Recenzované MG3 má v hledáčku pomalu vymírající druh malých hatchbacků z Evropy, dokáže zdárně zaútočit na Škodu Fabia, Renault Clio nebo Peugeot 208?
Automobilka MG Motor vzala nejen Českou republiku, ale celou Evropu útokem. Číňané to udělali velmi chytře, když společnost Nanjing Automobile Group v roce 2005 koupila zkrachovalou značku MG (tato společnost se o dva roky později sloučila s SAIC Motor, tento čínský státní výrobce automobilů vlastní MG dodnes). Proč to byl tak dobrý krok? MG je totiž značka s tradicí, její historie sahá až do roku 1924, na čemž se dá velmi dobře stavět, a to i navzdory tomu, že auta už nevznikají ve Velké Británii, ale v Číně (vývoj probíhá stále v Anglii). Zprvu jsme se jejich autům spíše vysmívali, ale dnes se ukazuje, že MG dělá dobrá auta pro normální lidi, přesně ta, která z našeho trhu pomalu mizí. Potvrdilo se mi to nejen u elektrického MG4, ale i MG HS, s nímž jsem vyrazil do Chorvatska.
MG3 vypadá přidrzle, díky modrému laku Como Blue Metallic budí pozornost
Zprvu se mi MG3 nelíbilo, ale koncem testovacího týdne už jsem měl jeho přidrzlý výraz docela rád. Vypadá jako malý raubíř ze třetí třídy, který si dovoluje na větší a starší deváťáky. Nemůžu si však pomoct, že by mu slušela větší kola, která si nelze připlatit.
Jaká je cena MG3 Hybrid+? Startuje na 489 900 Kč ve výbavě Essential, za střední stupeň Emotion dáte 529 900 Kč, testované vrcholné provedení Exclusive stojí 569 900 Kč. Laky jsou za příplatek 15 000 Kč.
Objemem kufru MG3 bohužel zklame
Interiér je docela prostorný, tedy až na kufr, který má objem pouhých 293 litrů, navíc zadní sedadla nejsou dělená, takže je lze sklopit pouze v celku, poté dostanete 983 litrů. To je trochu škoda, protože MG3 se pyšní hlavně svými nadprůměrnými venkovními rozměry, má 4113 milimetrů na délku, 1797 na šířku a 1502 na výšku, rozvor je 2570 milimetrů. Když už jsme u těch čísel, zmínit bych měl i pohotovostní hmotnost 1285 kilogramů.
Interiér MG3 je prostorný, verze Exklusive potěší bohatou výbavou
Zprvu mi ideální pozici za volantem znemožňovala absence podélně nastavitelného volantu, což může překážet především osobám s výškou nad 180 centimetrů, ale po pár kilometrech jsem si zvykl a bylo to docela fajn. Sedadla jsou komfortní, ale nemají bederní opěrku. Příjemným zjištěním bylo, že se svými 185 centimetry si pohodlně sednu sám za sebe. Dobré je rozložení ovládacích prvků, dokonce ani infotainment není špatný, alespoň dokud se nesnažíte strefit ta titěrná dotyková tlačítka na jeho displeji, která mi pila krev především při deaktivaci asistentů. Zejména ženy v zimních měsících by uvítali rychlejší topení a silnější vyhřívání sedadel, naopak si budou užívat silný výhřev volantu. V dané kategorii nadprůměrná je 360° kamera, která předčí kamerové systémy v dvojnásobně dražších vozech.
Naneštěstí na mě MG3 zaútočilo jednou věcí. Neustále na mě pípalo, během 30 minutové jízdy třeba 3x, a já do teď netuším, proč. Různě jsem vypnul/zapnul veškeré asistenty, systémy a podobně, ale nic, otravné pípání se jednou za čas bez dalších upozornění objevilo a po pár sekundách zase zmizelo. Postupem času jsem vysledoval, že se často rozeznívalo na stejných úsecích trasy. Na tento neduh narazil i kamarád Lukáš Suchý v MG4, také ho nevyřešil. Prolítnul jsem manuál, ale nic na tento zvuk nesedělo. Ovšem je možné, že jsem byl pouze neschopný deaktivovat některý z asistentů, který vývojáři zdárně schovali hluboko do menu.
Pokud jste uživatel, který se jen pomalu přesunuje z bodu A do bodu B, tento odstavec můžete vynechat
Za největší mínus tohoto pohonného ústrojí považuji nemožnost dávkovat plyn v zatáčkách při svižnější jízdě. Když přidáte moc, obzvláště v nižších rychlostech, diferenciál se může pod návalem točivého momentu z elektromotoru zbláznit, jednotlivá kola se v hrabání střídají jako šílená. A že by se lepší dávkovatelnost plynu hodila, protože MG3 má nedotáčivé tendence, čemuž nepomáhají ani úzké pneumatiky 195/55 R16. Naštěstí jde o věc, která 99% potenciálních kupců MG3 nebude zajímat, takže jde o bezvýznamný žblebt.
