Číňan vydávající se za Brita se vydal dobýt Evropu, podaří se mu to?
Na MG4 Electric jsem se vážně těšil. Sice je to Číňan, který se vydává za Brita, ale patří mezi nejdostupnější elektromobily na trhu. Navíc se může měřit s dražšími soupeři z Evropy. A jelikož se snažím svoje recenze pojmout trochu jinak než ostatní, nebudu začínat tím, kolik ujede na nabití, nebo jak praktický má interiér, ale tím, že jde o nejlevnější nové auto, které umí driftovat.
Stačí utáhnout zatáčku, přidat „plyn“ a efektní drift je na světě.
Cena MG4 Electric ve výbavě Emotion startuje na 779 960 Kč, vybavenější a výkonnější Elegance stojí 884 960 Kč. To znamená, že jde o nejlevnější nové auto, které dokáže driftovat (doposud jím byla Toyota GR86 za 950 000 Kč). Pokud vás napadá levnější zadokolka s dostačujícím výkonem a vypínatelným ESP, sem s ní.
MG4 má elektromotor, jenž produkuje výkon 204 koní a točivý moment 250 Nm, energií ho zásobuje baterie o kapacitě 64 kWh (využitelná kapacita 61.7 kWh). Pohání zadní kola s pneumatikami o rozměru 215/50 R17. Hmotnost je 1726 kilogramů, z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 7.9 sekundy a maximální rychlost činí 160 km/h. ESP se dá vypnout pár kliknutími na displeji informačního systému, poté už stačí jen zapnout režim Sport a elektromobil od MG je připraven k jízdě bokem.
Jelikož má otevřený diferenciál, většinou nestačí jen hrubé přidání „plynu“, protože pak začne hrabat odlehčené kolo. Je potřeba vjet do zatáčky, pořádně ji utáhnout a v tom mu zatopit. Na plyn však opatrně, protože přísun maximálního krouťáku je okamžitý, takže není problém se v mžiku přetočit (platí hlavně na mokru). Jakmile jsem uklidnil pravou nohu, začalo mě překvapovat, o jak řiditelné auto jde. Ekologické pneumatiky nemají moc přilnavosti, takže velmi rychle ztratí trakci, přičemž všechno zahalují oblakem kouře. Je to docela efektní, nevídaná sranda, jezdit elektromobilem bokem. Jak dlouho takové dovádění vydrží pneumatiky, netuším, zkoušel jsem to na mokru a jednou na suchu, pro akční fotku, abyste tento článek vůbec otevřeli. Pokud se s ním budete chtít sklouznout, ideálně si počkejte na déšť nebo zimu.
Kolik ujede dálničních kilometrů při maximální možné rychlosti?
Na začátku jsem psal, že se testy snažím psát jinak, takže běžné stránky jako komfort nebo praktičnost zase odsuneme. Pojďme ho vzít na dálnici a zjistit, kolik kilometrů na ní ujede při maximálním možném zatížení. Pokus jsem dělal v neděli, kdy byl takový standardní provoz, takže vlastně ideální podmínky, protože na českých dálnicích to většinou jinak nevypadá. Podotýkám, že byla teplota 20 stupňů, měl jsem zapnutou klimatizaci, hrála hudba a nechal jsem nabíjet telefon. Po 100 kilometrovém okruhu se průměrná rychlost ustálila na 146 km/h, přičemž jsem jel defacto brzda plyn, abych udržel co nejvyšší rychlosti. Měření jsem začal s baterií na 94%, po dokončení jízdy byla hodnota nabití 45%. To znamená, že tímto stylem by MG4 dokázalo ujet okolo 180 kilometrů (v baterii by zbylo 10% energie). Průměrná spotřeba byla malinko přes 30 kWh/100 km. Zároveň jsem vypozoroval, že při maximální rychlosti, která podle tachometru činí 172 km/h, se dá ujet zhruba 1.2 kilometru na 1%. Při konstantním udržování 172 km/h tak najede něco málo přes 100 kilometrů. Toto však prosím berte spíše jen jako zajímavost, protože maximální rychlostí v kuse jsem jel pouze 20 kilometrů.
Jaký má dojezd při běžném jezdění? A jak rychle se nabíjí?
