Mini se proslavilo na promítacích plátnech i ve světě motorsportu. Vidět jste ho mohli ve filmu The Italian Job, v seriálu Mr. Bean nebo na závodních tratích v Monte Carlu. Od té doby je legendou, která je zarytá v srdcích mnohých fanoušků. Ti milují retro design, malé rozměry a solidní jízdní vlastnosti. Jenže s postupem času Mini rostly a začaly se podobat ostatním malým hatchbackům. Mají modernější kousky stále smysl nebo je lepší dát přednost ”obyčejnější” konkurenci? To se pokusíme zjistit s nejpopulárnějším Mini Cooper S.

Ačkoliv stále patří mezi nejmenší auta na trhu, tak oproti původní generaci pěkně narostl. Přirovnal bych ho k roztomilému baculatému dítěti. Nicméně legendární křivky si zachovává a pořád vypadá exoticky a nezvykle. Uvnitř je to jiný svět, připadám si jako v Kinder vajíčku. Ergonomie je nic moc a místo nenajdete na zadních sedadlech a ani v kufru. Tady Mini za konkurencí jasně zaostává.

Pod kapotou bije kompresorová šestnáctistovka, která o sobě dává vědět. Má hrubý zvuk, prská do výfuku a s rostoucími otáčkami kvílí jako rozzlobené lvíče. Nástup výkonu je lineární a omezovač zasahuje až před 7000 otáčkami. Motor má agresivní projev, ale reakce na plyn by přeci jen mohly být trochu rychlejší. Velkou pochvalu si zaslouží řízení, které je tuhé a poskytuje dostatek zpětné vazby. Výborně na tom je i převodové ústrojí, spojka je tuhá a kulisa řazení přesná.

Při dravé jízdě je podvozek skvělý, drží jako přibitý a dává vědět o veškerém dění pod koly. Na hezkém asfaltu je to slast. Ale bohužel je příliš tvrdý, což znamená odskakování a nervózní chování na horším povrchu.

A tady se dostáváme k největšímu problému. Při ostré jízdě se staví mezi nejlepší v kategorii, ale hot-hatch má plnit ještě jednu věc, použitelnost při denním jezdění. A to bohužel Mini Cooper S neumí. Tuhé řízení je ve městě otravné, spojka necitlivá a podvozek otřesný. Je až přehnaně tvrdý, což znamená, že pokud zrovna nepoletíte pod plným plynem na okresce, tak vás bude štvát. Propouští veškeré rázy a pokud trefíte velkou díru, ozývají se takové zvuky, u kterých jsem si myslel, že jsem nechal nápravu za sebou.

Na blbnutí je to vynikající auto, ale má to jeden háček, Renault Clio R.S. je díky ostřejší atmosféře a poddajnějšímu podvozku lepší. Navíc nabídne zadní sedadla, na která si sednou lidé s nohama a kufr, do kterého se vleze nákup. Ale i tak chápu, že kvůli stylu někdo dá přednost legendárnímu Mini. Jenže já bych při denním používání neskousl ten prkenný podvozek. Být Mini Cooper S trochu pohodlnější, je to skvělé auto, ale takto si odváží 7 hvězdiček. Větší smysl dává ostré provedení JCW, od kterého žádný komfort čekat nebudete.

Za propůjčení vozu děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • síla a zvuk motoru

  • podvozek s vynikající trakcí

  • vzhled

  • komunikativní řízení

  • nepohodlný podvozek

  • nepraktičnost v běžném provozu

Technické parametry

Motor1598 ccm L4 Kompresor
Výkon170 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment220 Nm při 4000 ot./min.
Převodovka6-st. manuální
PohonFWD
Hmotnost1130 kilogramů
0-100 km/h7.2 sekund
Maximální rychlost222 km/h
Průměrná spotřeba8 litrů
Objem kufru160 litrů