Spotřeba MG3 Hybrid+? Hodně záleží na podmínkách, nejčastěji to je 4.5 až 6 litrů
Lepší je to z pohledu spotřeby, nebo? Za dobrých podmínek jsem dokázal jezdit za méně než 5 l/100 km, šlo o města a okresky s lehkou nohou. Hustý provoz v kombinaci se zimou spotřebu o 1 litr zvýší, s občasnou prudší akceleraci jsem jezdil za 6.5 l/100 km. To jsou hezká čísla, avšak nikterak zázračná, alespoň ne ve chvíli, kdy se podíváme, jak složité pohonné ústrojí s 1.83 kWh baterií je. Podobný odběr totiž má většina malých benzinových motorů. MG3 se snaží argumentovat vyšším výkonem. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 8 sekund sice je obligátní, maximální rychlost 170 km/h dokonce podprůměrná, nicméně pružnost tohoto pohonu je návyková, obzvláště ve městech. Hybridní ústrojí je sympaticky kultivované, alespoň do té chvíle, než na to začnete šlapat ve vyšších rychlostech, poté se rozhučí 1.5litrový čtyřválec, což na dálnicích doprovází ještě aerodynamický hluk. Za nevýhodu považuji i neplynulost pod plným plynem – auto výrazně zabere, poté na pár sekund poleví, aby následně zase zabralo. Vypozoroval jsem, že tyto prodlevy přichází zřejmě během řazení v rychlostech nad 80 km/h. To může být nepříjemné například při předjíždění.
Jak funguje hybridní ústrojí MG3 Hybrid+?
Jak to tedy celé funguje? Do nějakých 80 km/h pohon předních kol zajišťuje pouze elektromotor o parametrech 136 koní a 250 Nm, spalovací jednotka o výkonu 102 koní při 6000 ot./min. a točivém momentu 128 Nm při 4500 ot./min. v tu chvíli funguje pouze jako generátor. Ve vyšších rychlostech se připojuje ke kolům přes třístupňovou automatickou převodovku. Kombinovaný výkon je 194 koní.
MG3 Hybrid+ se dá snadno kritizovat, ale stejně jednoduše i chválit
MG3 je zajímavé tím, že ho můžu hodnotit ze dvou úhlů pohledu, výsledky budou naprosto rozdílné. Mé autíčkářské já ho rádo nemá. Je to parazit přiživující se na zesnulé britské automobilce, má zbytečně složité pohonné ústrojí a zatáčí hůř než většina konkurentů. Podívám-li se na něho jako běžný spotřebitel, jenž se potřebuje pohodlně přemístit z bodu A do bodu B, jde o dobrou volbu. Je za sympatické peníze, díky velkým vnějším rozměrům vypadá reprezentativněji než konkurenti a k tomu potěší docela nízkou spotřebou. Jak to rozseknout? Mé autíčkářské já uspím a dám mu 6 z 10 hvězdiček.
*Aktualizace: Do tohoto MG3 jsem se neplánovaně dostal i 14 dní po zakončení této recenze. Nad jezděním s ním jsem tedy nijak nepřemýšlel, prostě ho týden využíval jako přemisťovadlo. Na drobné chyby jsem si už rychle zvykl, naopak jsem více ocenil jeho „dospělost“. Další zajímavostí je, že MG3 už nemělo obuty letní, nýbrž zimní pneumatiky, které kupodivu docela potlačily nedotáčivost. Ten týden byl vlastně docela fajn, ničím výrazněji nerušený. Drobný podíl na tom mělo i to, že auto už nepípalo! Sice nevím, kdo a co v nastavení změnil, ale jestli to není dílem náhody, zaslouží si poděkování.
Srovnání MG3 se Suzuki Swift aneb méně je někdy více
Z MG3 jsem přesedl do stálice této kategorie, Suzuki Swift. Jaké jsem měl pocity? MG působí dospělejším dojmem, nepatrně lépe dokáže tlumit velké nerovnosti, taky má trochu prostornější interiér. Číňan Japonce překonává i ve výbavě, kterou může mít – vyhřívaný volant, loketní opěrka apod. Na druhou stranu, Suzuki je levnější, startuje na 367 900 Kč, v maximální výbavě a s automatem za něho dáte 453 900 Kč, takže si obhájí i nižší výkon (MG3 Hybrid+ startuje na 489 900 Kč, slabší verze zatím není k dispozici). Suzuki je lepší v zatáčkách, taky nemá tolik otravných chyb. I navzdory méně propracovanému hybridnímu ústrojí je zhruba o 1 litr úspornější. Já radši jezdil s obratným Swiftem, ale jsem si skoro jistý, že větší polovina potenciálních kupců to bude mít naopak, protože MG3 je komfortnější přemisťovadlo.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1498 ccm L4 |
Výkon spal. / el. / komb.: | 102 při 6000 ot./min. / 136 / 194 koní |
Točivý moment spal. / el.: | 128 Nm při 4500 ot./min. / 250 Nm |
Převodovka: | 3-st. automatická |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1285 kilogramů |
0-100 km/h: | 8 sekund |
Maximální rychlost: | 170 km/h |
Průměrná spotřeba: | 4.5-6.0 l/100 km |
Objem kufru: | 293/983 litrů |