Recenzované MG GS druhé generace sází hlavně na přívětivou cenu, za kterou dostanete nikoli šidítko, ale solidní auto

MG HS první generace AS23 vyráběné od roku 2018 bylo dobrým autem v poměru cena/výkon, ale mělo i nedostatky. Sám jsem si ho pořádně vyzkoušel, když jsme s ním vyrazili do Chorvatska – recenze ZDE. Když v tomto roce 2024 přijela druhá generace, převládla ve mně zvědavost, protože přinejmenším vypadá exkluzivněji, obzvláště v interiéru. K tomu si zachována i sympatickou cenovku, základ Emotion koupíte za 669 900 Kč, testovanou výbavu Exklusive s šestistupňovým manuálem za 739 900 Kč. Za dvouspojkový automat si připlatíte 60 000 Kč, laky stojí 18 000 Kč a hnědý interiér 12 000 Kč. Pro zajímavost, za podobné peníze koupíte i Kugu, Ford se rozhodl jít do cenové ofenzivy. Mimochodem, Kuga má výhodu možnosti hybridních pohonů (HS ho brzy bude mít taky), čtyřkolky a bohatší příplatkové výbavy, v základu je o 20 000 Kč levnější.

Jaké má MG HS druhé generace nedostatky?

Ideální pozici za volantem, který navíc nemůže být vyhřívaný, jsem bohužel nenašel, vyhovovalo by mi sedět o kousek níž. Když už jsme u toho tepla, silnější by mohlo být vyhřívání sedadel i topení. Pustíme se do HSka pořádně? Doslova otřesní jsou asistenti. Třeba ten, který kontroluje pozornost řidiče. Stačí okem zavadit o slečnu jedoucí ve vedlejším pruhu a oheň je na střeše – vaše manželka právě přišla o svojí práci. V MG klasicky neustále něco pípá, aniž by člověk pořádně věděl, oč jde. Takže předletová příprava zahrnuje deaktivaci většiny asistentů. Taky se připravte na to, že koupíte-li si ho a kamarádům ukážete tento článek, budou se vám smát za ty falešné kamery na blatnících – já to prásknout musel. Oku lahodící nejsou ani zaslepené koncovky výfuku – tady se někdo inspiroval u Audi.

MG HS 2. generace je komfortní společník

A to bylo vše, co na tomto britsko-čínském SUV můžu kritizovat. Jasně, dotykové ovládání klimatizace není ideální a kulisa řazení má nezvyklý odpor, ale na to se dá během pár kilometrů zvyknout. Naopak si budete užívat ukázkově odhlučněný a kultivovaný motor, u kterého při stání na semaforu ani nepoznáte, jestli běží. Spotřeba? Jo, tady by se ještě trochu kritiky najít dalo. Ve městech si vezme 7.5-8.5 l/100 km, podobně i na dálnicích, ale stačí trochu svižnější jízda a číslo na palubním počítači je vmžiku dvouciferné. Na okreskách se dá dostat k 6.5 l/100 km. Tento 1.5litrový turbo čtyřválec má výkon 170 koní při 5000 ot./min. a točivý moment 275 Nm při 3000-4000 ot./min., poradit si musí s 1575 kilogramy. Pro běžné jezdění to naprosto stačí. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 9.4 sekundy a jede maximální rychlostí 190 km/h. Slušně táhne už od 1500 ot./min., ale největší nárůst síly je znát u 3000 ot./min. Nejvíce mi vadí ospalé reakce motoru, kdy po ubrání plynu ještě pár desetin sekundy táhne. To může znesnadňovat řazení, čímž se dostávám k tomu, že dvouspojkový automat za 60 000 Kč je dle kolegů výborný, takže stojí za zváženou. Solidní je podvozek, který schopně žehlí nerovnosti a zároveň poskytuje dostatečnou stabilitu, ta se při rychlé jízdě postupně proměňuje v nedotáčivost, což u tohoto typu auta nijak výrazněji nevadí.

MG HS je velké auto, má přes 4.6 metru, ale kufr disponuje podprůměrným objemem 507 litrů

MG HS druhé generace potěší svými rozměry, na délku má 4655, šířku 1890 a výšku 1664 milimetrů. To znamená, že je pouze o 103 kratší, 26 širší a 15 milimetrů nižší než český velikán Škoda Kodiaq, jenž startuje na výrazně vyšších 995 000 Kč. Znamená to, že HS svého českého rivala ohrozí, co se vnitřního prostoru týče? Vpředu je ho hromady, stejně tak si budou hvízdat cestující vzadu, ale nemůžete mít třetí řadu sedadel, navíc kufr ve špatném slova smyslu překvapí svým objemem pouze 507 litrů, po sklopení sedadel 1484. Prodejci v MG se vám sice budou snažit nakecat, že HS je konkurentem pro Kodiaq, ale ten má objem zavazadelníku 910/2105 litrů. Abych byl fér, tak za Fordem Kuga, který je pravděpodobně největším rivalem, o mnoho nezaostává.

Interiér MG HS je nejen hezký, ale i kvalitně zpracovaný

Za velkou výhodu a posun vedle první generace považuji interiér. Ten je dobře zpracovaný, použity byly přinejmenším na oko líbivé materiály. Tam kde má Ford Kuga tvrdé plasty, tady jsou měkčené nebo dokonce koženka. Škoda, že tento kus nemá příplatkový hnědý interiér, ten z dálky vypadá až prémiově.

MG HS 1.5 TGI Exclusive patří mezi nejzajímavější nabídky v segmentu lidových SUV

Fandím evropským automobilkám, aby se jim podařila ofenziva proti těm čínským, ale bude to těžké. Mimo jiné to ukazuje například recenzované lidové SUV MG HS, které je hezké, praktické, komfortní a za sympatické peníze. Kdybych si měl koupit SUV v této kategorii – benzinový motor, pohon předních kol a manuální převodovka, asi stále sáhnu po Fordu Kuga 1.5 EcoBoost, a to hlavně pro lepší podvozek (je sportovněji naladěný, tedy tužší), nižší spotřebu a posuvná zadní sedadla. Zároveň však musím smutně přiznat, že pro mnoho běžných uživatelů těchto nudných přemisťovadel bude MG HS 1.5 TGI lepší volbou. Odvézt si může hodnocení 7 z 10 hvězdiček.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • komfortní podvozek

  • kultivovaný a skvěle odhlučněný motor

  • hezký a dobře zpracovaný interiér

  • prostorná kabina

  • příznivá cena

  • falešné kamery na blatnících, zaslepené koncovky výfuku

  • na velké rozměry auta malý kufr

  • slabé vyhřívání sedadel a absence vyhřívaného volantu

  • ovládání klimatizace přes dotykovou obrazovku

  • otravní jízdní/bezpečnostní asistenti

Technické parametry

Motor: 1496 ccm L4 Turbo
Výkon: 170 koní při 5000 ot./min.
Točivý moment: 275 Nm při 3000-4000 ot./min.
Převodovka: 6st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1575 kilogramů
0-100 km/h: 9.4 sekundy
Maximální rychlost: 190 km/h
Průměrná spotřeba: 7.0-10 l/100 km
Objem kufru: 507/1484 litrů

Fotogalerie: MG HS 1.5 TGI Exclusive (2. generace)