Roadster s exotickou karoserií, motorem uprostřed a pohonem zadních kol. To jsou poznávací znamení nejexkluzivnějších supersportů planety. Jenže, co se stane, když se všechny tyto věci aplikují na malé a cenově dostupné auto? Dostanete supersport ze školky, hyperaktivní dítě, které vás bude většinu času štvát, ale stejně si ho zamilujete. MG F je neobvyklým autem, které se snaží být zajímavou alternativou k oblíbené Mazdě MX-5.

Většinu malých roadsterů trápí zlá pověst, že vypadají jako auta pro holky, kadeřníky nebo gaye. Podíváte-li se na MG F, zdá se, že této pověře odolává zuby, nehty. Má dynamický, avšak jednoduchý předek, nasávací otvory před zadními koly a agresivní zadek s dvojicí koncovek výfuku. Je to decentní, ale o to víc šmrncovní angličák.

Interiér je krásný, z pohledu očesané motokáry. Ve srovnání s běžným autem je to propadák. Nejsou zde absolutně žádné odkládací plochy. Není kam odložit telefon, peněženku, pití, mikinu či tašku. Vše musí do kufru. Pozice za volantem je naštěstí skvělá. Sedadla jsou ukotvená nízko, volant je tlustý, řadící páka se nachází hezky po ruce a na ruční brzdu stačí jen rychle přehmátnout. Takže čistě z řidičského hlediska tady žádný problém není, jen boční vedení sedadel by mohlo být výraznější.

Motor si na malý čtyřválec hezky pobublává už na volnoběh a je překvapivě točivý a zvučný. Má vynikající reakce na plyn a s chutí se žene až k 7500 otáčkám. Je potřeba ho hnát k červenému poli, jinak se výraznější dynamiky nedočkáte. Ona vlastně celkově není nijak závratná, ale díky zpívajícímu motoru a zbytku auta si připadám, že jedu hrozně rychle. Ale to není veškerá slast, tím nejúžasnějším je spojka a kulisa řazení. Spojka je extrémně krátká a tvrdá, což skvěle sekunduje kulise řazení, která je mechanický tuhá. Mohlo by se zdát, že s výkonem 120 koní se bude dát řídit s jedním prstem v nose, ale na to okamžitě zapomeňte. Podvozek sice disponuje obrovskou přilnavostí, což jen podporuje hmotnost lehce přes tunu, ale auto je na limitu správně agresivní. Při hodně rychlém nájezdu do zatáčky se zadek občas rozhodne jet vlastní cestou. Je potřeba mít bleskurychlou reakci a jemným pohybem volantu ho srovnat. Když se při řazení pustí plyn a vyšlápne spojka, tak naopak trochu znervózní předek. A do toho všeho to slastně komunikativní a tuhé řízení, které doplňují dobře dávkovatelné a silné brzdy. Nikdy bych neřekl, že se v takovém autě tak moc nadřu.

A ono to má i druhou, kladnou stránku věci. Díky tomu, že odpružení není řešeno klasickými pružinami, ale plyno-kapalinovými měchy, tak kromě skvělých vlastností při rychlé jízdě, umí poskytnou i dostatek komfortu a do karoserie nepropouští žádné tupé rázy, jako tomu bývá u konkurenčních vozů. Odhlučnění už samozřejmě taková sláva není a tuhé řízení, spojka i kulisa řazení vás budou především ve městech štvát.

MG F u nás skoro nikdo nezná, což je hrozně velká škoda. Je to skvělý řidičský stroj, který není o nic horší než jeho hlavní konkurent Mazda MX-5. Díky použité koncepci je jízda s ním jedinečným zážitkem. Při ostré jízdě se chová zvláštně, tak jako to nedělá žádné jiné auto. A to je přesně ten důvod, proč se mi tak líbí. Samozřejmě má spoustu chyb, přičemž tou hlavní je žalostné množství odkládacích ploch v interiéru. Ale stačí ho chytit pořádně pod krkem a prominete mu to. MG F si může hrdě odvézt 7 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • točivý motor a ostře reagující motor

  • krátká a tvrdá spojka

  • mechanicky tuhá kulisa řazení

  • komunikativní řízení

  •  hravý a živelný podvozek

  • žádné odkládací prostory v interiéru

  • sedadla se slabším bočním vedením

  • materiály a kvalita zpracování interiéru

  •  motor by mohl mít o pár koní víc

Technické parametry

Motor 1796 ccm L4
Výkon 120 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment 152 Nm při 3000 ot./min.
Převodovka 5-st. manuální
Pohon RWD
Hmotnost 1035 kilogramů
0-100 km/h 9.2 sekundy
Maximální rychlost 198 km/h
Průměrná spotřeba 8 litrů
Objem kufru 210 litrů