Předpisovým tempem po městských a okresních silnicích umí jezdit za méně než 15 kWh/100 km, při dálničních 130 km/h si vezme lehce přes 20 kWh/100 km. Průměrná spotřeba po týdnu testování se ustálila na 20 kWh/100 km, jezdil jsem převážně po městech a dálnicích, ale nutno podotknout, že hodně dynamicky. Teploty se pohybovaly mezi 10-20 stupni. Pokud zrovna nebudete drtit dálnici maximální rychlostí, dojezd není takřka vůbec omezující. Na dálnicích ujede přes 250 kilometrů, ve městech a po okreskách dokonce přes 350. Navíc se umí docela rychle nabíjet. Zvládá nabíjecí výkon až 135 kW a má dobrou nabíjecí křivku. Na rychlonabíječce jsem si všiml, že okolo 50% nabíjecí výkon činil dokonce 145 kW. Z 10 na 80 % jsem se dostal za nějakých 30 minut, což je fajn výsledek. Znatelné zpomalení nastává až za hranicí 90%.
Přední světla mi připomínají ta z Corvette C8.
Je to sice jeden z nejlevnějších elektromobilů, ale i tak umí vzbudit pozornost. Zepředu vypadá dravě, přičemž světla mi připomínají ta z Chevroletu Corvette C8. Na macatém zadku zaujme nezvykle zakomponované brzdové světlo a centrálně umístěna mlhovka. Ani méně bystrým očím neunikne extravagantní grafika zadních svítilen.
V porovnání s HS mě zklamaly materiály v interiéru.
Interiér vypadá docela fajn, ale po bližším ohledání se projeví jeho nedostatky. Skoro všude jsou tvrdé plasty, o které si vyšší řidiči budou opírat obě kolena. To je po SUV HS trochu zklamání. Za mínus považuji i infotainment s dotykovou obrazovkou, a to i navzdory tomu, že vedle HS a ZS je vidět znatelný posun. Nepatří k těm nejpřehlednějším a dotyková tlačítka jsou příliš malá, nejotravnější je nastavování klimatizace. Naopak sympatické je hlasové přivítání a sdělení informací o počasí. Kabina je prostorná, stěžovat si nebudou ani vyšší jedinci na zadních sedadlech. Za přednost považuji i velké množství odkládacích ploch. Zavazadlový prostor je dostačující, má objem 363 litrů, 1177 se sklopenými sedadly. Bohužel, podobně jako u koncernových elektromobilů, zde není kufr pod přední kapotou. Málem bych zapomněl na skvělou vychytávku parkovacího asistenta, který v centimetrech ukazuje vzdálenost od překážky.
Díky povedenému podvozku je to příjemný společník nejen do center rozbitých měst.
Mile mě překvapil podvozek, který schopně filtruje nerovnosti, čemuž sekunduje kvalitní odhlučnění. Při svižnější jízdě se sice nedotáčí a výrazně naklání, ale díky pohonu zadních kol a dobrému řízení se s ním dá hezky pracovat. V noci by někomu mohla chybět světla se schopností vystínit protijedoucí vozidla, ale to se dá v rámci poměrně nízké cenovky prominout. Navíc, klasické LED-ky svítí naprosto dostatečně.
Je to jeden z mála elektromobilů, jehož koupi bych mohl s klidným svědomím doporučit.
Když mám na test elektromobil, často mě zaujme, ale většinou má i nedostatky, kvůli kterým bych si jeho koupi 2x rozmyslel. Těch, jejichž koupi bych s klidným svědomím doporučil, je málo. Jedním z nich je MG4 Electric Emotion. Stojí rozumné peníze, dobře vypadá, je komfortní, má nízkou spotřebu, slušný dojezd a k tomu všemu umí driftovat. Rád bych podpořil evropskou ekonomiku, ale kdybych si měl v této kategorii vybrat elektromobil, je dost možné, že bych skončil u MG4 z Číny. Odvézt si může 8 z 10 hvězdiček.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | elektromotor |
Výkon: | 204 koní |
Točivý moment: | 250 Nm |
Převodovka: | – |
Pohon: | RWD |
Hmotnost: | 1726 kilogramů |
0-100 km/h: | 7.9 sekundy |
Maximální rychlost: | 160 km/h |
Průměrná spotřeba: | 14-22 kWh/100 km |
Objem kufru: | 363/1177 litrů |