motor: 1490 ccm L4 Turbo + elektromotor  (16.6 kWh baterie)
Výkon: 258 koní
Točivý moment: 370 Nm
Převodovka: 10-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1775 kilogramů
0-100 km/h: 6.9 sekundy
Maximální rychlost: 190 km/h
Spotřeba: 8-9 l/100 km (vybitá baterie)
Objem kufru: 448